Pavol Habera si s Teamem nadělil ke Kristovým rokům turné

Třiatřicet let už uplynulo od chvíle, kdy se začala psát historie jedné nejvýraznějších kapel slovenské (ale i československé) historie - Team. Na cestě je, jak už to tak bývá, čekal pohádkový úspěch, ústup ze slávy i návrat na vrchol.
V Pavolu Haberovi má Team dokonalého frontmana V Pavolu Haberovi má Team dokonalého frontmana Zdroj: Archiv skupiny Team
Prvopočátky téhle legendy je možno hledat někde v roce 1980, kde se kytarista Dušan Antalík spolu s basákem Ivanem Válkem rozhodli pustit do zkoušení vlastního materiálu. Scházeli se v martinském Hifi klubu, kde se kromě skládání a cvičení věnovali také poslechu svých vzorů, mezi nimiž nechyběli Genesis, Pink Floyd, ale třeba i Hladíkův Blue Effect. Cedule s nápisem "Nerušte - skúšame: Troll, Elektra a Midd." dala vzniknout názvu nového uskupení, a to jednoduchým spojením prvních písmen. V roce 1982 už má Team na kontě několik festivalových vystoupení, ale musí se na dva roky uložit ke spánku, protože jeho členové nastupují do maskáčů. 
 
O dva roky později už mají Antalík a spol. jasno v dalším směřování Teamu a vedou ho přímou čarou do vod pop rocku. Usilovné skládání a zkoušení má jediný cíl - vydání debutového alba. Opravdu od země se ale odlepí až s příchodem zpěváka Pavola Habery v roce 1987. Deska s jednoduchým názvem Team vychází u Opusu o rok později a okamžitě se díky hitům Reklama na ticho a Malá nočná bůrka stává bestsellerem. Úspěch nepřibrzdili ani soudruzi cenzoři snažící se bojkotovat hraní písně Nároční. Koneckonců, sametová revoluce už je za dveřmi.  Prodejní čísla debutu se nakonec vyšplhají někam k 250 000. Team navíc album nahraje i v esperantu, což mu otevře dveře k vystupování v zahraničí, např. ve Velké Británii nebo v Holandsku.
 
Následující placka Prichytený pri živote z roku 1989 úspěch debutu potvrzuje. Před písněmi Prievan v peňaženke nebo Lietam v tom tiež v podstatě není úniku a Team dokonce vyhrává Zlatého slavíka. Přechod na tržní hospodářství kapele nijak neublíží. Naopak, první polovina devadesátých je pro Team s alby 3, 4 a 5 zlatým věkem. Habera začíná vydávat sólová alba, vystupuje v muzikálech i ve filmu a nakonec Team opouští. 
 
 
Kapela se nevzdává, na Haberovo místo nastupuje Roman Révai a v roce 1997 vychází deska Volná zóna. Úspěch se ale nedostavil, a tak je o dva roky později Habera zase zpátky na albu 7edem. Návrat na špici ale přináší až následující deska Mám na teba chut se stejnojmenným hitem z roku 2002. Team je zpět v plné síle a zase vyprodává haly i stadiony. Neúčinkuje sice již s takovou intenzitou jako v devadesátých letech, ale ze scény už nezmizí. V roce 2012 se koná rozlučkové turné následované sérií akustických vystoupení. 16.května 2014 umírá na zástavu srdce bubeník Ivan Marček. Team ale žije dál. V září 2015 vydává singl Viem, čo cítíš a na letošek další vzpomínkové turné. Je to tentokrát opravdu naposledy?
 
Zastávky "33" TOUR 2016 jsou následující:
 
20.5. Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín
24.5. Zimní stadion Olomouc
26.5. DRFG Arena, Brno
28.5. Zimní stadion města Havlíčkův Brod
30.5. Tipsport Arena, Pardubice
1.6.  O2 arena, Praha
3.6.  SD Arena, Chomutov
5.6.  HM Arena, Plzeň
7.6.  Budvar Arena, České Budějovice
9.6.  ČEZ Arena, Ostrava
13.6. DRFG Arena, Brno

Další informace

  • Název akce: HABERA & TEAM "33" TOUR 2016
  • Datum: středa, 01 červen 2016
  • Místo: O2 ArenaPraha
  • Cena: 490 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář