sobota, 09 březen 2013 07:00

Van Canto se probírají z letargie

Napsal(a)
Van Canto Van Canto Zdroj:napalmrecords.com

Německá a capella metalová banda Van Canto se před necelým rokem rozhodla na chvíli odejít do ústraní. Nyní se však již připravují na turné i na novou desku.

Psal se rok 2006 a v metalové galaxii došlo k narušení pole síly. Kolos jménem Nightwish padl, a hrstka rebelů se rozhodla znovu nastolit rovnováhu. Nadešla éra, kdy Sonata Arctica měla vydat své nejslavnější DVD For the Sake of Revenge a Rhapsody měli přidat do názvu trochu toho dračího ohně. V těchto památných dnech se kdesi v Německu zrodili Van Canto.

Jak by asi řekl doktor Chocholoušek; jednou, maximálně dvakrát za deset let se objeví někdo, koho napadne něco převratně invenčního, na co sice mohl přijít každý, ale nikoho to doposud nenapadlo. A tak se zrodil a capella metal.

Čtěte také: Metalové festivaly léta 2013: Co vše mohou nabídnout?

Vokální soubory existují odnepaměti, ale vytvoření projektu, kde budou metalový zvuk vytvářet pouze zpěváci, bylo zcela ojedinělou záležitostí. Nicméně pravdou je, že hned na začátku bylo zapotřebí udělat jeden kompromis – přijmout opravdového bubeníka. Metodou pokus-omyl bylo totiž zjištěno, že ani sebelepší beatboxer nedokáže simulovat 90 minut v kuse dvojšlapku.

Šestičlenná smečka se hned pustila do nahrávání.  Na debutu A Storm to Come vyšlo sedm vlastních songů a covery. A pak se to začalo rozbíhat. V roce 2007 nahradili bubeníka, podepsali smlouvu se Sony a zajistili si místo na soupisce pro Wacken 2008… a dál už je to poměrně jasné.

 

 

Na konci roku 2011, když poprvé (a zatím i naposledy) vystoupili v Čechách, měli na kontě čtyři alba, pět let vystupování téměř bez přestávky a dlouhý seznam významných jmen, se kterými spolupracovali. A tehdy přišla zpráva, že si dají na rok pauzu.

Co se dělo poslední rok?

Nedá se říct, že by se členové nějak zvlášť poflakovali. Tvůrčí mozek Stef Schmidt si stačil založit kapelu Heavatar, ve které kromě zpěvu hraje i na (opravdovou) kytaru. V únoru 2013 jim vyšla první deska All My Kingdoms.

Podobně je na tom i „basák“ Ike Sterzinger, s hardrockovou bandou Paralyst dal také jednu placku dohromady. Bubeníkovi Bastianovi Emigovi vyjde deska s jeho druhým projektem In Legend někdy v březnu a frontman Sly Schunke plánuje vydat svou sólovou debutovku The Lionheart někdy uprostřed léta.

 

 

Ačkoliv si o prázdninách klidu asi moc neužili, je načase zvednout kotvy a napnout plachty. Od dubna až do srpna mají přeplněný diář, jednou zapíchli vlaječku dokonce i do mapy ČR. Na konci června budou společně s Within Temptation, headlinery Basinfirefestu, ve Spáleném poříčí.  Mimo jiné je v létě čekají i takové festivalové legendy, jako RockHarz nebo Summerbreeze.

Velmi potěšující zprávou je, že prodloužili smlouvu se stávající nahrávací společností a připravují nové album. Na pulty by se mělo v optimistické variantě dostat na podzim, nicméně kapela uvažuje realisticky a chce své nejčerstvější dítko pustit do světa do konce roku 2013.

Další články

  • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč

    Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

  • Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně

    Black Friday je tu! Nakupte audio supervýhodně. Očekávaný čas akcí a slev je tady. Pokud hledáte nová sluchátka nebo reproduktory, nastává ideální doba ke koupi. Vybíráme pro vás momentálně ty nejzajímavější kousky od Mobil Pohotovosti. Z čeho můžete vybírat?

  • Iron Maiden v červenci zahrají v Praze Iron Maiden v červenci zahrají v Praze

    Britští heavymetaloví velikáni Iron Maiden se znovu vrátí do Prahy. V červenci příštího roku vystoupí na stadionu Sinobo ve Vršovicích. Jako předskokany s sebou přivezou skupiny Airbourne a Lord of the Lost.

  • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

    Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };