21.11.2023 14:39

Sam Smith jsou prvním ohlášeným headlinerem Colours of Ostrava Doporučeno

Sam Smith Sam Smith Zdroj: facebook.com/Dorien Goetschalckx Photography

Na festivalu Colours of Ostrava 2024 vystoupí Sam Smith! Britský zpěvák představí jejich nejnovější desku Gloria a slibují velkolepou show, na níž se podílí trans hudebnice Kim Petras. Díky skladbě Unholy se stali prvními nebinárními a trans umělci, kteří získali cenu Grammy a dostali se na vrchol nejprestižnějšího amerického hudebního žebříčku Billboard Hot 100. Jméno prvního headlinera oznámil na setkání s fanoušky dramaturg festivalu Filip Košťálek. Nadcházející 21. ročník Colours of Ostrava se uskuteční 17. až 20. července 2024.

Sam Smith mají na kontě pět cen Grammy. V roce 2016 ji získali za skladbu Writings on the Wall k bondovce Specter, za kterou dostali i Oscara za nejlepší filmovou píseň. V roce 2019 se Sam Smith rozhodli veřejně ohlásit svoji nebinární genderovou identitu s přáním být oslovován jako „oni“, protože se necítí být mužem ani ženou. Na svém dosud posledním albu Gloria se Sam Smith posouvají od nostalgických balad více k taneční muzice, a především nahlas vybízí ke smíření se sebou samým, k upřímnosti a odvaze žít v souladu s vlastní podstatou, identitou a orientací. „Otevřenost je hodnota, na níž si náš festival velice zakládá. Plně proto respektujeme identitu Sama Smitha, jejíž součástí je oslovování v množném čísle, a proto takto ke zpěvákovi přistupujeme i v naší komunikaci,“ vysvětluje filozofii festivalu Zlata Holušová.

Sam Smith letos na podzim koncertují v Austrálii. V příštím roce je pak čeká evropské turné, v rámci něhož vystoupí ve čtvrtek 18. července 2024 v Dolních Vítkovicích. „Jsem nadšená, že můžeme uvést Sama Smitha na Colours. Jejich hlas je pro mě magický a upřímnost s jakou se otevřeli světu, je naprosto úžasná. Každý rok chceme mít v programu to, co hýbe hudebním světem. Skladby Sama Smithe mají neskutečné počty stažení a zhlédnutí a myslím, že Stay with Me znají z rádií opravdu všichni‚“ komentuje uvedení britského zpěváka Zlata Holušová.

Na setkání s fanoušky festivalu v ostravském klubu Dock představili organizátoři také další již potvrzené programové body. Na 21. ročníku festivalu Colours of Ostrava vystoupí například japonský buddhistický mnich Yogetsu Akasaka s fascinující a zcela inovativní formou beatboxové meditační hudby. Dalším jménem je sedmičlenná holandská kapela Son Mieux, která znovu objevuje hudební aranže a kostýmy sedmdesátkové disco vlny a využívá je při skládání svých současných popových hitů. Představí se také trio Klangphonics, spojující elektronickou hudbu a živé nástroje v melodické techno a energický deephouse.

21. ročník Colours of Ostrava se uskuteční 17. až 20. července 2024 v Dolních Vítkovicích. Součástí festivalu je mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, projekce filmů z MFFKV a řada divadelních představení a uměleckých instalací. Festival se od roku 2015 koná v areálu unikátní, revitalizované, industriální oblasti Dolní Vítkovice v centru Ostravy. Na osmi hudebních scénách vystoupí každoročně více než stovka kapel, v rámci 11 scén diskusního fóra Meltingpot pak více než dvě stě řečníků z celého světa. V projektu Colours bez bariér festival nabízí speciální služby pro návštěvníky se zdravotním znevýhodněním. V roce 2023 servisu využilo 850 osob s pohybovým, zrakovým nebo sluchovým postižením i lidé s poruchou autistického spektra. Festival tradičně nabízí sobotní vstup zdarma pro osoby starší 65 let, v roce 2023 jich bylo 1 216. Pravidelně se účastní také děti, pro které festival připravuje ČEZ family park se speciálním dětským programem. V roce 2023 festival navštívilo celkem 4 212 dětí. Kromě hlavního festivalu Colours team každoročně pořádá také mezinárodní showcase festival Crossroads pro hudební odborníky a volně přístupný Arts&Live festival v ulicích Ostravy. Team rovněž organizuje samostatné koncerty v průběhu celého roku na různých místech ČR. Aktuálně je to vystoupení kapely The Longest Johns v pražském klubu Rock Café dne 22. 2. 2024 a koncert v rámci turné Love Lines zpěvačky a skladatelky lp, který se uskuteční 1. 3. v pražské O2 Universum.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.