12.10.2023 16:08

The BladderStones: Jde hlavně o příběh a píseň Doporučeno

The BladderStones The BladderStones Zdroj: oficiální promo kapely

Kapelu The BladderStones tvoří tři zkušení hudebníci v čele s kytaristou a zpěvákem Tomášem Frolíkem, jedním z nejtalentovanějších a nejuznávanějších kytaristů své generace (kromě jiného zakladatel skupiny Krajina Ró), dále baskytarista a zpěvák Jan "Johnny" Judl (Jablkoň, Už jsme doma, Sestry Steinovy aj.) a bubeník a vokalista Michael Nosek (Personal Highway, eggnoise, Jana Lota a mnoho dalších). Spojení sil a osobitý přístup k nástrojovým aranžím, hráčská vyzrálost i už z názvů samotných čišící nadhled a smysl pro humor vynesla trojici oblibu a úspěch nejen v tuzemsku, ale i zahraničí. Opakovaně vystoupili v Německu, Slovensku, Finsku či Turecku. Roku 2017 vydali The BladderStones debut Without Cover. Na otázky v rozhovoru odpovídal zpěvák Tomáš Frolík.

Vzpomenete si na své úplně první hudební vystoupení? Kdy jste poprvé stanul na pódiu?

Moje první vystoupení si pamatuju velmi dobře. Bylo to se souborem ZUŠ Slaný pod vedením mého (dnes kolegy z The BladderStones) Honzy Judla. Hráli jsme v zahradě kina ve Slaném a vzpomínám si, že jsem hrál Cantaloupe Island od Herbieho Hancocka. Měl jsem špatný zvuk a Johnny pak mojí mamince řekl, že musíme koupit lepší kombo. Příští měsíc tomu tak bylo.

Když jste se rozhodoval pro hudební nástroj, byla kytara jasná volba?

Ano, bylo to tak. Když jsem viděl klipy a živáky kapel jako Metallica a Guns N' Roses, nešlo to jinak. Pak přišel Jeff Beck a Stevie Ray Vaughan a tam už to vůbec nešlo jinak.

V textu skladby Is It Real? se věnujete téma vztahů přes internet, je to tak? Rozvedl byste tohle téma trochu? Máte s ním sám své zkušenosti?

Ano, je to tak. Mám s tím bohužel každodenní zkušenost, protože dělám komplet sociální sítě pro naší kapelu, a popravdě to vnímám jako nezbytné zlo. Raději bych všechen tento čas trávil s rodinou nebo s kytarou, ale bez toho to nejde. A tak to dělám. Co se týká skladby “Is It Real?”...promiňte, ale raději bych si tohle nechal pro sebe. Je to pro mne příliš intimní.

Na albu se objevují názvy písní jako Death (Smrt) nebo Heroin. Oproti předchozí desce Without Cover působí Toilet Fame o něco usedleji a temněji. Jak se tato změna stala?

Vím, že je to ohraná deska, ale velký vliv na mě mělo období COVIDU. Nejdřív jsem byl rád, že mám tolik volna a to hlavně v období, kdy jsem čekal novou rodinu. Pak to na mě ale dolehlo. Bylo pro mě velmi těžké najít smysl v hudbě a v té práci jako takové. Měl jsem úzkosti a naštěstí mi pomohl Michael Nosek, naštěstí jsem se dokázal vrátit zpátky. Dnes už si zase nedokážu představit, že bych dělal něco jiného. Další vliv bych chtěl určitě zmínit to, že jsem praktikující buddhista a v buddhismu je toto téma na denním pořádku - tedy otázka života a smrti.

Poslední singl Confused Rennie je zase o pomateném člověku z ulice. Jedná se o skutečnou postavu nebo je to obecný příběh?

Ano, je to skutečný člověk a dnes už legendární postava ze Slaného.

Vaše trio se různě potkává v dalších kapelách. Všichni tři působíte také v Krajině Ró po boku frontmana Michala Němce ze skupiny Jablkoň, v níž váš basista Jan 'Johnny' Judl rovněž působí. Po vlastní ose je každý z vás určitě vytížen dalšími projekty, o osobním životě nemluvě. Jak svízelné je pro vás nacházet společné volné termíny na turné, zkoušky či nahrávání ve studiu?

Je to velmi obtížné, ale musím říct, že je to o prioritách. Mám štěstí, že jsem potkal tolik skvělých lidí, kteří ty kapely jako BS nebo Krajina vidí jako svojí prioritu. Jsem za to vděčný. Pak už jde jenom o plánování - koncerty, schůzky, desky, točení plánujeme bezmála dva roky dopředu a i tak to někdy nestačí.

S novým albem jste svůj žánr přejmenovali na art-blues. Jak byste ho, kromě pozvání k poslechu alba, posluchačům popsal?

Art-Blues vnímám jako navázání na blues samotné, ale v nové podobě. Tedy nová forma, odvážnější spoje v harmonii a odvážnější pohyb v rytmu, ale stále se  zachováním příběhu. Myslím si, že je to dobrý mix pro fajnšmekry ale i běžné posluchače. Předvedeme, že umíme hrát, ale v závěru nám jde hlavně o příběh a o píseň!

Opakovaně vystupujete i v zahraničí. Jaké jsou cestovní plány za hranice s novým albem?

V květnu 2024 máme naplanánované čtrnáctidenní turné po Německu. V roce 2025 máme v plánu opět Německo, ale přidáme Švýcarsko a Rakousko. Vzdálenou vizí je pro nás Nizozemsko a Francie. To jsou naše další mety.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.