neděle, 16 červenec 2017 11:46

Loudness opět přivezou metal ze země vycházejícího slunce

Napsal(a)
Poprvé se Loudness na Nové Chmelnici představili v listopadu 2015 Poprvé se Loudness na Nové Chmelnici představili v listopadu 2015 Foto: Archiv skupiny Loudness

Nejslavnější japonská a jedna z nejvýznamnějších heavymetalových kapel v historii vůbec míří zpátky do Prahy. Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí v Praze.

Historie vzniku kapely spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny Lazy, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi rozhodli k založení vlastní formace. Po několika konkurzech na post zpěváka, padla volba na člena Earthshaker Minoru Niiharu a čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začínají nahrávat své debutové album The Birthday Eve, které vychází ještě v listopadu téhož roku a odstartuje japonskou rockovou revoluci.

Po zaslouženém úspěchu prvního alba, následují v rychlém sledu další dvě - Devil Soldier (1982) a The Law of Devil´s Land (1983). Na obě alba byl najat ke spolupráci americký inženýr Daniel McLendon a určitě i díky tomu se otevřeli Loudness dveře do světa. Stávají se první japonskou kapelou, která se vydává na turné po USA v červenci 1983 a poté i po Evropě a stali se tak nedílnou součástí mezinárodní hudební scény.

V září téhož roku se k týmu připojil Julian Mendelsohn, který dříve spolupracoval se skupinou Yes a s jeho pomocí bylo nahráno ve Velké Británii album Disillusion. To bylo pro Loudness poprvé, kdy nahrávali v zámoří.

V květnu 1984 podepsali smlouvu s Atlantic Records, což znamelo obrovský úspěch v historii, kdy japonská kapela dostala smlouvu od tohoto giganta. V srpnu se v Los Angeles rozjelo nahrávání dalšího alba, ovšem tentokrát s celosvětovou distribucí a s pomocí Maxe Normana, známého třeba jako producenta Ozzyho Osbournea. Z této spolupráce se vyloupne album Thunder In The East a na japonském žebříčku se vyšplhá až na 4. místo v prodeji. V USA se v Billboardu dostalo až na 74. pozici a zůstává v žebříčku 19. týdnů. Následuje americké turné s Mötley Crüe a Loudness se stávají první japonskou kapelou, která vystupuje v Madison Square Garden. S dalším albem Hurricane Eyes opět vypomůže Max Norman, ale fanoušky skupiny čeká nenadálý šok. V prosinci 1988 kapelu opouští frontman Minoru Niihara.

Následuje řada konkurzů na uvolněné místo frontmana, ale dlouhou dobu se nedaří Niiharu nahradit. Nakonec padne volba na „neasijského“ pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra je zacelena a v září 1989 vychází Soldier Of Fortune. Vescera vydrží do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučí údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následuje, že v roce 1992 odchází i Masayoshi Yamashita.

V dalších letech nahrávají s pravidelností alba, střídají se hráči a kapela se několikrát dostane na pokraj rozpadu. To trvá až do roku 2000, kdy se Takasaki stále více zaobírá otázkou reunionu původní sestavy. V květnu proběhnou první schůzky a k veliké radosti veliké fanouškovské základny po celém světě, se nakonec dohodnou. V březnu 2001 vydávají po třináctileté přestávce první album v původní sestavě – Spiritual Canoe - a v září vyráží na turné s kanadskými Annihilator. Skupina chytá druhý dech, zúčastňuje se mnoha velkých festivalů a opět křižuje svět. Zdá se, že Loudness jsou definitivně zpátky.

Rána osudu zasáhne v dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba Metal Mad. U bubeníka Munetaka Higuchiho je diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku ve věku 49 let odchází definitivně na druhý břeh. V roce 2009 na jeho stoličku usedá Masayuki Suzuki, vnáší do kapely novou energii a ve stejné sestavě přijedou Loudness podruhé i do Prahy.

Úvod večera obstarají Nobody Knows. Kapela vznikla v roce 2005. Založil ji Lessy, který měl představu, že každý člen musí být osobnost s výraznou rolí v kapele. V tomto směru se na post bubeníka hodil nejlépe Tommy Rock, který má s Lessym obdobný hudební vkus – oba obdivují kapely jako Kiss, Mötley Crüe, Led Zeppelin, The Beatles nebo Pantera. Sólovým kytaristou se stal Mark von Kreuzdorf a post baskytaristy obsadil jako host Tomazzo, který do té doby hrál v Lessyho Wohni. Teprve o rok později se ke kapele připojil baskytarista Stanley G.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

V roce 2005 vydala kapela své debutové album nesoucí název Nobody Knows, které je plné energie, melodií a zejména pak vokálů, na kterých se podíleli všichni tehdejší členové sestavy. Po vydání prvního alba na nějaký čas odešel sólový kytarista Mark a Nobody Knows vystupovali ve třech. Po roce se však Mark vrátil zpět a kapela pokračovala opět v plné síle.

V září 08' s názvem Only the Good Die Young vychází druhé řadové album. Po několika personálních změnách se Lessymu povedlo domluvit na spolupráci s kytaristou kultovní thrashové kapely V. A. R., kterým nebyl nikdo jiný než Shoopy. I přesto, že byl Shoopy v NK “pouze na hostování,“ pomohl kapele v roce 2009 natočit první koncertní DVD s názvem RETRO MUSIC HALL LIVE!, na kterém můžete vidět a slyšet Nobody Knows jakožto předkapelu amerického ESP (Eric Singer Project).

V polovině roku 2012 kapelu opustil Shoopy, aby se mohl naplno věnovat V. A. R. a místo něj naskočil Rob-Roy, jenž si přesně rok předtím odbyl v Nobody Knows premiéru právě po boku Shoopyho.

Ke konci roku 2012 se Nobody Knows ze zvědavosti přihlásili do celorepublikové soutěže metalových kapel MetalGate Massacre vol. 4 (MGM). I přes úspěšný start roku 2013 došlo začátkem léta ke změně v sestavě. Jorgeho na baskytaře nahradil Ganzy, který si užil koncertní premiéru ve velkém stylu na Benátské Noci a stihl se podílet i nahrávání dalšího alba s názvem Dirty Rock. Ke konci roku 2013 měli Nobody Knows megakoncert v libereckém Domě kultury, který byl kompletně nafilmován a měl by být vydán na DVD. Rok 2014 začal pro Nobody Knows stejně úspěšně, jako rok předchozí – vydání alba Dirty Rock bylo událostí, na kterou všichni fanoušci kapely 6 let čekali. Hned po vydání nového alba vyrazili Nobody Knows na společné turné s Kreysonem, aby udělali nové desce patřičnou reklamu… Už 27. července v pražské Nové Chmelnici se opět představí českému publiku.

Přehled

 • Název akce: LOUDNESS (JPN) support: Nobody Knows
 • Datum: čtvrtek, 27 červenec 2017
 • Místo: Praha Nová Chmelnice
 • Cena: 550 Kč

Další články

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

 • Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion Do Brna dorazí supergroup složená ze členů Guns N' Roses, Mr. Big, Dream Theater nebo Black Country Communion

  Progresivně rocková superskupina Sons Of Apollo, jejímiž členy jsou Mike Portnoy a Derek Sherinian (Dream Theater), Ron „Bumblefoot" Thal (ex-Guns N' Roses), basák Billy Sheehan (Mr. Big, The Winery Dogs) a zpěvák Jeff Scott Soto (Malmsteen, Jorney, Wet, Talisman), bude mít v Brně koncertní premiéru.

Další podobné články