21.07.2012 16:00

Rozhovor s kapelou Kosheen: Čeští fanoušci jsou nejlepší na světě!

Kosheen už patnáct let vytváří muziku, která baví davy. Na konci srpna vydává tohle trio nové album, Independence, mezitím jako headlineři vystoupí na festivalu Vysmáté léto. Na několik otázek nám odpověděl Mark Davies aka Markee Substance.

Producenti Markee Substance a Darren Decoder a zpěvačka Sian Evans, to jsou Kosheen, kapela, která vždy představovala uhrančivou kombinaci elektronické hudby, popu a rocku. Poprvé na sebe upozornili albem Resist, které vyšlo v roce 1999 a světu přineslo megahity jako Hide U nebo Catch.

„Lidé očekávali několik smyček a divné vokály a dostali plnohodnotné skladby,“ vysvětluje úspěch Kosheen zpěvačka Sian Evans. Po Resist přišla alba Kokopelli a Damage, díky kterým se Kosheen udrželi na vrcholu světových žebříčků. I díky tomu, že jejich hudba dokáže zaujmout jak milovníky taneční hudby, tak alternativněji založené posluchače.

Po třinácti letech Kosheen vydávají novou desku nazvanou Independence. Desku vydávají na svém vlastním labelu Skeleton, v České republice vyjde pod vydavatelstvím EMI.

Vy tři jste spolu už patnáct let. Jak dlouho si myslíš, že to ještě vydržíte? Padesát let jako Rolling Stones?

Vidím to tak na ještě jeden týden (smích).

Vydání nového alba, čtvrtého po Resist, Kokopelli a Damage, už bylo několikrát odloženo. Kdy tedy vyjde?

Nová deska, Independence, vyjde už 31. srpna.

2012 07 20 01 kosheenSpousta kapel, které dávají dohromady nový materiál, jako by hodila za hlavu svůj styl a snaží se vytvořit něco zcela nového. Jak je to s Independence? Jsou to klasičtí Kosheen?

Jo, jsou jisté prvky, jakási filosofie Kosheen, kterou se snažíme zachovat. Obrušujeme hrany electroniky akustickými prvky a vytváříme tak něco organického, smysluplného. Od nás zkrátka neuslyšíš „Zatřes prdelkou!“ nebo „Tady je to hustý!“.

Jak už jsem říkal, hrajete spolu už patnáct let. Stárne Vaše publikum společně s Vámi?

Všichni stárneme, kámo, každý den. Není času nazbyt (smích).

Letos je to dvacet let začátku války na Balkáně. V roce 2001 jste s Kosheen byli vůbec první zahraniční kapela, která vystoupila v Srbsku, tedy poválečné Jugoslávii. Vnímali jste ještě nějaké následky války?

Ano, v den koncertu jsme se šli podívat k řece a tam byly ještě rozbombardované mosty, trčely z vody.

V roce 2010 jste zahráli na Open Air festivalu, teď budete headlinerem Vysmátého léta v Kadani. Líbí se Vám tady? Máte rádi české publikum?

Líbí se nám tu moc, čeští fanoušci jsou nejlepší na světě!

Znáte třeba i nějaké české umělce?

Jasně, známe se třeba s Darou Rolins, je to skvělá zpěvačka a velká profesionálka. A nedávno jsme pod náš nový label VisionZone podepsali českého dubového muzikanta, VisonZ, takže se moc těšíme na spolupráci. Už pro nás udělal několik skvělých remixů!

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.