Pražský výběr získává formu, zatím ale sází na staré hity Doporučený

Oblíbená česká skupina Pražský výběr vystoupila v úterý 26. března v Tipsport Aréně na holešovickém Výstavišti. Více jak dvou a půl hodinový koncert byl sestaven ze starších hitů. Vystoupení navázalo na předchozí šňůru koncertů věnované albu Straka v hrsti.

Pražský Výběr Pražský Výběr Foto: Martin Chochola/Musicweb.cz

Pražský výběr pokračuje v sérii koncertů, kterými dokazuje, že obnovil svoji činnost v původní sestavě s Michalem Pavlíčkem a Michaelem Kocábem. Základní partu, kterou dále tvoří Vilém Čok a Klaudius Kryšpín, doplňuje v této sérii i staronový člen – bubeník Jiří Hrubeš.

Čtěte také: Pražský výběr vstal z mrtvých, z hrobu ale úplně nevylezl

Stejně jako na podzim, kdy se legendární skupina spojila v Praze opět v původní sestavě, i na jaře Pražský výběr zahrál ve sportovní hale. Kapela dopředu avizovala, že vystoupení bude opět pojato ve velkém, navíc koncertu předcházela masivní reklamní kampaň, která patrně přinesla své ovoce. Halu zaplnilo opravdu velké množství lidí.

Ještě před samotným vystoupením se na pódiu zjevil DJ ve stařecké masce, která nápadně připomínala obličej Artura Ropotáma, mysteriózní postavu z písní Pražského výběru. Tento DJ zahájil svoji nedlouhou část rytmickou míchanicí výběráckých písní.

Toto ovšem netrvalo dlouho, neboť záhy zmizela opona a Pražský výběr odstartoval svůj koncertní večer. Je nutno dodat, že jak na podzim kapela působila nejistě a dopouštěla se chyb a přešlapů, tentokrát Pražský výběr působil, jako kdyby to byla úplně jiná skupina. Zahajovací skladbou byl opět Hrabě X, při kterém po nástupu kapely vylezl Michael Kocáb z rakve, aby důsledně přiblížil text, jak moc je divnej patron.

Po tomto hitu následovaly další skladby převážně z desky Straka v hrsti, což v podstatě vyplnilo první hodinu koncertu. Přestože tedy koncertní show byla rozhodně lepší než při podzimním vystoupení, pořád neměla kapela v ruce nic jiného než své starší písně. Rozhodla se proto tento handicap řešit pozváním různých zajímavých hostů k jednotlivým výběráckým kouskům.

Podívejte se také na fotogalerii z koncertu

20 Prazsky Vyber Tipsport Arena Praha 26 03 2013Pro skladbu Pražákům je hej si například pozvala Františka Ringo Čecha, který se -  stejně jako v původním klipu k písni - objevil s živou kozou. S uzdou v ruce se pokoušel korigovat tvrdohlavé zvíře, zpívat a rytmicky se vlnit. Mezi dalšími hosty večera se pak následně objevila v tajuplném kostýmu Jana Kratochvílová, která zazpívala ve vikingské helmě a přivázanou plyšovou pumou kolem pasu. Dalším hostem také nemohl být nikdo jiný než původní baskytarista kapely, Ondřej Soukup. Takzvaná blbá blondýna z pořadu Na Stojáka, Iva Pazderková, věrně zahrála legendární Máňu ze skladby Sbal si to svý ráno. V písni Hrály dudy pro změnu předvedla divadelní výkon ve hře na dudy.

Skladba hostů ještě ale nebyla rozhodně uzavřena, mezi dalšími zmiňme Miloše Dodo Doležala nebo Jiřího Tomka. Zábavné prvky obstaralo mimojiné zjevení třímetrové smrtky při oblíbené skladbě Zubatá. Vilém Čok při divadelně koncertní tahanici o post hlavního baskytaristy rozmlátil svoji kytaru, což byl trochu krok vedle.

Po první nabité hodině následovala stejně jako při podzimním koncertě bubenická sóla, během kterých došlo k vystřídání Hrubeše za Klaudia Kryšpína. Ten pak na této pozici vydržel až do konce koncertu, kdy se k němu opět přidal Jiří Hrubeš.

Druhá polovina večera se nesla v podobně nabušeném tempu, Michal Pavlíček několikrát předvedl své kytarové kvality při sólech, která odehrál podstatně uvolněněji než na podzim, Michael Kocáb držel jistější pěvecký výkon než při minulém koncertě. Kapela zkrátka působila sehraněji a bylo to hned vidět. Nakonec i s přídavky vydal koncert na dvě a půl hodiny, což se zdá takřka neuvěřitelné při srovnání s podobnými hudebními událostmi současnosti.

 

 

Pražský výběr i nadále sází na vlnu nostalgie, kterou jeho koncerty provází, staré hity, které jsou sice již ohrané, ale přesto vedou v žebříčcích oblíbenosti, a v neposlední řadě samozřejmě i na kvalitní muzikantské výkony. Spolu s tajtrlíkovskou lehkomyslností a humorem sobě vlastním umí stále zaujmout široké publikum. Otázkou ale je, jak dlouho to může fungovat, a jestli to přeci jen není trochu málo na to, že skupina za dlouhá léta kvůli svým vnitřním sporům i zákazům vydala v podstatě pouhá čtyři studiová alba.

Kapela sice avizovala, že chystá novou desku, pro jejíž natáčení si dává na příští rok volno, nicméně zkušený výběrácký fanoušek ví, že může věřit jen tomu, na co si nakonec opravdu reálně bude moci sáhnout. Přesto je nutno dodat, že na úterním koncertě na Výstavišti se musel bavit opravdu každý, protože pánové si na svém vystoupení dali opravdu záležet a ukázalo se tak, že spojení dvou tvůrčích talentů, Michala Pavlíčka a Michaela Kocába, může stále být hudebně přínosné.

Napsal(a):

Zanechat komentář