Masters of Rock 2012: Známe headlinera

Ve dnech 12. až 15. července se areál likérky Rudolfa Jelínka ve Vizovicích opět změní ve festivalový areál. Jako headlineři jubilejního desátého ročníku byli, velmi překvapivě, zvoleni finští Nightwish.

Sabaton - první fotografie nové sestavy Sabaton - první fotografie nové sestavy Zdroj: Nuclear Blast

Vizovice se ve třetím červencovém týdnu transformují do líhně černého zla. Dlouhovlasé máničky v černých trikách, kožených kalhotech a džínových vestách budou zase jednou obléhat moravské městečko. Bude se drancovat, plenit, pít…ale hlavně poslouchat metal.

Přesto vše nasvědčuje tomu, že to letos bude jiné. Jubilejní desátý ročník by měl být uspořádán ve velkém stylu. Loňský megaúspěch Twisted Sister a obdržený titul nejlepšího festivalu 2011 přímo vyzývá k tomu, abychom tentokráte zhlédli něco ještě mimořádnějšího.

Den poté

Každá další zpráva je ale pro fanoušky studenou sprchou. Obzvlášť ve chvíli, kdy přichází informace o Metalfestu a Masters zároveň. Pompézní vyhlášení Soulfly na MF a Škwor na MoR brali mnozí jako výsměch. Všichni proto se zatajeným dechem čekali na okamžik, kdy bude pro vizovický festival ohlášen headliner. S nákupem vstupenek vyčkávali až do poslední chvíle, a to i přesto, že posledních pár let nakupovali se značným předstihem.

Takové překvapení ale nikdo rozhodně nečekal. Jako hlavní kapelu, nástupce Manowar a Twisted Sister, vyhlásili pořadatelé během prvomájového dopoledne Nightwish, kteří předešlý den vystoupili v pražské Tipsport Aréně.

Prohlédněte si také: Fotografie z dubnového koncertu Nightwish

Pro připomenutí: během jejich posledního vystoupení na MoR (2009) fanoušci začali houfně odcházet do občerstvovací zóny. Anette Olzon zpívala falešně a členové kapely čelili dost nepříjemnému publiku, nepočítáme-li dav popových puberťaček v prvních řadách, které se během Rage záhadně objevily (zacpávajíce si důkladně uši) a pak stejně nevysvětlitelně zmizely.

Basák Marco Hietala se po koncertě nechal slyšet, že Nightwish tu určitě do roku 2012 neuvidíme. Kdo v tom davu dole byl, věděl, jak byla jeho slova myšlena. Celý zbytek festivalu chodili po areálu lidé s tričky Nightwish demonstrativně přelepenými černou páskou, zklamání bylo oboustranné.

A co na to Lady GaGa?

Nightwish se od své metalové éry posunuli úplně jinam, mnohem více do středoproudu, nedá se proto divit, že ryze metaloví fanoušci, pro které je, nebo minimálně bývalo, MoR koncipováno, se cítí právem dotčeni. Po tak true kapelách, jako zmíněných Manowar nebo Twisted Sister, které do Vizovic prostě patří, je taková kapela nožem do zad.

A argument, že prodali víc kusů posledního alba než Iron Maiden? Co by řekli fanoušci na takovou Adele nebo Lady GaGa? Ty mají přeci placek ještě mnohem, mnohem více.

Nicméně i přes až příliš povedený pokus o zprávu, která nám vyrazí dech, Masters of Rock zůstává festivalem, který sdružuje kapely, co za to umí pořádně vzít. Svůj zlatý věk právě prožívají Within Temptation v čele s okouzlující Sharon Den Adel, která, na rozdíl od paní Olzon, vždy předvede naprosto stoprocentní a strhující pěvecký výkon.

Po třech letech se rovněž vrací na prkna vizovického festivalu Tobias Sammet se svou veselou partičkou Edguy. A s albem Age of the Joker mají pro nás připraveno ještě více smíchu a veselí, než je u nich obvyklé.

Zreformovaná jednotka

Obrovským tahákem je přeskupená formace Sabaton. Joakim Brodén s Pärem Sundströmem povedou své nově zrekrutované vojáky vstříc velkému vítězství. Vůbec poprvé budeme mít možnost slyšet kousky z nového alba Carolus Rex, které vychází 25. května.

Roli živoucí legendy převzala pro ročník 2012 skupina Thin Lizzy, které jako svůj vzor přejalo mnoho hudebníků mladší generace, mimo jiné třeba i Steve HarrisIron Maiden.

Přestože je seznam těch opravdu velkých jmen tenčí než obvykle, fanoušci si zajisté přijdou na své při poslechu těch méně bombastických, ale přitom stále špičkově hrajících kapel. Bohužel, od desátého ročníku se očekávalo více, o to je více hořké srovnání s Metalfestem, který je nyní, zcela evidentně, prioritou číslo jedna.

Masters ovšem stále zůstávají jedním z nejlepších českých festivalů. Pokud množství nově získaných fanoušků dostatečně vyváží ty, kteří se po několika letech účasti vždy rádi vraceli na místo činu, není to špatně. Možná je, jak věštila svým posledním albem Salamandra, čas na změnu.

Napsal(a):

Zanechat komentář