31.07.2012 13:00

Rozhovor s Neonfly: Tisková konference na MoR

Britská power metalová formace Neonfly vystupovala v pátek 13. července na Alfedus stagei Masters of Rock. Několik hodin před samotným koncertem uspořádali tiskovou konferenci, na které byl přítomen i redaktor MusicWeb.cz (všichni, kdo na konferenci pokládali otázky, jsou označeni souhrnně jako press).

Úvodní slovo (Willy): Začal bych tím, že bychom se představili. Jmenujeme se Neonfly, jsme power metalová skupina, dodal bych, že přímo z Londýna. Na scéně jsme už čtyři roky a tohle je naše druhé vystoupení v Čechách.

Poprvé jsme zde hráli vloni na Basinfirefestu se Sodom, Freedom Call a dalšími kapelami. Od té doby jsme vydali další album, které vyšlo v září 2011 a jmenuje se Outshine the Sun.

 

Press: Jak se vám líbilo na Basinfirefestu?

Willy: Moc jsme si to tam užili, Basin byl suprový. Hráli jsme na hlavním pódiu a měli jsme skvělou odezvu. Myslím, že fanoušci z České republiky jsou hodně naladěni na power/melodic metal, takže je pro nás výborné, že jsme měli možnost tu být.

Frederik: Líbí se nám tu. Letos zde budeme hrát ještě jednou, v srpnu na festivalu Rockování.

Willy: Dnes odpoledne budeme hrát na Alfedus stage. Nevím, jak je na tom Česko s deštěm. (smích) Právě jsme se vrátili z Download festivalu a co jsem měl možnost zatím vidět, počasí tady je ještě docela v pohodě.

Čtěte také: MoR 2012: Pátku vládl německý power metal

Patrick: Na Downloadu to bylo šílené! Lidé se přímo váleli v bahně.

Willy: Spousta kapel odřekla účast kvůli dopravním potížím. Pro nás to ale bylo úžasné a doufáme, že tam v budoucnu budeme moct vystoupit znovu. Chtělo by to ale, aby se to trošku vybralo, abychom neměli pod pódiem prázdno. Budeme se chtít představit velkému publiku…a pak se uvidí, jak na to zareaguje.

Press: Jak se vám líbí letošní výběr kapel na Masters of Rock?

Willy: Jsme moc spokojeni. Je tu spousta kapel, které nás inspirovaly, a samozřejmě nám i žánrově festival moc vyhovuje.

Press: Dnes to pro vás musí být ideální, ne? Power metalový set ve stylu Unisonic, Freedom Call, Edguy…

Willy: Ano, máme docela štěstí. S Freedom Call jsme jeli už třikrát v Británii. Jsou to naši dobří přátelé.

Press: Jen škoda, že se vám kryjí časy vystoupení…

Celá kapela: Přesně, přesně!

Willy: Když jsme si přečetli program, tak jsme si říkali to samé. Opravdu škoda… Ale pak si stejně půjdeme pokecat po koncertě.

Patrick HarringtonPatrick: Turné s Freedom Call bylo výborné, stejně tak, když jsme jeli s Pagan’s Mind. Pro anglickou kapelu je ideální jet doma po boku velké zahraniční kapely. Chci říct, že v Evropě máme obvykle špičkovou odezvu, jen doma trvá trošku déle, než nás místní publikum přijme. Proto je super, že si v Anglii zvyknou na náš zvuk, když děláme předkapelu, a pak už se budeme moct vrátit jako normální kapela.

Willy: A je fakt, že když překročíš ty žánrové bariéry power metalu, je to pořád rock’n’roll. Hrajeme hodně skladby s důrazem na písňovou formu. Jasně, je v tom spousta síly, síly a epického zvuku, ale pořád to jsou docela normální songy. To, že umíme hrát technicky, neznamená, že budeme hrát tak, abychom ukázali, že umíme hrát technicky. Ten žánr je fantastický, přesto se snažíme najít svou cestu vlastního, originálního zvuku, který bude ještě víc slyšet na příští desce.

