Hudba je i lék, tak proč ji nezkusit hrát? Doporučený

Existuje nepřeberné množství hudebních žánrů a variací. Muziku slyšíme prakticky všude a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Přitom je jednou ze zásadních složek pro naše psychické zdraví. Je součástí i různých léčebných metod.

Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Stačí několik akordů a každý zahraje píseň. Zdroj: Edward Eyer

Původně sloužila hudba především k motivaci. Zvuk válečných bubnů a pokřiků měl s to probudit ve válečnících ducha a odvahu. Měla magickou podstatu. O hudbu se ve velké míře zajímá moderní medicína. Doslova tvrdí, že hudba má za následek fyzické změny v živých organismech. Stabilizuje duševní rovnováhu, pomáhá lidem emočně přetíženým, deprimovaným, trpícím depresemi a frustrací. Věda tvrdí, že hudbu vnímáme pravou hemisférou našeho mozku, čímž ovlivňuje produkci oxytocinu. Ten je považován za "hormon lásky a důvěry".

V konečném součtu je tedy hudba doslova zásadní pro náš zdravý rozvoj. Neméně důležitá než třeba spotřeba vitamínů. Nejen poslech, ale i skládání a hraní samotné muziky. Abyste zahráli svoji oblíbenou písničku, nemusíte být zrovna virtuos, většina písní se dá totiž zahrát jen několika akordy. Stačí mít po ruce nějaký hudební nástroj, třeba kytaru. Co se takhle pár akordů naučit a něco si zahrát?

Podívejte se třeba na web spisnickou.cz, kde najdete řadu známých českých i zahraničních písniček, a k nim přiložené akordy s textem. Jsou zde různé kategorie, podle kterých skladby vyhledávat. Samostatná sekce se jmenuje písničky na kytaru pro začátečníky, zde je řada písní pro úplné začátečníky. Kdo by řekl, že třeba na písničku Knockin' on Heaven's Door stačí jen čtyři akordy, a to ještě ty úplně základní?

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: G.Love, Kabinet Múz, Brno, 21. 10. 2019

  Kabinet Múz v Brně - to je tedy pěkný tmavý doupě, přesně pro takové intimní koncerty jako stvořené. A G.Love ukázal, že umí nejen skvěle hrát, ale i strhnout publikum! Výkřiky Love!... Love! mohly být vykřikováním jeho uměleckého jména... nebo? Tma však všechno skryla. I zpěváka, kterého vyfotit byl velký rébus pro čip fotoaparátu. Tak koukněte alespoň na pár fotek z tohoto koncertu.

 • Foto: G.Love, Lucerna Music Bar, Praha, 20. 10. 2019

  Před lety o sobě tvrdil, že je druhý Elvis, o několik let později nabízel řešení všech problémů jako „brácha superhrdiny“ – tehdy ve spojení s vydáním alba Superhero Brother – málokomu by to prošlo, ale tady jde o pana Lásku - kytaristu a zpěváka Garretta Duttona, vystupujícího pod jménem G. Love a my vám přinášíme fotogalerii z jeho pražského koncertu.

 • Do Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu Micka Harveyho

  Australský hudebník Mick Harvey, který spoluzakládal temnou kapelu The Birthday Party a vystupoval s The Bad Seeds Nicka Cavea i s PJ Harvey, míří do Brna.

 • Soutěžte o 3x2 lístky na koncert Hundred Seventy Split

  Kapela Hundred Seventy Split v čele s baskytaristou Leem Lyonsem se řítí 29. října do Lucerna Music Baru. Pokud chcete slyšet jejich vlastní tvorbu založenou na bluesrockových postupech, ale i zažít woodstockový set Ten Years After, pak pojďte s redakcí musicweb.cz soutěžit o lístky na tento jedinečný koncert! Více se o kapele dočtete v našem rozhovoru zde.

Další podobné články