25.02.2012 18:30

Hidden Orchestra ukázala na Flédě bubenickou show

Ve čtvrtek 23. února dorazili na Flédu příznivci kapely Hidden Orchestra, která pochází z Edinburgu. O rozehřátí publika se postaral český projekt Mythematica, se kterým se představila Linda Hammelová aka Mc LinDee.

Na Flédě se Daniel Špaček s projektem Mythematica představil poprvé. Za svými elektronickými mašinkami a se sluchátky na hlavě připravil přibližně hodinovou ochutnávku svého barevného pohádkového světa. Na pomoc si přivezl vokalistku Lindu Hammelovou, která svým příjemným zpěvem dokreslovala chilloutovou atmosféru. V klubu voněla zapálená vonná tyčinka, vzduchem se nesly poklidné tóny v pomalejším tempu a všichni přítomní se pokyvovali do rytmu. Potlesk, nadšené reakce a celkově vřelé přijetí publika dělalo hudebníkům očividnou radost. Největší úspěch sklidila skladba Vítám vás, která se objevila na eponymním albu Mythematica. Její ústřední melodie je známá z filmu Kulový blesk Lasilava Smoljaka a Zdeňka Podskalského. Píseň byla zpracována také vizuálně a byl k ní natočen výtvarně velmi zajímavý klip. Tento klip si mohli diváci vychutnat i při vystoupení, protože celý koncert byl doplněn o projekci Milana Malíka. Jeho vizuální složka byla hodně barevná, působila vesele a velmi živě. Díky tomu Mythematica předvedla komplexní a propracované audiovizuální pojetí hudby podle svých představ. Jediný krok k dokonalosti, který by mohl zajistit ještě lepší zážitek, je sestavení kapely s živými hudebními nástroji.

Mythematica Jako hlavní hvězda večera se představil projekt, který mnozí znají pod jeho původním názvem Joe Acheson Quartet. V Brně kapela vystoupila pod aktuálním názvem Hidden Orchestra. Všichni nastoupili velmi nenápadně, když se za své bicí soupravy usadili Tim Lane a Jamie Graham. Od začátku bylo zřejmé, že bubeníci v této sestavě hrají prim. Jejich místo totiž nebylo jako standardně v zadní části pódia, ale vepředu na levé a pravé straně. Do zadní linie se postavila Poppy Ackroyd, která hrála na housle a klávesy. Vše ze zadní pozice kontroloval Joe Acheson, který píše veškeré kompozice a je výborným multiinstrumentalistou a experimentátorem. Joe zajišťoval hru na basovou kytaru, samply a kompletní zvukové efekty. Celou sestavu doplňoval hráč na trumpetu, který měl své místo mezi Poppy a Joem.

Po jemném začátku večera, o který se postarala Mythematica se do bubnů opřeli Tim a Jamie, kteří v dokonalé rytmické jednotě vévodili celému vystoupení. Jejich nádherný rytmický dialog a nadšení předávalo energii obecenstvu, které se mohlo naplno rozhýbat. Bubeníci a jejich vzájemné doplňování místy připomínalo battle, kdy se navzájem napodobovali a překonávali.

Ten večer zazněly písně, které v převážné většině pochází z desky Night Walks a jednou z nich byla i skladba Wandering, která sklidila velký úspěch. Výyjimkou potvrzující pravidlo byla píseň Flight ze stejnojmenného EP Flight a zajímavostí pro české obecenstvo je, že se na její tvorbě podílel Floex. To také Joe Acheson na koncertě zmínil. Skladba v živé podobě byla nádherná a jediné, co jí scházelo byl právě Floex se svým klarinetem.

Fanouškům se na koncertě dostalo perfektního mixu inspirovaného klasickou hudbou, jazzem a elektronickou hudbou. V mnoha ohledech je možné Hidden Orchesta přirovnat k známějšímu souboru Cinematic Orchestra a to nejen kvůli názvu, ale také díky podobnému zvuku a hudebním aranžím. Největším rozdílem a zároveň předností Achesonovi skupiny je duo vynikajících bubeníků, které nabídlo spoustu energie a rytmických vychytávek, což dokonale podporovala jazzová trumpeta, housle a baskytara.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.