02.06.2016 14:14

Roztančená La fabrika - druhý večer festivalu Khamoro

V pražské La Fabrice se večer 30. května uskutečnil druhý večer letošního 18. ročníku festivalu romské hudby Khamoro. Celý festival provázela veselá atmosféra a různorodí účinkující. Nejdříve příjemně publikum naladil Milan Kroka live band, následně poněkud živější rumunské Gipsy Casual přinesli elektronické beaty s velkou dávkou energie a závěrem pak němečtí Shantel & Bucovina Club Orkestar ještě více roztančili, už tak, rozverné publikum svými balkánskými rytmy.

Prvním účinkujícím byl Milan Kroka live band pocházející z Česka. Ten svojí komornější atmosférou (v porovnání s následujícími interprety) a podmanivým zpěvem skvěle uvedl celý večer a vtáhl diváka do dění. Za zmínku stojí rozhodně uchvatné čtyřhlasy, které leckdy působily mrazivým dojmem a podtrhly poetičtějí části repertoáru. Jinak kapela často ujížděla na vlnách latiny, rumby či funku, až jste občas měli pocit, že jste se ocitli v nějakém přímořském letovisku. Tím postupně probudili publikum k životu tak, že se začalo vlnit do rytmu. Kapela hrála v pětičlenném složení - klávesy, bicí, perkuse, baskytara a elektrická kytara. Během celého koncertu doprovázel hudebníky blažený úsměv na tváři a stejně tak publikum. Kamkoli jste se podívali, viděli jste úsměvy a radost ze života.

Jako druzí vystoupili Gipsy Casual z Rumunska. Kromě krásné tančící zpěvačky ve třpytivém kostýmku přinesli tradiční romskou hudbu v novém kabátě s elektrickými beaty a dalšími pop prvky. Většina rytmiky byla puštěna externě a živě ji doplňoval pouze perkusista hrající na velký buben, djembe a činel, pak suverénní saxofon a dva zpěvy. Leckdo by se mohl zarazit nad netradičním spojením romské hudby s moderní elektronikou, ale není k tomu důvod. Kapela to dokáže skloubit skvělým způsobem, což je zřejmě i důvod toho, že je světově proslulá a právem řazená k současné romské tvorbě. Svěží projev celého seskupení navodil autentickou festivalovou atmosféru v čele se zpěvačkou Gyou, která svými silnými vokály, perfektním zpěvem a svým celkovým dojmem často druhého zpěváka Antonia zastínila.

Vrcholem večera bylo vystoupení německé Shantel & Bucovina Club Orkestar. Kapela nevystupovala v Česku poprvé, za zmínku určitě stojí její účinkování na festivalu Colours of Ostrava v roce 2008. Hned samým začátkem koncertu, odzbrojila publikum exploze beatů a světel a stejným stylem to pokračovalo až do konce. Sedmičlenná kapela uvedla hned ze začátku publikum do euforie takovým způsobem, že teplota v sále závratně stoupla. Jednotliví členové působili lehce nesourodým dojmem, ale právě proto, je možná Shnatel & Bucovina Club Orkestar tak zajímavá. Ať už samotný Shantel, který vtipně dokázal po celý čas komunikovat s publikem, nebo bubeník vyhlížející dojmem principála, který pompézními gesty povzbuzoval diváky. Dechová sekce houpající se do rytmů, baskytarista, který se předváděl stylem „rockstar" nebo křehká a zároveň temperamentní zpěvačka se strhujícím hlasem, za který si mnohokrát vysloužila bouřlivý potlesk. Skupině se povedlo doslova roztančit všechny v sále, rozveselit je a probudit v nich čistý entuziasmus.

 

 

Skvěle sestavený program v La fabrice zaměřený na současnou romskou hudbu nemohl jinak, než diváky potěšit. Program byl rozmanitý tak, že každá kapela působila v porovnání s tou předchozí odlišně, aniž by ale příliš vybočovala. To bylo dobře, protože se tak docílilo skvělé gradace celého večera stráveného v La Fabrice. Po celý večer bylo v sále cítit, jak se tu odehrává dialog mezi těmi na pódiu a těmi v publiku a jak mezi všemi koluje pozitivní energie. Festival si získal za své mnoholeté působení pevnou pozici na scéně pražských kulturních festivalů. Proto se není čemu divit, že se zde sjíždějí nejen hosté z celého světa, ale také samotní účinkující z různých zemí.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.