Nightwish mění zpěvačku. Nová éra nadešla

Na pondělí 1. října si finská formace Nightwish připravila novinku, která zaručeně řádně zahýbe metalovým světem. Obdivovaná i proklínaná zpěvačka Anette Olzon ukončila s okamžitou platností spolupráci s kapelou. Kdo obsadí Tarjin trůn tentokrát?

Nightwish - tak téhle sestavě už definitivně odzvonilo Nightwish - tak téhle sestavě už definitivně odzvonilo Katka Hajdinová, MusicWeb.cz

Mnoho fanoušků, kteří se po tom, co následovalo po monstrózní show End of an Era, otočili ke kapele zády, mají pravděpodobně nyní možnost odpálit rychlé špunty a začít si pořizovat lístky na další Imaginaerum show. Nightwish definitivně pustili k vodě Anette Olzon. Konečně. Protože už před pár lety bylo pozdě. Ano, zlé jazyky mají konečně prostor spustit znovu s nezmenšenou silou, jako během Dark Passion Play Tour, ale nedá se říct, že by si to nezasloužili.

Zpráva přišla jako blesk z čistého nebe a jako příčiny byly uvedeny již tradiční nicneříkající informace, jako nesoulad mezi společnými cíli a přítomnost osobních rozepří, které se již nedají vrátit zpátky. Rozhodnutí však určitě neprospěla víkendová situace.

Anette se potýkala se zdravotními problémy a show v Denveru musela kapela zimprovizovat s náhradními vokalistkami. Netřeba dodávat, že obě holky z Kamelotu, Elize Ryd a Alyssa White to s kapelou solidně rozjely (níže přikládáme video z  víkendového koncertu). Už to, že na postu zpěvačky byl někdo jiný než Anette, způsobilo mezi fanoušky na sociálních sítích menší pozdvižení. 

 

 

Koho zaskočily zprávy o tom, že koncert Nightwish odzpívaly zpěvačky z Kamelotu, se musel udusit popcornem, když se na webu objevila zpráva, že kapela dojíždí turné s jednou z královen melodického metalu. Turné neodzpívá nikdo jiný, než Floor Jansen, proslavená působením v  After Forever a snažící se prorazit se svou novou sólovou formací ReVamp. Anette byla nekompromisně hozena přes palubu. Škoda, na poslední desce už jí to docela i šlo a na obou letošních koncertech zpívala, oproti předchozím hrůzám, celkem čistě.

Čtěte také: MOR 2012: Sobotní večer smetla invaze z Finska

Těžko říct, co přijde nyní. Tuomas Holopainen dal posledním počinem jasně najevo, kterým směrem se chce dál ubírat. Na druhou stranu, stejně jako v případě Tarji, až do poslední chvíle  tvrdošíjně opakoval, že je vše v pořádku, že si za zpěvačkou stojí a že show s ní stojí i padá. Jako rodič, který se zoufale snaží držet rozpadající se rodinu pohromadě či jako kapitán, který chápe, že bude muset někoho nechat projít po prkně, jinak ho posádka otráví českým pančovaným rumem. 

V každém případě nyní nemusejí fanoušci nic z toho řešit. Dojíždí se obrovské turné, které odzpívá jedna z nejlepších zpěvaček, opět úplně odlišná od své předchůdkyně. Na Wikipedii ji už potvrdili jako stálou zpěvačku, přestože kapela jasně v tiskové zprávě uvedla, že se jedná o dočasné řešení pro zbytek turné. Dění kolem finské superskupiny tak bude ještě velmi, velmi zajímavé.

 

 

Zbývá ještě poslední otázka: co na to Tarja? Po vší té špíně už by nikdo s trošku střízlivým pohledem na věc neměl očekávat comeback ve stylu Iron Maiden. Tarja přeci jen není Bruce Dickinson, i když... Nightwish již několikrát předvedli svou naprostou nepředvídatelnost. Pro ně pravidla neplatí.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Airbourne, Roxy, Praha, 2. 10. 2019

  Prohlédněte si náš fotoreport z vyprodaného koncertu australských Airbourne, který se konal ve středu 2. října v pražském klubu Roxy. Úlohy předskokanů se zhostila americká punk-rocková kapela Supersuckers.

 • Kapela The Unity se vrací do Prahy a Zlína

  Gamma Ray sice přes léto odehráli několik festivalů (včetně Masters of Rock), jinak ale moc aktivitou nehýří. Jejich ústřední mozek Kai Hansen totiž vyslyšel volání fanoušků Helloween a po úspěšném turné se věnuje přípravě nového alba. Ostatní členové sestavy se tak mohou volně věnovat svým zálibám.