The Wood Brothers se po roce vrací do Prahy

Tuto americkou formaci již čeští posluchači měli příležitost slyšet. Bude to již rok, co zahráli v pražském Jazz Docku. Divákům tehdy slíbili, že se vrátí; drží slovo a můžeme se na ně těšit koncem května.

The Wood Brothers The Wood Brothers Zdroj: bettyandkora.com

The Wood Brothers, původně opravdu jen bratrské duo, nyní ale tříčlenná skupina. To je kapela, která 27. května od deseti hodin večer zahraje ve smíchovském klubu Jazz Dock a vezme nás na výlet po Spojených státech amerických, alespoň hudebně. Jejich tvorba je poskládaná z palety tradičních amerických žánrů od folku, přes country, bluegrass, blues a nepostrádá ani prvky jazzu. O loňském vystoupení se můžete více dočíst zde.

Bratři Oliver a Chris Woodovi se narodili v Coloradu a tam také dostali první příděl hudby, který pak ovlivnil jejich hudební mluvu. Písničkářství mohli nasát od otce, který hrával na kytaru a zpíval při rodinných sešlostech. Bratrské duo by jistě mohlo vzniknout i tenkrát, ale jak už to bývá, každý z bratrů se vydal vlastní cestou. Chris se rozhodl pro studium jazzu, žil v New Yorku, zatímco Oliver se usídlil v Atlantě a koncertoval coby kytarista a zpěvák s tamními kapelami. Jak známo, Chris v devadesátých letech založil nyní již světoznámou jazzovou formaci Medeski, Martin & Wood.

2015 5 10 wb

Kdy ale začali hrát bratři dohromady? Bude to více než deset let, kdy odehráli první společný koncert, po kterém se rozhodli, že založí společný projekt, jehož jméno nemuseli vymýšlet dlouho. Podařilo se jim využít svých silných stránek - Oliver už měl dlouholeté zkušenosti s tvorbou vlastních písniček a Chris už byl velmi ostřílený a invenční muzikant. Po nahrání několika vlastních skladeb, ale i písní muzikantů, které oba bratry v mládí inspirovali, se jim podařilo podepsat smlouvu u známe Blue Note Records a v roce 2006 se na svět dostalo jejich první album Ways Not To Lose. To mimo jiné produkoval Chrisův kolega, klavírista John Medeski. Násedovalo album Loaded z roku 2008.

 

{youtube}3U0arXdrvlE"{/youtube}

 

U jiného labelu pak vydali album Up Above My Head, které se skládalo z coverů. Ostatní desky, tedy zatím další čtyři, pak vydali u labelu Southern Ground, a to včetně té poslední, která vyšla před dvěma lety - The Muse. Natočeno bylo ve studiích v Nashvillu, kam se oba bratři také přestěhovali. V posledních letech ale přidali ke své dvojici také multiinstrumentalistu a velkého inovátora Jana Rixe. Zahraje na klavír, bicí, kytaru, třeba i melodiku, ale zkonstruoval dokonce vlastní nástroj, perkusivní Shuitar. To je Jano Rix, hudebník, který nyní bratrské duo ještě lépe drží pohromadě a doplňuje zvuk celé kapely.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Kdo si nebude chtít nechat tento koncert ujít, měl by si již dojít pro vstupenky. The Wood Brothers tedy můžete slyšet v Jazz Docku za 390 korun na stání a 650 korun na sezení. Jistě se bude jednat o kvalitní hudební zážitek plný poetičnosti i americké razance.

Další informace

  • Název akce: The Wood Brothers
  • Datum: pátek, 22 květen 2015
  • Místo: Jazz DockPraha
  • Cena: 390-650 Kč

Zanechat komentář