Zemřel hudební skladatel Petr Hapka

Ve věku 70 let zemřel populární skladatel, zpěvák a dirigent Petr Hapka. Ačkoli trpěl v posledních letech Alzheimerovou chorobou, ještě v roce 2009 stihl vydat desku spolu se skladatelem Michalem Horáčkem.

Petr Hapka Petr Hapka Zdroj: Wikipedia.org

Petr Hapka se naučil hrát na klavír již ve třech letech, již o rok později skládal prý i vlastní skladby. Učil se rovněž na violu, dokonce podstoupil ale také dramatický kurz pod vedením Oldřicha Nového. Do hudebních dějin se zapsal skládáním hitových skladeb pro hvězdy české pop music (Helena Vondráčková, Hana Zagorová), slavná je jeho píseň Levandulová, kterou napsal pro Hanu Hegerovou.

 

 

 

Jeho tvorba je neodmyslitelně spjata s textaři Petrem Radou (písně Kázání v kapli Betlémské či Obraz Doriana Graye) a Michalem Horáčkem. Právě s posledně zmíněným začala jeho úspěšná spolupráce, z níž vzešly desky jako V penziónu svět (1988), z níž pochází i známá píseň S cizí ženou v cizím pokoji, kterou nazpíval Michael Kocáb. Poslední jejich deskou je album Kudykam z roku 2009.

Mimo hity jako Štěstí je krásná věc, Divám se, dívám složil i filmovou hudbu pro řadu českých filmů. Takřka devadesát československých snímků se může pyšnit hudbou z jeho pera. Z nich jmenujme například filmy jako Fešák Hubert, Krakonoš a lyžníci, Fimfárum Jana Wericha, Copak je to za vojáka nebo Upír z feratu. Petr Hapka má celkem sedm potomků s pěti ženami. Známý don juan udržoval ještě před pár lety milostný vztah s o padesát let mladší přítelkyní. Bohém i citlivý umělec. Takový byl Petr Hapka.

Napsal(a):

Zanechat komentář