Whitesnake a Europe zahrají v Brně Doporučený

Do brněnské DRFG Arény zavítá v květnu příštího roku dvojice kapel, jež koncem osmdesátých let svými přelomovými alby dokázaly dobýt doslova celý hudební svět. Zatímco Whitesnake válcovali planetu se svým multi-platinovým opusem 1987, švédové Europe už rok okupovali veškerý éter hitovkami ze svého třetího alba The Final Countdown.

Aktuální sestava Whitesnake. Aktuální sestava Whitesnake. Zdroj: Live Nation

Whitesnake se začali rodit po odchodu zpěváka Davida Coverdala od Deep Purple, konkrétně již v roce 1976. Ve svých počátcích hráli blues rock a od té doby postupně inklinují ke komerčnějšímu hard rockovému soundu, což jim nakonec o více než deset později umožní prorazit. Jediným stálým členem je v podstatě zpěvák David Coverdale, okolo něhož rotuje proměnlivá sestava skvělých muzikantů. Prošel tudy i Vivian Campbell nebo Steve Vai.

V současné době stojí za pozornost především bubeník Tommy Aldridge (Ozzy Osbourne) a kytaristé Reb Beach (Winger, Doken) a Joel Hoekstra (Trans-Siberian Orchestra). Whitesnake se před čtyřmi lety vrátili k pobytu Davida Coverdala za mikrofonem Deep Purple a natočili největší hity této éry na desku The Purple Album. Nyní se ale vrátili zpět k vlastní tvorbě a v únoru letošního roku vypustlili do světa odkládanou novinku Flesh & Blood.

Také Europe si svůj úspěch museli odpracovat. Kapela se zformovala v roce 1979 v městě Upplands Väsby. Nejdříve si říkali Force, ale před vstupem do soutěže kapel Rock-SM v roce 1982  se přejmenovali na Europe. Soutěž vyhráli a cenou byl nahrávací kontrakt na debutové album. V rodné zemi si sice vedli skvěle, ale opravdový úspěch v mezinárodním měřítku přineslo až třetí album The Final Countdown.

Úspěch si ale vybral svou daň. Kytaristovi Johnu Norumovi se pramálo zamlouval nablýskaný pop metal, kterým se Europe prezentovali, a rychle sestavu opustil. Ale i zbytku Europe se po čase začal zajídat život ve zlaté kleci a v roce 1992 si dávají pauzu, která se nakonec protáhne na téměř deset let.

Když se v roce 2003 vrátili na scénu s albem Start From the Dark, byli k nepoznání. Načančaný pop metal nahradil řízný hard rock, make up i trvalá byly tytam. Europe si zase mohli dělat muziku podle svého. A i když svou minulost nijak nezatracují a hity z jejich nejslavnějšího alba stále patří k vrcholům jejich vystoupení, kapela žije v současnosti a pilně tvoří. Před dvěma lety vydali již jedenácté album Walk the Earth, jehož propagace je na jaře přivede do Brna.

Další informace

  • Název akce: Whitesnake + Europe
  • Datum: úterý, 19 květen 2020
  • Místo: DRFG ArenaBrno
  • Cena: 890-1590 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář