14.07.2023 19:36

Niakara si odbude premiéru na Rock of Sadská Doporučeno

Zdeněk Kub a jeho nová parta. Zdeněk Kub a jeho nová parta. Zdroj: stránky kapely Niakara.

Letošní ročník festivalu Rock of Sadská se ve své nabídce vrací zpět ke kořenům a tak na dvou pódiích uvidíme většinou interprety z Česka a Slovenska. Najdeme zde opravdu velké množství zavedených značek, ovšem v jednom případě dojde i na úplnou koncertní premiéru.

Pokud vám zní název Niakara povědomě, zkuste si ho přečíst pozpátku a hned budete doma. Stojí za ním totiž bývalý basák Arakainu Zdeněk Kub. Ten s kapely, s níž byl neoddělitelně spojen více než třicet let a podílel se na jejím repertoáru i skladatelsky, odešel v říjnu roku 2021. Dlouho nečinný tedy nezůstal.

“Jak už název napovídá, základ repertoáru budou tvořit skladby, které jsem napsal a složil v době mého působení v Arakainu. Těšit se tak můžete například na písně Skrytá kamera, Černý koně, Osudnej den, Jesus Business, Kruhy v obilí nebo Barbaři,” prozrazuje na co se můžeme těšit.

Kapelu sestavil z ostřílených muzikantů, kteří působili či stále působí v kapelách, jež nepostrádají hudební originalitu. Sestavu spolu s ním tvoří Mayo Petranin (zpěv), Petr Voháňka (kytara), Martin Pavlíček (kytara) a Pavel Kubát (bicí). Mayo Petranin je již léta jedním ze zásadních hlasů slovenské metalové scény. Můžeme ho znát z projektů Symphonity či Castaway. Petr Voháňka působil v kapele Proximity a následně Dirty Game, kde svou kytarovou hrou přispívá k modernímu pojetí jejich tvorby. Progresivita v tvrdé muzice není cizí ani Martinu Pavlíčkovi, který se v uplynulých deseti letech pohyboval v různých kapelách tohoto ražení, než zakotvil v současných dvou – Not Perfect a Niakara. Pavel Kubát má za sebou taktéž hraní v různých uskupeních i americkou profesní zkušenost, a ještě nedávno zářil za bicí soupravou kapely Root.

Zdeněk Kub samozřejmě nezaložil Niakaru, aby jen aby vzpomínal na zašlou slávu. Právě naopak. Už vyslal na sítě první vlaštovky nové tvorby, včetně videoklipu k písni Zlatá generace. Své kořeny tu pochopitelně nezapře, radost udělá především fanouškům krátkého období, kdy v Arakainu zpíval Petr Kolář.

V Sadské se ale představí i další kapely. Jak už to na tomhle festivalu bývá, těšit se mohou fanoušci všemožných žánrů. Headlinery tvoří osvědčený trojlístek Arakain (!), Harlej a Traktor. Silnou sestavu doplňují Tublatanka, Doga, Vilém Čok nebo Motorband. Nevšední zážitek slibují Panoptiko. Jediným zahraničním hostem jsou osvědčení Ost+Front. Různé formy metalu reprezentují Rimortis, Porta Inferi či Roxor, rockeři zase ocení Turbo, Abraxas a The Agony. A ani tím nabídka zdaleka nekončí.

Letošní ročník Rock of Sadská proběhne v termínu 18. - 19. srpna opět v areálu u jezera Sadská a vstupenky lze zakoupit zde.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.