Legenda swingu Tony Bennett navštíví Kongresové centrum v Praze

Sobota 20. září nás vrátí o pár desítek let zpátky a umožní nám pocítit atmosféru doby cigaret ve špičkách, doutníků a barových nóbl podniků. Tony Bennett za svojí dlouhou kariéru prodal na 10 milionů nahrávek a je rozhodně jedním z nejvěrnějších interpretů swingové hudby vůbec.

Tony Bennett zamlada Tony Bennett zamlada Zdroj: tonybennett.com

Tony Bennett se narodil 3. srpna 1926 v New Yorku, v okresu Queens. Jeho otec zemřel už když mu bylo deset let a jeho matka Anna ho vychovávala zároveň se staršími sourozenci Johnem a Mary. Již od mládí byl obklopován milujícími příbuznými, kteří ho s nadšením povzbuzovali. Jako střední školu si vybral uměleckou v Manhattanu, kde rozvíjel své dvě vášně, zpívání a malování. Mezi jeho hudebními vzory byli Bing Crosby, Louis Armstrong a James Durante.

Ze začátku Bennett zpíval hlavně s vojenskými kapelami. Během druhé světové války dokonce působil v Evropě. Velký zlom v jeho kariéře nastal v roce 1949, kdy si ho povšiml komediant a zpěvák Bob Hope. Ujal se ho a z rodného jména Anthony Dominick Benedetto mu vytvořil umělecké jméno, pod jakým ho známe dnes.

Tony Bennett je právem nazýván americkou legendou, jeho dlouhá kariéra to dokazuje ve všech směrech. Nová alba v každém desetiletí, od 50. let minulého století až dosud, byla odměněna neuvěřitelnými 17 cenami Grammy včetně Grammy za celoživotní tvorbu či za 2014 08 15 tony bennett
MTV Unplugged: Tony Bennett jako CD roku 1995. První hity v 50. letech „Because of You“, „Rags to Riches“ nebo „I Left My Heart In San Francisco“ natočil pod nahrávací společností Columbia Records. S ní v roce 1986 znovu podepsal smlouvu a následně vydal vysoce oceňované album The Art of Excellence. Jiným kritikou příznivě přijatým albem je Astoria a píseň When Do the Bells Ring For Me.

Dueta

Na Bennettovi je obdivuhodné, že se dokázal přizpůsobit vývoji hudebních potřeb moderního světa. Vydržel setrvat u stylu jemu vlastnímu - swingu a zároveň ho během prvé dekády nového tisíciletí něčím ozvláštnit a osvěžit. Udělal to tím způsobem, že natočil se známými osobnostmi světového hudebního showbyznysu Duets: An American Classic a Duets II. První ze jmenovaných alb vydané v roce 2006 k Bennettovým 80. narozeninám, druhé o pět let později k 85. narozeninám. Spolupracujícími hosty na první desce jsou Paul McCartney, Elton John, Barbra Streisand, Juanes a další, na druhé to jsou Aretha Franklin, Lady Gaga, Amy Winehouse (Body and Soul je její poslední nahrávka), Andrea Bocelli či Norah Jones.

 

 

Tonyho velkou vášní bylo od malička také malování. Této činnosti se věnuje denně a svá díla má rozvěšená v různých galeriích po celém světě. Pro Organizaci spojených národů namaloval obrazy Homage to Hockney a Boy on Sailboat, Sydney Bay. Jeho dalším významným obrazem je portrét Duka Ellingtona. Bennett též sepsal čtyři knihy, poslední je Life Is a Gift z roku 2012, kde popisuje své životní filozofie. Tonyho manželkou je Susan Benedetto, s níž založil v roce 1999 organizaci Exploring the Arts (ETA), jejímž cílem je posilnění role umění ve vzdělání středoškoláků v USA. Tato organizace celkem spolupracuje se sedmnácti středními školami v New Yorku a Los Angeles.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Je patrné, že Tony Bennett je osobností každým coulem. Jeho život, kariéra, úspěchy, tvorba i snažení má široký a pozitivní dopad na lidi po celém světě. Je dar se s takovým člověkem setkat. Tou možností je právě koncert 20. září od osmi hodin večer v Kongresovém centru na Vyšehradě. Lístky jsou k dostání od 1390 korun, pro VIP za 4990 korun.

 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář