Metronome festival má kompletní line-up

Poslední červnový víkend proběhne v areálu holešovického Výstaviště první ročník festivalu Metronome a časy vystoupení jednotlivých interpretů jsou již k dispozici. Pojďme si představit i někoho jiného než hlavní headlinery festivalu, mezi které patří Iggy Pop, Foals nebo The Kooks.

Zpěvák skupiny Foals a nadšený dav Zpěvák skupiny Foals a nadšený dav oficiální stránky interpreta

Už v pátek 24. června proběhne na holešovickém Výstavišti úvodní večírek, kde vystoupí české kapely Thom Artway, November 2nd a No Distance Paradise. Ochutnávka festivalu bude zdarma a začne o půl deváté večer. Sobotní program zahájí v půl čtvrté speciální vystoupení Pražského filmového orchestru, který představí filmové melodie spojené s vesmírnou tématikou. Písněmi z Hvězdných válek nebo Vesmírné Odysey tak odstartuje pomyslnou raketu, která dle festivalového vizuálu míří k Měsíci.

Prvnímu dni kraluje legendární Iggy Pop, který vystoupí o půl desáté večer a představí své největší hity i skladby z letošní desky Post Pop Depression, ale ani ostatní položky na programu, který probíhá hned na 4 scénách, by neměly uniknout vaší pozornosti. Iggymu bude předskakovat mladá elektro-popová zpěvačka Ella Eyre a indie-rockeři The Kooks. Ellu Eyre proslavila spolupráce se skupinou Rudimental na hitu Waiting All Night, za kterou získali v roce 2014 Brit Awards. V roce 2015 vydala tato britská zpěvačka a skladatelka první samostatné album Feline, kde najdeme balady i dynamické taneční skladby, ve kterých vyniká její soulově zabarvený hlas přirovnávaný k Amy Winehouse nebo Adele.

Na dalších scénách se představí vítězka ceny Anděl za rok 2015 Bára Poláková, jejíž loňské eponymní album produkované J. P. Muchowem není jen ironický roztančený singl Nafrněná nebo Kráva, ale i vážněji laděné písně s prvky šansonu nebo jazzu reflektující její generaci. Mírně kontroverzní Richard Müller přijede se speciální „Best of“ show a nabídne průřez svou celoživotní tvorbou. Michal Ambrož & Hudba Praha představí nové album vzniklé v produkci Davida Kollera a na festivale ho i koncertně pokřtí. Mezi další české interprety, kteří vystoupí během sobotního večera, patří Mydy Rabycad, kteří svůj energický electroswing rozbalí letos i na slavném festivalu ve Glastonbury a indie-rockoví The Prostitutes. Skupina na svém autenticky znějícím loňském albu oslavuje hudební svobodu a nezastírá inspiraci u světových rockových velikánů. Na jejich koncertě by se určitě nenudil Iggy Pop, Nick Cave ani David Bowie.

Pokud budete mít chuť objevovat spíše zahraniční jména, doporučujeme indie-punkery z Londýna Fat White Family. Tito novodobí Sex Pistols jsou nekonformní a kontroverzní a otevírají témata, o kterých se ve „slušné“ společnosti nemluví. Sex, drogy a rock’n’roll u nich nejsou jen póza. Dokážou nejen provokovat poukazováním na nedostatky současné civilizace, ale i pobavit svým jedovatým monotónním zpěvem, řízným hrabáním do strun a klackovstvím. Zvýšenou pozornost si zaslouží i Obaro Ejimiwe aka Ghoestpoet, který také ležérním stylem komentuje každodenní život a nezůstává při tom u jednoho žánru. Je libo dubstep, folk, jungle nebo alt-rock? Výčet hostů na jeho loňském albu Shedding Skin zahrnuje Nadine Shah, Ettu Bond, Mélanii De Biasio i Paula Smitha z Maximo Park.

 

 

Na afterparty můžete až do rána tančit s Max the Sax, což je sólový projekt bývalého saxofonisty Parov Stelar a s britským housovým duem Anushka, které v Praze vystoupí úplně poprvé a nabídne zvuk ovlivněný detroitským hip hopem, chicagskou house music nebo RnB 21. století.

Druhý den festivalu bude patřit hlavně velkolepé show britských Foals a energické elektro-folkové partě Crystal Fighters, otvírat ho však bude už ve dvě hodiny česká akustická rockenrolová pětice The Fellas. Kapela připravuje své druhé album navazující na debut Robbery Blues, který získal v roce 2011 cenu Anděl za Objev roku a se svou rytmickou hrou na akustické kytary a mladistvým až floutkovským projevem objíždí i zahraniční štace. Po The Fellas vystoupí americký zpěvák a skladatel Matt Simons, jehož singl Catch & Release se dlouho držel v evropských žebříčcích a to hlavně díky remixu dánským producentským duem Deepend, které ho obléklo do housového hávu. Matt Simons má na kontě 2 alba, a i když začínal s klasikou nebo jazzem a hraje na řadu hudebních nástrojů včetně piána nebo saxofonu, rozhodně umí napsat chytlavý popový hit, což dokazuje i přes 10 milionů zhlédnutí na youtube.

Na společném pódiu se setkají dvě generačně i stylově rozdílné legendy Ivan Král a Jiří Suchý. Ivan Král, který emigroval v roce 1966 do New Yorku, spolupracoval s Patti Smith, s Iggy Popem i s Blondie. Jiřího Suchého jako ikonu divadla Semafor a jeho společnou tvorbu s Jiřím Šlitrem asi není třeba dále představovat. Neopakovatelným spojením bude i vystoupení legendárních J.A.R. s gospelovým sborem Maranatha. Neděle dále nabídne vystoupení nejpopulárnější izraelské zpěvačky současnosti Ninet, kterou inspiruje Patti Smith nebo PJ Harvey. Ninet se předvede s typickou rockovou kapelou doplněnou o smyčce nebo elektronické efekty a svůj smyslný hlas doprovodí výtečnou hrou na kytaru, kterou ocenil i Steven Wilson.

Těšit se můžete i na brněnské Ghost of You, temně melancholické dánské trio Get Your Gun, kanadskou formaci Walk Off The Earth, britského bluesového zpěváka Iana Sieagala nebo australského zpěváka a skladatele Stu Larsena. Festival uzavře česká rocková alternativa Pleas The Trees. Skupina vloni v Detroitu nahrála své čtvrté album s tajemným názvem ( /\ r |> a získala tak cenu kritiků Apollo. Pražsko-táborské trio v čele s Václavem Havelkou je na koncertech proslulé syrovostí a spontánností. Atmosféru se poprvé podařilo přenést i na desku hrdě pokračující v tradici amerického psychedelického rocku.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Chcete se na festival předem naladit nebo si naposlouchat neznámé interprety? Organizátoři pro vás připravili playlist na Spotify. Nemáte ještě vstupenky? Vstupné na celý festival činí 1 600 korun a pouze jednodenní stojí 1200 korun. Návštěvníci, kteří chtějí mít garantováno na festivalu místo k sezení, si mohou koupit vstupenku za 2400 korun. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v sítích TicketPro, Ticketportal a GoOut. Ve stejném termínu se koná i festival United Island of Prague, hudební fajnšmekři tak budou mít opravdu nabitý víkend.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář