Jazz Goes to Town se blíží

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Workshop klavírní tvorby s Beatou Hlavenkovou, pouliční koncert mezinárodní formace The Zebra Street Band a jeden z prvních koncertů Binkera Goldinga po vydání jeho nejnovějšího alba. To vše a ještě mnohem víc přinese jubilejní 25. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town v Hradci Králové.

Beata Hlavenková v Paláci Akropolis 20. 12. 2017 Beata Hlavenková v Paláci Akropolis 20. 12. 2017 Foto: Barka Fabiánová

Festival zahájí mezinárodní oktet i koncert v Černém koni

Letošní ročník Jazz Goes to Town zahájí energický jazz mezinárodního oktetu Didrik Ingvaldsen Ensemble ve Studiu Beseda Klicperova divadla. Hudebníci ze dvou různých kontinentů a pěti zemí představí dynamickou hru s rytmem i kolektivní improvizaci a netradiční propojení skandinávské, berlínské i české jazzové scény. Tu zastoupí také druhá formace úterního večera – kultovní pražská kapela MUFF, balancující na pomezí jazzu, rocku i elektroniky. Úvodem do pětidenního festivalového dění pak bude pro obyvatele Hradce Králové koncert trojice mladých muzikantů Jungle Debris v Restauraci Černý kůň.

Středeční večer se současným jazzem a čtvrteční české premiéry v Bio Central

Druhý festivalový den přivede návštěvníky do neformálního prostředí NãPLAVKA café & music baru na koncert čtveřice mladých jazzmanů pod vedením saxofonisty Pavla Zlámala, který během studií strávil dva roky na prestižní Sibelius Academy ve finských Helsinkách, a prošel například angažmá v orchestru Národního divadla Brno. V současnosti působí mimo jiné také v sestavě big bandu B-Side Band. Pavel Zlámal & PQ slibuje propojení prvků současného jazzu s jeho klasičtějšími podobami. V rámci večera nebude chybět ani kreativní duo složené z rakouského elektronika Christofa Kurzmanna a respektovaného amerického saxofonisty Kena Vandermarka. Tento saxofonista a skladatel je považován za výraznou osobnost, která v posledních 20 letech neopomenutelně ovlivnila oblast progresivního jazzu a volné improvizace v celosvětovém měřítku.

 

 

Čtvrteční večer bude v hradeckém Bio Central patřit dvěma exkluzivním českým premiérám. Poprvé v České republice a také pouze v rámci festivalu JGTT se zde představí americké trio Digital Primitives propojující blues, jazzovou avantgardu, africkou tradiční hudbu a další nezvyklé žánry. Ústřední postavou tria je legenda a učitel nezávislé newyorské hudební scény Cooper-Moore. V exkluzivní české premiéře se na festivalu představí také mezinárodní septet Ziv Taubenfeld's FULL SUN izraelského basklarinetisty Ziva Taubenfelda. Mezi jeho členy patří například legendární americký saxofonista Michael Moore, britský basista Olie Brice nebo argentinský pianista Nico Chientaroli.

Pátek v ulicích Hradce – pouliční hudební show, multimediální performance, komorní vystoupení a velký večerní koncert populárních světových hvězd

Páteční program zahájí už odpoledne multimediální performance v Galerii moderního umění. Bude úvodem k pouliční show mezinárodní kapely operující z Amsterdamu The Zebra Street Band, která přinese živou hudbu přímo do centra Hradce Králové. Pouliční hudební show s příměsí karibských rytmů, jazzu a breakbeatu odstartuje právě v GMU a bude dále pokračovat městem. Naváže na ni komorní koncert dua amerického saxofonisty Michaela Moora a izraelského basklarinetisty Ziva Taubenfelda. Duo vzniklo spontánně během příprav koncertu s ansámblem FULL SUN na letošním ročníku festivalu a rozezní prostory Sboru kněze Ambrože.

Vrcholem pátečního večera bude koncert britského Binker Golding's Bandu pod vedením skladatele a hudebníka Binkera Goldinga, který na konci září vydává své nové album Abstractions of Reality Past & Incredible Feathers. Proslavil se především v duu Binker & Moses s bubeníkem Mosesem Boydem – společně získali prestižní hudební ceny jako Jazz FM Award nebo MOBO Award za nejlepší jazzové album. Na festivalu Jazz Goes to Town se Binker Golding's Band představí v české premiéře. V rámci večerního dvojkoncertu vystoupí v Bio Central také Wojtek Mazolewski Quintet, který patří více než dekádu ke špičce polského moderního jazzu. Basista Wojtek Mazolewski je nepřehlédnutelnou postavou polské jazzové scény už od 90. let a jako jeden z mála polských jazzmanů je populární u širokého publika a zároveň má pevnou pozici v avantgardní jazzové komunitě.

 

 

Páteční program uzavře afterparty v NãPLAVKA café & music baru. S druhým vystoupením, tentokrát v klubovém provedení, se vrátí The Zebra Street Band, ještě před jejich koncertem rozproudí diváky finský hudebník, performer a DJ Pasi Mäkelä, neboli DJ Kalervo Salsa.

Poslední den festivalu – workshop klavírní tvorby a koncert Beaty Hlavenkové, improvizace v Městské hudební síni a závěr festivalu opět v Besedě

Lákadlem sobotního programu je nepochybně koncert Beaty Hlavenkové, pianistky, skladatelky a mimo jiné i autorky hudby k televiznímu filmu Dukla 61. Svůj nezaměnitelný autorský rukopis představí nejen v rámci večerního koncertu v prostorách PETROF Gallery, na stejném místě se v dopoledních hodinách uskuteční i exkluzivní workshop s omezenou kapacitou, v rámci kterého budou mít účastníci možnost své hudební nápady pod vedením skladatelky rozvinout a konkretizovat.

V Městské hudební síni se odpoledne představí v letošním roce vzniklé duo německého bubenického mága Klause Kugela a českého saxofonisty a klarinetisty Pavla Hrubého. Kromě hry na klasickou bicí soupravu se posluchači dočkají i pozoruhodných a původních perkusivních nástrojů. Explozivním zakončením festivalového týdne bude koncert patnáctičlenného severského bigbandu Paal Nilssen-Love's Large Unit. Kromě komponovaných celků překvapí také řízenou i volnou improvizací a netradiční kombinací rockové i jazzové avantgardy s etiopskou a brazilskou hudbou.

Kompletní program a další informace jsou na stránkách festivalu.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: G.Love, Kabinet Múz, Brno, 21. 10. 2019

  Kabinet Múz v Brně - to je tedy pěkný tmavý doupě, přesně pro takové intimní koncerty jako stvořené. A G.Love ukázal, že umí nejen skvěle hrát, ale i strhnout publikum! Výkřiky Love!... Love! mohly být vykřikováním jeho uměleckého jména... nebo? Tma však všechno skryla. I zpěváka, kterého vyfotit byl velký rébus pro čip fotoaparátu. Tak koukněte alespoň na pár fotek z tohoto koncertu.

 • Foto: G.Love, Lucerna Music Bar, Praha, 20. 10. 2019

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love a my vám přinášíme fotogalerii z jeho pražského koncertu.

 • Soutěžte o 3x2 lístky na koncert Hundred Seventy Split

  Kapela Hundred Seventy Split v čele s baskytaristou Leem Lyonsem se řítí 29. října do Lucerna Music Baru. Pokud chcete slyšet jejich vlastní tvorbu založenou na bluesrockových postupech, ale i zažít woodstockový set Ten Years After, pak pojďte s redakcí musicweb.cz soutěžit o lístky na tento jedinečný koncert! Více se o kapele dočtete v našem rozhovoru zde.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Earth, Wind & Fire Experience

  Cenami Grammy ověnčený kytarista Al McKay přiveze do Prahy elitní sestavu losangeleských vynikajících funkových, soulových a jazzových muzikantů ve strhujícím show Earth, Wind & Fire Experience. Koncert Al McKay’s Earth, Wind & Fire Experience proběhne ve Velkém sale pražské Lucerny 4. listopadu 2019.