Moderat nekorunovaným králem Electronic Beats 2014 v Praze

Páteční party večer v pražském Divadle Archa opět po roce tepal pod taktovkou Electronic Beats. Jednodenní klubový festival potvrdil precizní organizaci, vynikající zvuk a především výbornou dramaturgii, díky které do Prahy zavítali Moderat, Bonobo a Diamon Version.

Moderat Moderat Zdroj: facebook.com (Lisanne Schulze)

Festival Electronic Beats předchází pověst skvěle vyladěného elektronického večírku s hvězdnými jmény a za rozumnou cenu. Během pár hodin po začátku předprodeje tak pořadatelé hlásili vyprodáno. Dramaturgická logika - Diamond Version, Bonobo a Moderat - nalajnovala večer. Co si budeme povídat, Alva Noto a Byetone aka Diamond Version se svým minimal technem nejsou zrovna masovou záležitostí a oblíbený Bonobo byl u nás loni jako doma (dvakrát a jednou u sousedů). Pokud za efektem SOLD OUT minulého ročníku najdeme populární Lanu Del Rey, pak letos fanoušky přitáhlo především berlínské supertrio Moderat. Stříbrný býk večera!

Abstraktní vizualizace, Bugatti, Lamborghini nebo matematika. Jednoduché a repetitivní projekce provázely minimal techno Diamond Version, které agresivními beaty prověřilo připravenou aparaturu. Poměrně monotónní produkci, na kterou jsme od Alva Nota zvyklí, vystřídal DJ Felix. Ten po celý večer šikovně pokrýval prostoje spojené s přestavbou pódia a nenechal publikum vychladnout.

Hardcore fanoušci mohli Bonobo za poslední rok vidět již počtvrté. V loňském roce si Simon Green s kapelou střihl dva festivalové sety (Bažant Pohoda a Colours of Ostrava) a sólo koncert v Arše, kam se po půl roce vrátil s plnou parádou v rámci Electronic Beats. Mezi skalní se nepočítám a tak v Trenčíně dostala přednost extravagantní Peaches. V Ostravě už na Bonobo došlo, ale něco tomu chybělo. Nakonec pro mě správná konstelace hvězd, prostoru, lidí a muziky nastala 28. března v Praze. Stejní hudebníci, prakticky totožný set a přesto mnohem intenzivnější zážitek.

Důležitým faktorem byl poctivě čitelný zvuk všech nástrojů. K tomu navíc připočítejme světla, skvěle sehranou kapelu, precizního bubeníka a krásnou Szjerdene. Zpívá nádherně, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že pomalejší skladby s jejím vokálem zdaleka nedosahovaly úrovně písní instrumentálních. Díky střídání hudebníků, Simonovu sólovému intermezzu a zpěvačce však celý set působil příjemně rozmanitě. Z pódia se díky hitům Cirrus, Kiara nebo Kong valila jedna vlna pozitivní energie za druhou a publikum oplácelo radost tancem.

 

 

Strhující koncertní vizualizaci pro Moderat připravil Pfadfindereie, který při použití zadní projekce prozářil klub mappingem, fotografiemi a komiks artem. Pod jeho taktovkou se dvojrozměrné projekce díky křížení pláten měnily v 3D obrazy. Při výjevu přeskakovaného býka z přebalu Last Time se tajil dech - dokonalé obrazové dokreslení hudební produkce. Výborné ozvučení Archy dalo vyniknout také perfektně napsaným beatům Moderat. Příjemně mohutné basy v kombinaci s intimním a procítěným vokálem Saschy Ringa dostávali při hitech Bad Kingdom nebo Rusty Nails dav do varu. O to výrazněji vyzněla následující jemnopíseň Damage Done. Moderat si svou elektronickou koláží a propracovanou gradací podmanili pražské publikum, které si vydupalo přídavek.

Spojení elektronických matadorů Modeselektor a Apparata se stala hned po vydání eponymního debutu senzací a následující řadovka II jen přilila olej do ohně. Reakce publika tento fakt potvrzovaly a hedlajnující Moderat se i bez korunovačního ceremoniálu stal králem Electronic Beats 2014. Berlínské trio Sascha Ring, Gernot Bronsert a Sebastian Szary civilním projevem okouzlili a zároveň roztančili vyprodanou Archu. Party jako vyšitá a navíc s aktuální elektronickou špičkou. Už teď můžeme hádat, kteří interpreti vyprodají příští ročník Electronic Beats.

Napsal(a):

Zanechat komentář