Press: Takže plánujete odstartovat novou vlnu britského power metalu? (narážka na NWOBHM v 80. letech, pozn.red)

(smích)

Willy: Samozřejmě! (smích) Ne, nad něčím takovým jsme vůbec nepřemýšleli, než jsme spatřili, že začínající kapely po nás doopravdy pokukují. Asi kdybychom byli trošku déle na scéně, měli nějaké opravdu zajímavé koncertní příležitosti. Je to jako budovat hudební scénu od základů, řekl bych, že je to pozitivní. Pomalé, ale přesto pozitivní. V Británii je spoustu power metalových…

Frederik: Nejen v Británii. V Evropě začíná vznikat spousta nových opravdu dobrých power metalových kapel, které jsou u nás ohromně populární, jako Sabaton nebo Firewind.  

Willy: Což pomáhá naší věci...

Frederik: Přesně. A když se podíváš, tak třeba na Downloadu, který byl historicky hlavně o amerických a anglických kapelách, máš najednou v line-upu kapely jako Edguy, Nightwish, Firewind…

Willy: Je to o tom, že rock obecně se vrací zpátky a vyrůstají mladí, kteří tenhle žánr poslouchají. Sice si to zatím moc lidí neuvědomuje, ale je tu obrovské publikum čekající v undergroundu.

Frederik: Navíc jsou velmi loajální, což je extrémně důležité. Hudební průmysl se stále bojí komerčního úspěchu metalu, ale fanoušci, co chodí na koncerty, sledují hudební scénu, kupují alba.

Willy: Je to otázka životního stylu. Lidé, kteří si opravdu koupí album, se na něj chtějí dívat, chtějí vědět, kdo tam hraje, kdo ho natočil a kde. Zajímají se stejně, jako všichni, co se na něm podílí.

NeonflyFrederickThunder1Frederik : Je to fakt dobré, třeba v našem případě: náš label má pod sebou většinou coreové a extrémní kapely a bylo nám řečeno, že v současné době stahování několikanásobně přesahuje prodejnost fyzických kopií. Naše poslední album dosáhlo většího množství prodaných CD než stažení z internetu. Možná je to tím, že fanoušci melodického metalu preferují CD.

Willy: Chtějí ho vlastnit! A vložit si ho do své sbírky.

Frederik: Jako bych to viděl: Nightwish, Neonfly…! (smích)

Press: Plánujete už další album?      

Pracujeme na něm, bude vycházet příští rok. Když všechno půjde, jak má, už ho budeme vydávat ve velkém mezinárodním zastoupení. Samozřejmě vám ještě nemůžeme říct, jak to album bude vypadat, protože jinak bychom vás museli zabít. (smích)

Press: Co vy a české pivo?

Celá kapela: České pivo?! (smích)

Willy: Žil jsem rok v Praze…A ten rok…(dramatická odmlka)…každý den! Miluju české pivo! Piju ho i doma! Když jsem v Londýně, chodím do jedné hospody, kde točí české pivo. Obzvlášť mi chutná to černé. Zkrátka všichni máme hrozně rádi české pi-vou a jakmile dohrajeme, budeme ho popíjet v areálu s fanoušky.

Frederik: A Willy navíc říkal, že koupí každému panáka rumu! (smích)

Boris: Je fakt, že máme české pivo hodně rádi, ale pak také máme problém se vrátit do autobusu.

Frederik: Hlavně ty! (smích)

 

 

Willy: Ne, vážně… Pravděpodobně nás tady v průběhu festivalu uvidíš, jak paříme. Přijď, popovídáme si, dáme pivo. Nejsme žádné megahvězdy, jsme mladá kapela. Chceme si užívat a bavit se s fanoušky i kapelami. Odjíždět budeme až v neděli ráno. Snad do té doby přestane pršet.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.