úterý, 01 říjen 2019 22:16

Hudba je i lék, tak proč ji nezkusit hrát? Doporučený

Napsal(a)
Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Zdroj: Edward Eyer

Existuje nepřeberné množství hudebních žánrů a variací. Muziku slyšíme prakticky všude a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Přitom je jednou ze zásadních složek pro naše psychické zdraví. Je součástí i různých léčebných metod.

Původně sloužila hudba především k motivaci. Zvuk válečných bubnů a pokřiků měl s to probudit ve válečnících ducha a odvahu. Měla magickou podstatu. O hudbu se ve velké míře zajímá moderní medicína. Doslova tvrdí, že hudba má za následek fyzické změny v živých organismech. Stabilizuje duševní rovnováhu, pomáhá lidem emočně přetíženým, deprimovaným, trpícím depresemi a frustrací. Věda tvrdí, že hudbu vnímáme pravou hemisférou našeho mozku, čímž ovlivňuje produkci oxytocinu. Ten je považován za "hormon lásky a důvěry".

V konečném součtu je tedy hudba doslova zásadní pro náš zdravý rozvoj. Neméně důležitá než třeba spotřeba vitamínů. Nejen poslech, ale i skládání a hraní samotné muziky. Abyste zahráli svoji oblíbenou písničku, nemusíte být zrovna virtuos, většina písní se dá totiž zahrát jen několika akordy. Stačí mít po ruce nějaký hudební nástroj, třeba kytaru. Co se takhle pár akordů naučit a něco si zahrát?

Podívejte se třeba na web spisnickou.cz, kde najdete řadu známých českých i zahraničních písniček, a k nim přiložené akordy s textem. Jsou zde různé kategorie, podle kterých skladby vyhledávat. Samostatná sekce se jmenuje písničky na kytaru pro začátečníky, zde je řada písní pro úplné začátečníky. Kdo by řekl, že třeba na písničku Knockin' on Heaven's Door stačí jen čtyři akordy, a to ještě ty úplně základní?

Další články

 • Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem

  Tradiční Mikulášská s kapelou The Tap Tap se letos uskuteční již tento týden a na novém místě, než jsem zvyklí.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Baba Zula Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Baba Zula

  Už přes dvacet let patří Baba Zula k tomu nejlepšímu, co nabízí tavící kotlík na pomezí Evropy a Asie. Přijďte 3. února 2020 do Paláce Akropolis!

 • Soutěžte o 2x1 lístek The Nagash Ensemble Soutěžte o 2x1 lístek The Nagash Ensemble

  Setkání východu se západem a starobylého se současným. The Nagash Ensemble kombinuje spiritualitu arménské tradiční hudby s novou klasickou hudbou a post minimalismem s energií jazzu či rocku. Tři excelentní vokalistky spolu s nejlepšími arménskými instrumentalisty na duduk, dhol a piano prezentují novou hudbu skladatele Johna Hodiana komponovanou na texty středověkého Arménského mystika a kněze z patnáctého století. Pojďte do Sukovy síně Rudolfina 27. ledna 2020!

 • Foto: Blues Alive, Šumperk, 16. 11. 2019 Foto: Blues Alive, Šumperk, 16. 11. 2019

  Poslední večer byl vyvrcholením třídenní bluesové jízdy a neztratil tempo vysoce nestavené laťky z předchozích večerů. Zahájení patřilo polským Silesian Hammond Group a pak se do toho opřel skvělý mladý americký kytarista Noah Wotherspoon se svým bandem. Malý vzrůstem, ale velký svojí perfektní kytarovou hrou. Trochu zklidnění přinesl písničkář Zach Day, ale po něm se spustila bluesrocková smršť skupiny Catfish, jejíž výrazný zpěvák a kytarista Matt Long se tu pěkně odvázal! Závěr patřil asi největší hvězdě festivalu Kenny Nealovi, který nadchl všechny fandy blues a s poslední skladbou si s ním přišli zahrát i předchozí kytaristé večera, který skončil tímto velkým jam sesion na hlavní scéně. Přinášíme tedy poslední fotoreport z tohoto bluesového maratonu v Šumperku.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };