Hudba je i lék, tak proč ji nezkusit hrát? Doporučený

Existuje nepřeberné množství hudebních žánrů a variací. Muziku slyšíme prakticky všude a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Přitom je jednou ze zásadních složek pro naše psychické zdraví. Je součástí i různých léčebných metod.

Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Zdroj: Edward Eyer

Původně sloužila hudba především k motivaci. Zvuk válečných bubnů a pokřiků měl s to probudit ve válečnících ducha a odvahu. Měla magickou podstatu. O hudbu se ve velké míře zajímá moderní medicína. Doslova tvrdí, že hudba má za následek fyzické změny v živých organismech. Stabilizuje duševní rovnováhu, pomáhá lidem emočně přetíženým, deprimovaným, trpícím depresemi a frustrací. Věda tvrdí, že hudbu vnímáme pravou hemisférou našeho mozku, čímž ovlivňuje produkci oxytocinu. Ten je považován za "hormon lásky a důvěry".

V konečném součtu je tedy hudba doslova zásadní pro náš zdravý rozvoj. Neméně důležitá než třeba spotřeba vitamínů. Nejen poslech, ale i skládání a hraní samotné muziky. Abyste zahráli svoji oblíbenou písničku, nemusíte být zrovna virtuos, většina písní se dá totiž zahrát jen několika akordy. Stačí mít po ruce nějaký hudební nástroj, třeba kytaru. Co se takhle pár akordů naučit a něco si zahrát?

Podívejte se třeba na web spisnickou.cz, kde najdete řadu známých českých i zahraničních písniček, a k nim přiložené akordy s textem. Jsou zde různé kategorie, podle kterých skladby vyhledávat. Samostatná sekce se jmenuje písničky na kytaru pro začátečníky, zde je řada písní pro úplné začátečníky. Kdo by řekl, že třeba na písničku Knockin' on Heaven's Door stačí jen čtyři akordy, a to ještě ty úplně základní?

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert G.Love

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love.

 • Beth Hart si Prahu oblíbila. Další koncert chystá i na rok 2020

  Bluesrocková diva Beth Hart se dlouho do Prahy nepodívala, vše se ale změnilo v roce 2012, kdy zde prvně vystoupila ve vyprodaném Lucerna Music Baru a rok později se na stejné místo vrátila. Krátkou přestávku vystřídaly hned čtyři koncerty v průběhu tří let ve Foru Karlín, přičemž zatím poslední se uskuteční 6. prosince. Ještě před ním ale zpěvačka zveřejnila datum dalšího plánovaného koncertu v Praze, tentokrát v nových prostorách O2 universum.

 • Dirty Loops s drtivými groovy navštíví Brno a Prahu

  Našlapané Švédské trio Dirty Loops míří do Českých končin! Skvěle seřízenými groovy, dokonale tepající basou, typickými „dirty“ harmoniemi a excentrickými falzety se můžete nechat omámit v Brně 8. října od 20:00 v klubu Sono nebo o den později v Praze 9. října od 19:00 v Roxy.

 • Foto: Airbourne, Roxy, Praha, 2. 10. 2019

  Prohlédněte si náš fotoreport z vyprodaného koncertu australských Airbourne, který se konal ve středu 2. října v pražském klubu Roxy. Úlohy předskokanů se zhostila americká punk-rocková kapela Supersuckers.