Zpěvačka Roxette Marie Fredriksson podlehla rakovině Doporučený

Hudební svět zasáhla smutná zpráva o úmrtí jedné z nejpopulárnějších švédských zpěvaček. Polovina populárního dua Roxette podlehla 9. prosince rakovině, s níž zápasila dlouhých sedmnáct let. Zákeřná nemoc nad ní zvítězila ve věku 61 let. Její fanoušci si ji budou pamatovat jako na pohled křehkou blondýnku s typickým sestřihem a nezaměnitelným hlasem.

Marie Fredriksson tak, jak si ji budou její fanoušci pamatovat. Marie Fredriksson tak, jak si ji budou její fanoušci pamatovat. Zdroj: Facebook Pera Gessla

Gun-Marie Fredriksson se narodila v malé švédské vesnici Össjö 30. května 1958. O zpěv se začala zajímat již ve věku sedmi let, poté co přišla kvůli tragické nehodě o starší sestru. V průběhu dospívání objevila hudbu Beatles či Deep Purple a múze již zůstala věrná. Není tedy s podivem, že nastoupila do hudební školy a brzy se začala věnovat muzikálům. Nejenže v nich vystupovala, ale podílela se i na jejich psaní.

Po ukončení studií byla velmi aktivní na lokální nezávislé scéně, zpívala v punk rockové kapele, dokonce pořádala úspěšný hudební festival. Už začátkem osmdesátých let se potkala s Perem Gesslem, ale do vzniku Roxette bylo ještě daleko. Nicméně to byl právě Gessle, kdo ji v roce 1983 přesvědčil, že má dostatek talentu, aby se vydala na sólovou dráhu. S tou sice dosáhla velkého úspěchu, ten však nepřekročil hranice rodné země, konec konců zpívala v rodném jazyce.

 

 

Byl to jeden z hlavounů EMI, kdo Gesslemu doporučil, aby jeden z Mariiných textů přeložil do angličtiny a poté jej spolu nahráli. A Roxette byli na světě, i když začátky nebyly nijak oslnivé. Debut Pearls of Passion sice v rodné zemi zabodoval, ale opět nedokázal zaujmout v mezinárodním měřítku. To dokázalo až druhé album Look Sharp! z roku 1988, konkrétně singl The Look. Ten vstoupil do amerického žebříčku zcela neočekávaně. Roxette za oceánem neměli žádné zastoupení a jeho úspěch se připisuje americkému turistovi, který si nahrávku přivezl ze Švédska a poskytl ji místní rozhlasové stanici.

Od té chvíle se Roxette stali mezinárodní senzací a díky hitům Listen to Your Heart a Dangerous se Look Sharp! najednou prodávalo po milionech. Hudba švédské dvojice zcela ovládala éter hlavně v první polovině devadesátých let, kdy před ní takřka nebylo úniku. Per Gessle se osvědčil jako neomylný hitmaker a Marie jeho práci díky svému charismatu dokázala prodat na nahrávkách i na pódiu. Do toho stíhala nahrávat i sólová alba a spolupracovat s řadou švédských umělců.

Rakovina byla Marii Fredriksson diagnostikována v září 2002. Zhoubný nádor lékaři objevili v mozku. Léčba trvala tři roky a i když vedla k úplnému odstranění nemoci, následky byly drastické - zpěvačka oslepla na jedno oko, měla zhoršený sluch, nemohla číst ani psát, nějakou dobu dokonce nemohla ani mluvit. Přesto dokázala dál tvořit a i když se na veřejnosti objevovala jen sporadicky, dokázala nahrát a vydat sólové album Changes. Roxette se na scénu ještě vrátili v roce 2010. Duo podniklo několik koncertních turné a pokračovalo i ve vydávání úspěšných alb, v roce 2016 ale doktoři Marii vystavili definitivní stopku a turné ke 30. výročí se tak již odehrát nemohlo.

Další tři roky ještě Marie Fredriksson dokázala chorobě vzdorovat, nakonec svůj boj ale definitivně prohrála. "Čas tak letí," napsal dnes Per Gessle. "Není to tak dávno, co jsme spolu trávili dny a noci v mém bytečku v Halmstadu, poslouchlali naši milovanou muziku a snili svoje nesplnitelné sny. A jaký sen jsme si spolu nakonec splnili! Děkuji ti Marie, děkuji ti za všechno. Byla jsi výjimečná hudebnice, mistryně zpěvu, úžasná umělkyně.  Díky, že jsi mé černobílé písně obdařila těmi nejkrásnějšími barvami. Čtyřicet let jsi mi byla nejúžasnějším přítelem. Jsem hrdý, poctěn a šťastný, že jsem s tebou mohl strávit tolik času, poznat tvou vřelost, šlechetnost a smysl pro humor. Všechna má láska jde za tebou a tvou rodinou. Nic už nikdy nebude stejné."

Napsal(a):

Zanechat komentář