27.11.2019 0:04

Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest

Asi nejlepší sestavu vystupujících si na příští rok nachystali pořadatelé příštího ročníku vizovického festivalu Masters of Rock. Nejvýraznější akvizicí jsou bezesporu metaloví pionýři Judas Priest, ale tím výčet zajímavých jmen ani zdaleka nekončí.

JUDAS PRIEST

Britští metaloví titáni jsou asi největší kapelou celé dosavadní historie Masters of Rock, kde vystoupí v rámci oslav své padesátileté historie. Není to přitom tak dlouho, co to s nimi vypadalo už poměrně nahnutě. Koncem roku 2010 ohlásili, že po 40 letech v hudebním businessu je na čase odejít do důchodu a začali plánovat rozlučkové turné. Jenom o pár měsíců později už ale ohlásili přípravy nového alba. Do penze se nakonec odebral jenom kytarista K. K. Downing. Na jeho místo naskočil o generaci mladší Richie Faulkner, čímž se Judas Priest nečekaně revitalizovali a začli žít novým životem. Nově nalezená energie se promítla i do řadovek Redeemer of Souls z roku 2014 a loňské Firepower. Parkinsonova nemoc donutila k odchodu i druhého kytaristu Glena Tiptona, ale zbytek kapely již slibuje další album.

 

 

NIGHTWISH

Dělat zpěvačku v Nightwish je práce asi skvělá, ale zároveň nevděčná a nejistá. Své by o tom mohla vyprávět Tarja Turunen. Tu po turné k velice příznivě přijatému albu Once zbytek kapely vyhodil prostřednictvím otevřeného dopisu. Důvodem měl být její přístup a neshody ostatních členů sestavy s jejím manželem a manažerem. Chvíli trvalo, než byla nalezena náhrada. Nakonec se jí stala švédka Anette Olzon. S Nightwish natočila alba Dark Passion Play a Imaginaerum, ale fanoušci ji za svou nikdy příliš nevzali. Když jí těhotenství začalo v září 2012 znemožňovat vystupování v rozjeté šňůře, byla odejita taktéž. Zbytek turné za ni dozpívala holanďanka Floor Jansen z After Forever.

A nakonec už v sestavě zůstala. První plod této spolupráce, deska Endless Forms Most Beautiful, spatřil světlo světa v březnu 2015. Vysokých prodejních čísel album dosáhlo i v ČR. Při následném vystoupení ve Vizovicích předvedli Nightwish k prasknutí narvanému areálu bombastickou show plnou světelných a pyrotechnických efektů. Floor Jansen se navíc své role ujala zcela suveréně a bez problémů přecházela mezi písněmi svých předchůdkyň, jež byly každá hlasově někde jinde. Zdá se tedy, že kapela našla dokonalou náhradu za vzývanou Tarju. Nová deska je již nahraná a měli bychom se jí dočkat někdy na jaře. Ve Vizovicích tedy jistě kromě osvědčených fláků zazní i nové písně.

 

 

AMON AMARTH

Švédští vikingové se na Masters of Rock vrátí po dvou letech. Jejich melodický death metal do letošní nabídky bezpochyby skvěle zapadne. Od minulého vystoupení vydali skvěle přijatou jedenáctou studiovku Berserker, kterou před pár dny představili po boku Arch Enemy a Hypocrisy v pražské Tipsport Areně.

 

 

ANTHRAX

Z New Yorku přijedou Anthrax, asi nejméně známá část legendární Big 4 - čtveřice, jež dala světu thrash metal. Anthrax jsou z celé čtyřky asi nejméně ortodoxní, nebojí se do svojí hudby vnášet prvky dalších žánrů, jako hard core. Patří také mezi pionýry mísení metalu s rapem. Hlavní tváří téhle party je kytarista Scott Ian, jenž nekompromisně svírá otěže od začátku. V roce 2010 se sestavy vrátil zpěvák Joey Belladonna a od té doby se Anthrax opět těší přízni kritiky i fanoušků, a to obzvláště díky hodně povedenému albu For All Kings z roku 2015. Rok poté se měli na Masters of Rock objevit poprvé, ale z vystoupení nakonec sešlo. Doufejme tedy, že napodruhé to už vyjde.

 

 

SEPULTURA

Brazilská Sepultura pochopitelně zažila svá zlatá léta v časech, kdy v její setavě figurovali bratři Max a Igor Cavalerové. Zatímco zpěvák, kytarista a do té doby tvář kapely Max se zdekoval v roce 1996, když zjistil, že zbytek kapely chce vyhodit jeho ženu z postu manažerky, bubeník Igor vydržel na své sesli až do roku 2006. Kapela nicméně pokračuje dál, i když v ní v současné době již není nikdo ze zakládajících členů. Za mikrofonem najdeme oceňovaného Amíka Derricka Greena. Patnácté studiové album Quadra vyjde v únoru.

 

 

HEAVEN SHALL BURN

Také němečtí extremisti Heaven Shall Burn si na Masters of Rock odbudou svoji premiéru. Kapela vznikla v roce 1996 v německém Saalfeldu. Debut Asunder vychází o čtyři roky později. Zatím poslední, osmý, zářez Wanderer vypustili Heaven Shall Burn do světa v roce 2016. Kapela hraje mix metal coru s melodickým death metalem a prvky deathcore. V textech se často zabývá tématy rasismu, fašismu, ale i boje proti útlaku, nebo za práva zvířat. Všichni členové sestavy jsou vegetariáni.

 

 

TESTAMENT

Do Vizovic se po čtyřech letech vrátí také jedna z legend amerického thrashe. Parta kolem kytaristy Erica Petersona a zpěváka Chucka Billyho sice nepatří k big four, ale přesto se může chlubit, že byla u toho, když tenhle žánr přicházel začátkem osmdesátých let na svět. Při své minulé návštěvě na jihu Moravy zanechali velmi dobrý dojem a tak je jejich účast jistě dobrou zprávou. Navíc v lednu vydají nové album.

 

 

ACE FREHLEY

Loňský ročník Masters of Rock ozvláštnil basák Kiss Gene Simmons a jelikož jeho vystoupení publikum kvitovalo hodně kladně, rozhodli se pořadatelé na příští ročník pozvat dalšího ze zakladatelů nesmrtelné čtveřice z New Yorku - kytaristu Ace Frehleyho. Původní Space Ace už sice součástí Kiss není, ale na sólové dráze se mu daří poměrně dobře, obzvlášť když si třeba vypomůže hostujícím Paulem Stanleym. Ten do Vizovic určitě nepřijede, ale o hity typu Cold Gin ochuzeni jistě nebudeme.

 

 

BEAST IN BLACK

Beast in Black vznikli, když byl hlavní tvůrčí mozek finských heavy metalistů Battle Beast Anton Kabanen v roce 2015 vykopnut za sestavy. Kabanen neváhal a rychle kolem sebe nashromáždil novou partu. Kapela dostala název Beast in Black a hudebně se od Battle Beast odlišuje hlavně větším důrazem na použití různých samplů, až někam k hranici diskotéky. Prvotina Berserker z roku 2017 kapele zajistila dostatečnou pozornost a svou pozici Beast in Black stvrdili letošním kouskem From Hell With Love. Na Masters of Rock se představí poprvé.

 

 

ALESTORM

Pro pověstné skotské piráty Alestorm se bude jednat o druhé zakotvení u jihomoravských břehů, od posledního vylodění ale uplynulo již dlouhých osm let. Původně se mělo jednat o standardní studiový power metalový projekt, ale po úspěchu písně Heavy Metal Pirates jeho zakladatelé Christopher Bowes a Gavin Harper usoudili, že narazili na zlatou žílu a rozhodli se přijmout pirátskou image za svou. Díky zapojení elementů folk metalu se jim podařilo dostatečně odlišit od zbytku metalového pelotonu a následně už jenom stačilo svou pozici hájit, což se jim daří již patnáct let.

 

 

OOMPH!

OOMPH! jsou veteráni stylu zvaného Neue Deutsche Härte, jehož nejvýraznějšími představiteli jsou Rammstein. Ovšem OOMPH! jsou tu již od roku 1989, tedy o pět let déle, než jejich populárnější krajané, jimž ostatně v začátcích byli inspirací. Kapela celých třicet let své existence hraje ve stejné sestavě. Jejich texty jsou německé i anglické. Pro publikum na Masters of Rock nejsou rozhodně neznámí, hrají tu vlastně docela často. Poslední deska Ritual vyšla letos v lednu.

 

 

AMORPHIS

Dalším z občasných vystupujících na Ronnie James Dio stagi jsou finští náladotvůrci Amorphis. Ti původně začínali na death metalu, v současné době se přiklánějí spíše k progresivnímu folk metalu. Textařsky vycházejí z finského národního eposu Kalevala, i když zpívají výhradně anglicky. Ve Vizovivích budou Amorphis propagovat své třinácté studiové album Queen of Time, jež vyslali do světa v květnu minulého roku. Na Masters of Rock se naposledy představili loni.

 

 

GOTTHARD

Deset let uplyne příští rok od nešťastné nehody, jež předčasně ukončila život Steva Leea, zpěváka švýcarských rockerů Gotthard. Neštěstí kapelu nakonec nepoložilo. Mikrofonu se chopil Nic Maeder a Gotthard s ním začali psát novou kapitolu své bohaté historie. Soubor vznikl v roce 1992 a se dvěma miliony prodaných alb je jedním z nejvýraznějších švýcarských vývozních artiklů. Zatím poslední album Silver (druhé s Maederem v sestavě) vyšlo v roce 2017. Ve Vizovicích naposledy zahráli o dva roky dříve.

 

 

KATAKLYSM

Death metal z Kanady přivezou Kataklysm. Toto jméno už je ve svém ranku také dávno pojmem a zárukou kvality. Pocházejí z Quebecu, kde vznikli v roce 1991. Odchod zpěváka Sylvaina Houdeho o pět let později znamenal mírný odklon od nespoutané zběsilosti směrem k techničtějšímu pojetí smrtícího kovu. Na kontě má tato smečka dosud třináct studiových alb. To poslední Meditations vyšlo loni v červnu.

 

 

Je toho pochopitelně mnohem víc a jde o samé známé firmy. Posuďte sami - Death Angel jistě potěší každého příznivce thrashe ze staré školy, Pink Cream 69 či Shakra nadchnou milovníky melodického hard rocku, Septicflesh dodají trochu mrtvolné atmosféry, Visions of Atlantis přilákají příznivce krásných žen a takoví Trollfest spolehlivě pobaví i nejzamračenější morouse. Milovníci češtiny se mohou těšit na Arakain, Fleret, Sebastien, Gate Crasher nebo Forrest Jump. A další jména budou jistě přibývat. Již teď je tedy zřejmé, že sedmnáctý ročník tohoto vyhlášeného festivalu bude jedním z nejsilnějších v jeho bohaté historii.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.