10.06.2023 17:00

Deep Purple zavítají v červenci do Brna Doporučeno

Deep Purple v současné sestavě Deep Purple v současné sestavě Zdroj: of.stránky kapely

V polovině léta zavítá do České republiky slavná hard rocková kapela Deep Purple. Tentokrát u nás vystoupí, a to ne poprvé, pod otevřeným nebem v prostorách slavkovského zámeckého parku.

Skupina Deep Purple vznikla v roce 1968, kdy ji založili společně kytarista Ritchie Blackmore, bubeník Ian Paice a klávesista Jon Lord. Nejslavnější sestavu kapely vytvořili spolu se zpěvákem Ianem Gillanem a baskytaristou Rogerem Gloverem.

Čtěte také: Deep Purple: Minulost i současnost hardrockových pionýrů

Deep Purple se spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath právem řadí k základnímu trojlístku kapel, které na počátku sedmdesátých let postavily základy heavy metalové a hard rockové hudby. Přes několik rozpadů a přestávek skupina vydržela v takřka původní sestavě (bez Ritchieho Blackmora) až do roku 2002, kdy ze zdravotních důvodů opustil Deep Purple klávesista Jon Lord.

Při boji se zákeřnou rakovinou bohužel Lord nakonec podlehl o deset let později, během nichž se ale ještě stihl věnovat svým sölovým projektům z oblasti vážné hudby. Značku Deep Purple tak vlastně jako poslední zakládající člen drží bubeník Ian Paice, který se, soudě podle vynikající technické formy, byť i přes jisté zdravotní obtížě, zatím do důchodu nechystá.

Jona Lorda nahradil jiný hardrockový veterán, klávesista Don Airey, jenž mimo jiné působil i například v kapelách jako Jethro Tull, Rainbow či Black Sabbath. Jon Lord si tak dokonce sám stihl ještě i vybrat více než důstojného nástupce.

 

 

Spolu s ním vydali Deep Purple v novodobé historii kapely už celkem šest desek – Bananas, Rapture of the Deep, Now What!?, Infinite, Whoosh! a zatím jejich Turning to Crime, která vyšla v roce 2021. Právě i toto album nám skupina přijede představit 15. července do zámeckého parku ve Slavkově u Brna. Cena vstupenek je v předprodeji nastavena na 1890 korun.

Za pětačtyřicet let své existence stihla kapela vydat devatenáct studiových alb a takřka nespočet záznámů živých koncertů, a přestože již tedy bude mít za chvíli na pomyslném krku pět křížků, tato hardrocková mašina si i nadále drží skvělou formu.

Sestava Deep Purple, kterou tvoří v současné době zpěvák Ian Gillan, klávesista Don Airey, bubeník Ian Paice a baskytarista Roger Glover a kytarista Simon McBride ( ten vystřídal v roce 2022 letitou stálici Deep Purple - kytaristu Steva Morse, který opustil kapelu z důvodu péče o zdraví své nemocné manželky), se vyznačuje dokonalou hráčskou technikou, souhrou a radostí, se kterou jdou do každého koncertu, a ačkoliv Gillan již nemá tak silný hlas jako zamlada, i nyní podává nadstandardní pěvecké výkony. Koncert v Brně tak bude pravděpodobně opravdovým hudebním svátkem.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.