Vytisknout tuto stránku

Karel Plíhal se v Praze vrátil hned třikrát

Švandovo divadlo v Praze bylo 24. dubna poslední zastávkou jarního turné Karla Plíhala, na němž bylo vidět, že se mu z pódia nechce.

Karel Plíhal Karel Plíhal Zdroj fotografie: Ota Nepilý
Český písničkář, mistr poetických textů, koncipuje své koncerty už po léta stejně. V sále nechá rozsvíceno, aby viděl divákům do tváří, s úderem celé hodiny přijde skromně na pódium a poprosí, aby jej nikdo v průběhu koncertu nefotil. V minulosti se nechával doprovázet na klávesy, nyní si vystačí sám s dvěma kytarami, akustickou a elektrickou, které píseň po písni střídá, a je sám sobě předskokanem.
Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Od začátku až do konce je v kontaktu s publikem. Vtipně reaguje na pozdní příchozí či děti, kterým věnuje pár roztomilých básní. Svými krátkými básněmi a povídáním totiž prokládá hudební linku a spojuje ji do jednotného celku. Obyčejný koncert se tak stane spíše přátelským posezením. Multižánrovým vystoupením, dalo by se říct.

Karel Plíhal umístil své básně a texty do knihy Jako cool v plotě, ale svou básnickou tvorbu tím rozhodně neukončil. To hned na začátku koncertu dokládá novou velikonoční hříčkou. Pak se pod jeho prsty rozezní struny španělky a zazní jeho sametový hlas. Místy se zdá, jako by se trochu ostýchal zazpívat hlasitěji, ale i to divákovi vyvrátí, když energicky zapěje moderní lidovou píseň o tabletu.

 

 

Právě nové technologie očividně leží písničkáři v žaludku. Skládá na ně další a další krátké satirické texty a nedopřeje publiku odpočinek od smíchu. Ačkoliv často reaguje na současné okolní dění, platí jinak, že jeho písně jsou nadčasové. Tituly jako Ráda se miluje, Nagasaki Hirošima nebo Tři bílé vrány nestárnou. Jakmile lidé zaslechnou první tóny takových známých písní, začínají si tiše pobrukovat spolu se zpěvákem. Starší osvědčené hity si Plíhal nechal na druhou, jaksi důvěrnější, polovinu koncertu, v té první představil zejména svou nejnovější desku Vzduchoprázdniny.

Karel Plíhal však dokazuje, že je nejen geniálním textařem a osobitým zpěvákem, ale i výborným kytaristou. Jazzové party a procítěné blues mu nejsou cizí, stejně jako exotické rytmy inspirované Dálným Východem. Umí zahrát zkrátka cokoliv si zamane a publiku se rád pochlubí.

Čtěte také: Karel Plíhal se s kytarou vydává na Vzduchoprázdniny

Když si diváci vytleskali přídavek, asi nikdo z nich netušil, že se Plíhal na jeviště vrátí ještě i podruhé a potřetí. Koncert tak nakonec trval dvě a půl hodiny čistého času a písničkáři je opravdu nutno smeknout, že to všechno utáhnul úplně sám. Z každé minuty jeho programu z něj bylo cítit, jak ho baví a naplňuje.

Poslední písní Kde jsou se ovšem definitivně rozloučil a zanechal v posluchačích hořkosladkou stopu, jaká se táhne celou jeho tvorbou. Skromně se ztratil v zákulisí a na plánovanou autogramiádu ve foyer divadla už se nedostavil. Byl příliš unavený a není se čemu divit!

Napsal(a):
Buďte první, kdo napíše komentář!

Nejnovější od Jana Šajtarová