pátek, 15 červen 2018 10:00

Legendy japonského metalu Loudness v červenci představí v Praze nové album

Napsal(a)
V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. Zdroj: Archiv kapely Loudness

Nejslavnější metalová kapela ze země vycházejícího slunce míří zpátky do Prahy. Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí v neděli 29. července opět v pražském klubu Nová Chmelnice.

Historie vzniku kapely spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny Lazy, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi rozhodli k založení vlastní formace. Po několika konkurzech na post zpěváka padla volba na člena Earthshaker Minoru Niiharu a čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začali nahrávat debutové album The Birthday Eve, které vyšlo v listopadu a odstartovalo japonskou rockovou revoluci.

Po úspěchu prvního alba následovala v rychlém sledu další dvě - Devil Soldier (1982) a The Law of Devil´s Land (1983). Na obě alba byl najat ke spolupráci americký inženýr Daniel McLendon a určitě i díky tomu si otevřeli Loudness dveře do světa. V červenci 1983 se stali první japonskou kapelou, která se vydala na turné po USA a poté i po Evropě, čímž definitivně vstoupili na mezinárodní hudební scénu.

 

 

Boření bariér tím ale teprve začalo. V květnu 1984 podepsali smlouvu s gigantem Atlantic Records, což pro japonské interprety opět znamenalo významný průlom. Desce Thunder In The East se tak dostalo celosvětové distribuce. Následující šňůra zavedla Loudness mimo jiné jako první japonskou kapelu do věhlasné Madison Square Garden.

Po albu Hurricane Eyes fanoušky skupiny čekal nenadálý šok. V prosinci 1988 kapelu opustil frontman Minoru Niihara. Následovala řada konkurzů na uvolněné místo, ale dlouhou dobu se nedařilo Niiharu nahradit. Nakonec padla volba na neasijského pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra byla zacelena a v září 1989 vyšla Soldier Of Fortune. Vescera vydržel do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučila údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následovala v roce 1992, kdy odešel i Masayoshi Yamashita.

V březnu 2001 kapela po třináctileté přestávce oznámila svůj návrat v původní sestavě vydáním alba Spiritual Canoe. Skupina chytla druhý dech, účastnila se mnoha velkých festivalů. V dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba Metal Mad, byla bubeníkovi Munetakovi Higuchimu diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku zemřel ve věku 49 let.

V roce 2009 na jeho stoličku usedl Masayuki Suzuki a do kapely vnesl novou energii. Zatím poslední studiové album vydali Loudness v lednu tohoto roku a nese název Rise to Glory. Představit ho přijedou nejen na Masters of Rock do Vizovic, ale také v plném setu do Prahy, kde již potřetí vystoupí v klubu Nová Chmelnice.

Formální založení kapely MetalCraft proběhlo sice již na sklonku léta 2014, ale od slov k činům bylo ještě daleko. Až na jaře 2015 se do setlistu složeného z coverů známých metalových pecek začínají přimíchávat vlastní věci a vyrovnávají poměr. Dnes již s převahou vede autorská tvorba. MetalCraft stojí pevně na základech NWOBHM s trochou toho glamového větru v zádech.

Na sklonku roku 2015 vychází EP Feel The Fire. Úspěch zaznamenávají také videa k písním Get Up NoiseDream In Your Eyes. Vážné názorové neshody nejen v hudebním směřování kapely do budoucna vyvrcholí v dubnu 2017 odchodem kytaristy Tomáše Pavelky. Po několika krátkodobých záskocích MetalCraft prožije své znovuzrození až na začátku roku 2018, kdy se opět vrací do plné práce omlazený, posílený, s hutnějším a ostřejším zvukem. Nová krev má podobu talentovaných kytaristů Tomáše a Štěpána.

Přehled

Další články

 • Půl století Aerosmith oslaví i v Praze Půl století Aerosmith oslaví i v Praze

  Aerosmith patří mezi nejzásadnější pojmy rockové historie. Na kontě mají tuny hitů, 150 milionů prodaných alb, ale i potíže se zakázanými substancemi, které je nejednou málem zahubily. Ze všech patálií se ale nakonec dokázali vyškrábat a tak to už dotáhli až na konec páté desetiletky. A v rámci oslav tohoto úctyhodného jubilea se po deseti letech vrátí i do pražské O2 areny.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici

  Američtí Korn se po třech letech vrátí do České republiky. 30. května 2020 v pražské Tipsport Areně představí své poslední album The Nothing. Jako předkapela vystoupí francouzská deathmetalová skupina Gojira.

 • Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku

  Na začátku listopadu se na twitterovém účtu amerického zpěváka a textaře Ozzyho Osbourna objevil status, v němž tento stále aktivní muzikant avizoval nový singl. A druhý den jej skutečně vydal. A to nebylo všechno.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };