Festival Americké jaro představuje program nadcházejícího ročníku

Jubilejní 15. ročník festivalu Americké jaro zahájí 11. května v multifunkčním sále DOX+ evropskou premiérou projektu Unbounded, který společně představí indicko-americká vokalistka Chandrika Tandon, roku 2011 nominována na cenu Grammy, stejně jako o devět let dříve její hudební partner, jeden z vrcholných pianistů současné americké jazzové scény a zároveň respektovaný skladatel Kenny Werner.

Sara Gazarek Sara Gazarek Zdroj: pořadatel festivalu

Zatímco Tandon čerpá ze sanskrtských manter, indických rág a částečně i z jazzu, Werner jako hudební hybatel je otevřený nejrůznějším podnětům, jaký pro něj představuje například tradiční hudba indického subkontinentu. 14. května se po dvouleté pauze vrací na festival klavírista Dan Tepfer s programem, který kombinuje třicet původních Goldbergových variací spolu s třiceti improvizacemi založenými na velkolepém díle J. S. Bacha. „To, co dělám, je rozhodně láska. Místo nahrávání Goldbergových variací a psaní dlouhých textů o tom, co pro mne znamenají, svůj vztah vyjadřuji v samotné hudbě improvizacemi." Svěřuje se umělec, kterého uslyšíme v polovině května v La Fabrice.

Patnácté Americké jaro je tak trochu ve znamení klavíru, neboť dalším hostem festivalu bude opět výrazný jazzový pianista z USA Aaron Parks, objev minulé dekády nejprve ve skupině trumpetisty Terence Blancharda a pak už jako lídr vlastních uskupení, se kterými nahrával alba pro prestižní labely Blue Note nebo ECM. Parks vystoupí v pražském Jazz Docku nejprve 19. května coby host tamního Jazz Dock Orchestra, a následující den pak se svým kvartetem Little Big typickým pro své melodicky nosné kompozice v kombinaci se současným tepem a elektronikou.

A hned čtyři brilantní a kreativní klavíristé Aaron Goldberg, Danny Grissett, Emmet Cohen a Dado Moroni připomenou koncertem pro dva klavíry 24. května v La Frabrice sto let od narození jazzového génia a revolucionáře Charlieho Parkera. 2. června se v klubu Jazz Dock a poprvé v České republice představí zpěvačka a skladatelka Sara Gazarek, rodící se hvězda nejen kalifornského jazzového nebe, která skrze šest alb dozrála k osobitému výrazu i rukopisu. Ten doslova rozkvetl na aktuálním CD Thirsty ghost, dvakrát nominovaném na cenu Grammy - v kategorii jazzového vokálu a za aranžmá a interpretaci legendárního songu Jolene z repertoáru Dolly Partonové.

 

 

 

„Vynikající vkus, jasný vtip a tvořivá síla zůstávají a jsou obohaceny silným podtónem pocitů a vnitřních prožitků," píše o albu Sary Gazarekové americká kritika. Klavíristé Nikol Bóková, Avan Yu a Kvarteto Martinů doplněné o klavíristu Karla Košárka představí v rámci svých vystoupení díla autorů, jež události v naší zemi donutily k emigraci a kteří zároveň výrazně uspěli v zámoří - Ericha Wolfganga Korngolda, Bohuslava Martinů, Jaromíra Weinbergera, Tomáše Svoboday a Karla Husy. Na přípravě programu 15. ročníku festivalu se již podílel nový umělecký ředitel a sám vynikající klavírista Jan Bartoš, jehož naturelu podle vlastních slov plně konvenuje dosavadní dramaturgie kombinující klasickou a jazzovou hudbu, jejíž linii hodlá dále prohlubovat.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Ředitelka festivalu Zdeňka Součková doplňuje: "15. ročník jsme v rozšířeném týmu připravovali tak, abychom milovníkům hudby nabídli ještě víc vrcholných zážitků. S tím souvisí i příchod festivalu do dalších prostor, jakými jsou DOX+, La Fabrika a Kostel sv. Vavřince." Ročník 2020 nabídne opět, kromě hudebních produkcí, i doprovodný program v podobě odborných workshopů a besed. Zahajovacímu koncertu bude ve stejný den předcházet workshop s legendárním skladatelem, klavíristou a pedagogem Kennym Wernerem v multifunkčním sále DOX+. Workshop je založen na jeho stěžejní knize Effortless Mastery. 13.5. proběhne v C. Bechstein Pianocentru v Praze diskuze s Mirkem Vanem, který působí na Berklee College of Music a dalšími osobnostmi českého kulturního života. Následovat bude workshop s Danem Tepferem. V Knihovně Václava Havla proběhnou již tradičně diskuze reflektující aktuální společenské dění. stupenky na většinu koncertů budou k dispozici od prosince 2019 v síti GoOut.

Hlavní program festivalu Americké jaro 2020:

11/05 13:00 KENNY WERNER / přednáška a workshop, DOX+ 19:00 KENNY WERNER A CHANDRIKA TANDON / koncert, DOX+

14/05 19:30 DAN TEPFER / La Fabrika

19/05 21:00 AARON PARKS and Jazz Dock Orchestra / Jazz Dock

20/05 21:00 AARON PARKS LITTLE BIG / Jazz Dock

24/05 19:30 AARON GOLDBERG, EMMET COHEN, DANNY GRISSET, DADO MORONI / YARBIRD SUITES FOR PIANO / La Fabrika

25/05 18:00 NIKOL BÓKOVÁ TRIO / ZUŠ, Hranice

26/05 19:00 NIKOL BÓKOVÁ TRIO / Divadlo Hogofogo, Drážkov 02/06

21:00 SARA GAZAREK / Jazz Dock 09/06 18:00 AVAN YU / klavírní recitál / ZUŠ Prostějov

10/06 18:00 AVAN YU / klavírní recitál / ZUŠ Liberec

11/06 19:30 NIKOL BÓKOVÁ TRIO / Zámek Nelahozeves

12/06 19:30 AVAN YU / klavírní recitál / Kostel sv. Vavřince, Praha

15/06 19:30 NIKOL BÓKOVÁ TRIO / Kostel sv. Vavřince, Praha 

Další informace

  • Název akce: Americké jaro
  • Datum: pondělí, 11 květen 2020
  • Místo: různá místa
Napsal(a):

Zanechat komentář