CD: Noc má s Heavy Passion a jejich The Wildest Dreams mnoho podob

První album nemůže být koncepční záležitostí? Domácí formace Heavy Passion nás přišla přesvědčit o opaku. Jejich album, The Wildest Dreams, obsahuje devět kousků, tematicky rozdělených do dvou částí.

Cover art The Wildest Dreams Cover art The Wildest Dreams Zdroj: Leviathan Music

Pouhý rok na scéně, a už se derou dopředu s nablýskanou deskou. Heavy Passion se s domácí scénou rozhodně nemazlí. Nekompromisně sjížděli hned od založení jednu soutěž kapel za druhou, a získali tím solidní fanouškovskou základnu. V doznívající koncertní šňůře si našli čas na další krok vstříc nejdivočejším snům – na vlastní album, kterému dali název The Wildest Dreams.

Hororový přebal alba vyvolává jednoznačně asociace s extrémními kapelami: krev, démoni, holčička s medvídkem stojící na prahu schodiště do temného sklepení. To vše evokuje dojem brutálního obscénního nářezu.

Dvě tváře noci

Na rozdíl od nezřízeného zvracení do mikrofonu a textů rozebírajících vraždění neviňátek, jak je u kapel s takovýmto artworkem obvyklé, přicházejí Heavy Passion s mnohem uhlazenější formou projevu. Po vzoru tradičních elpíček nám na desce nabídli dvě diametrálně odlišné strany. Obě ale mají společné pojítko, a tím je noční život. Temnota se k nám tak pozvolna blíží prostřednictvím psychadelických textů a emotivní atmosféry, aby posléze přešla do přímočarého rockového řádění.

Na straně A se setkáváme s malým chlapcem, který je trýzněn nočními můrami, halucinacemi a nespavostí. Strana B se pak upíná k současnosti, kdy se náš hlavní aktér, tentokráte již coby mladý muž, sám vydává vstříc temné noci, aby spočinul v náručí rock’n’rollu, se vším, co k tomu patří.

Strana A

Otevíračka Follow Your Dreams není v žádném případě úvodem do děje, skáčeme po hlavě rovnou do prázdného bazénu. Chlupaté, moderně znějící kytary a velmi syrový, i když nepřeslechnutelně naefektovaný vokál. Thrashové riffy s atypicky čistým, přesto ale stále thrashově postaveným zpěvem, se střídají s jednoduchými, lehce zapamatovatelnými refrény.

Výše uvedená charakteristika platí až na drobné výjimky pro celé album. Mezi ony odchylky však nepatří píseň, která je další v pořadí, The Prophet’s Song. Volnější tempo poprvé slyšíme v klasické rockové sestavě, ale i se smyčci. Jedná se o zpěvnou arénovku, která rozhodně neurazí.

 

 

Není nám dopřáno ani chvíli oddechu, opět se řítíme do kytarového maelströmu, kterému znovu přidávají teatrální atmosféru smyčce. Až na konci písně The Spellcaster se dozvídáme, že čaroděj je pouze výplodem fantazie.

Začátek poslední písně ze snové poloviny alba připomíná zvukem první album Nightwish – posluchač si zde užije akustické kytary doplněné ambientní klávesovou hradbou. Kdo čeká zvrat, tipuje správně, píseň záhy přechází do mohutného nářezu, nicméně ne natrvalo. Nálady se ostře střídají, stále však v rámci výborně promyšlené kompozice. Vše má své místo, píseň je originální a nenudí. Insomnia je jasným adeptem na nejlepší kousek alba.

Jediná instrumentálka na albu, Waltz of Insanity, byla vložena jako předěl mezi stranou A a B. Uši si zde mohou vychutnat maidenovsky zdvojené kytary podkreslené atmosférickými klávesami. Škoda jen, že se motiv příliš nerozvíjí a končí něco málo po minutě. Účel navození konejšivé atmosféry poklidného spánku a přechod na další level však skladba s přehledem splnila.

Strana B

Zrychlujeme, psychedelická atmosféra jde stranou, adolescent vyráží na tah. Objevovat krásy nočního velkoměsta jde v songu s příhodným názvem City Jungle. Výjimečně zde není žádný nosný, okamžitě zapamatovatelný motiv. O to více prostoru dostala kytara, aby přihodila sólo.

Naprostým opakem je další kus, Passion Comes from North. Zpomalený blast beat přechází do chytlavé refrénové nalévárny ve stylu australského hardrocku. Rockovější ladění si zachovává i další skladba, Rock You Hard, ve které hlavní hrdina laškuje s dívkou svých snů. Ještě, chudák, neví, do čeho se pouští…

 

 

Mladík končí emočně na dně, bez života, vysán do poslední kapky krve. Baladicky laděný závěr B strany, Death in the Skirt, se po pobytu v temnotě venku vrací zpátky do temnoty uvnitř a dává nám své poslední sbohem.

The Wildest Dreams je stylově obtížně zařaditelným albem. Thrashový vliv je nezanedbatelný, první polovina desky směřuje více do psychedelické hudby, druhá, přímočařejší, zase odkazuje spíše na osmdesátkový hardrock a heavy metal. Ve výsledku se jedná o velmi chytlavý a docela povedený počin. Rozjezd se povedl, uvidíme, s čím přijdou Heavy Passion v příštích letech.

Heavy Passion - The Wildest Dreams

Follow Your Dreams, The Prophet's Song, The Spellcaster, Insomnia, Waltz of Insanity, City Jungle, Passion Comes from North, Rock You Hard, Death in the Skirt

34:33

Leviathan Music

Hodnocení: 80 %

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Airbourne, Roxy, Praha, 2. 10. 2019

  Prohlédněte si náš fotoreport z vyprodaného koncertu australských Airbourne, který se konal ve středu 2. října v pražském klubu Roxy. Úlohy předskokanů se zhostila americká punk-rocková kapela Supersuckers.

 • Kapela The Unity se vrací do Prahy a Zlína

  Gamma Ray sice přes léto odehráli několik festivalů (včetně Masters of Rock), jinak ale moc aktivitou nehýří. Jejich ústřední mozek Kai Hansen totiž vyslyšel volání fanoušků Helloween a po úspěšném turné se věnuje přípravě nového alba. Ostatní členové sestavy se tak mohou volně věnovat svým zálibám. 

Další podobné články