V Ostravě zaplanou i Freedom Call

Pořadatelé festivalu Ostrava v plamenech nezahálí a předhazují před fanoušky další bonbónek. Seznam účinkujících letošního ročníku se úspěšně rozrůstá.

Freedom Call v Praze Freedom Call v Praze Foto: Petr Hájek / musicweb.cz

 

Jen stručně zrekapitulujme: teprve druhý ročník festivalu Ostrava v plamenech, který se uskuteční 1. srpna 2015 nás zatím lákal na pět skupin - finské melodiky Stratovarius, českou legendu Citron, dánské hardrockery Pretty Maids a trochu exotiky přinesou Izraelci Orphaned Land a Tunisané Myrath. Jak už jsem profláknul v titulku, nabídka se rozroste o německou grupu Freedom Call.

Prohlédněte si také fotoreport z debutového ročníku

Skupinu Freedom Call založil v roce 1998 zpěvák Chris Bay a bubeník Dan Zimmerman, kterému asi byla Gamma Ray příliš těsná. Přidali se ještě basista Ilker Ersin a kytarista Sasha Gerstner. Hned následující rok debutují albem Starirway to Fairyland, které zaujalo, mělo prodejní úspěch a v hodnocení časopisu Rock Hard zaujalo druhé místo v kategorii „Objev roku 1999." Hned následujícího roku vydávají skvělé album Crystal Empire, které bylo taky skvěle přijato. V roce 2001 odjedou turné s Hammerfall a koncertují po Evropě. Také odchází Sasha, kterého zlanařili Helloween (a kde vydržel dodneška). Jeho místo zaujímá kyratista ze Švýcarska, Cédric "Cede" Dupont. Následující rok vydávají album Eternity a jedou koncertovat, tentokráte s Blind Guardian,  a po odpojení se ještě pokračují ve vlastní části turné. 

Netušíte nic o tunisanech Myrath? Přečtěte si o nich aktualitku

V roce 2003 přichází další posila, klávesy na několik koncertech drtí Nils Neumann, který se poté stal členem řádné sestavy. V roce 2005 pak vydávají album The Circle of Life. Po něm odešel Cede, který nezvládal dvě skupiny a rozhodl se naplno se věnovat pouze své domácí Symphorce. Nahradil ho Lars Rettkowitz. V dalších letech následovala alba Dimensions (2007), Legend of the Shadowking (2010) a Land of Crimson Dawn (2012). V roce 2010 odešel zakládající člen, Dan Zimmerman, který opustil i Gammu Ray a nyní hraje pouze v trashových Justice. Na bubenickou stoličku usedl Klaus Sperling, kterého v roce 2013 vystřídal Ramy Ali, který s nimi hraje dodnes. Aktuálně mají venku čerstvé silné album Beyond.

 

 

Stylu Freedom Call se začalo říkat happy metal. Myslím, že je to vcelku vystihuje. Když na Metalfestu 2013 prakticky nepřetržitě pršelo, tak poslední den slíbil Chris na začátku svého setu, že přivolá sluníčko. Svůj slib sice úplně neslíbil, slunce nevysvitlo, ale přestalo pršet, což byl po třech mokrých dnech skoro zázrak. Když jsem je viděl na MoR 2014, říkal jsem si, že už tu svou happy image trochu přehání a že už směřují do jakési sebeparodie. Ale před necelým měsícem, v prosinci 2014 na koncertu v Praze, to byl zas už happy mejdan, plný energie a šťávy. Takže rozhodně se máte na co těšit.

Předporodej vstupenek je přímo na stránkách  www.ostravavplamenech.cz nebo na www.ticketpro.cz www.ticketportal.cz, do 28.února 2015 za zvýhodněnou cenu 590 korun.

 

 

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář