pátek, 27 duben 2012 10:50

Festival Struny podzimu odhalil svá letošní hudební lákadla

Napsal(a)
Představení programu festivalu Struny podzimu v pražském klubu Jazzdock Představení programu festivalu Struny podzimu v pražském klubu Jazzdock Martin Chochola, Musicweb.cz

Je tomu tak. Jedna sezóna končí, aby nová mohla začít. V případě festivalu Struny podzimu se tak letos bude dít již po sedmnácté, kdy organizátoři uspořádají sérii koncertů z mnoha hudebních žánrů.

Pořadatelé Strun podzimu na tiskové konferenci v klubu Jazzdock odtajnili program letošního ročníku tohoto hudebního festivalu. odstartován již byl také předprodej vstupenek. A co tedy letos organizátoři přichystali?

Koncepce festivalu stojí na koncertech, které jsou samy o sobě žánrově často rozdílné, přesto však sledují jednoduchou myšlenku – upřednostnit kvalitu před kvantitou. Koncertní série bude probíhat od 23. září do 31. října.

Struny podzimu přivezou do Prahy hned několik jazzových hvězd

Stejně jako v loňském roce, kdy Prahu navštívil hudebník Avishai Cohen nebo Charles Lloyd, vystoupí v rámci festivalu i několik nových jazzových hvězd. Jednou z nich bude i japonská klavíristka Hiromi Uehara, která se v současnosti řadí ke špici na poli žánru jazz fusion. Dříve se však věnovala vážné hudbě a právě v ní své kvality ukázala i při svém prvním koncertě v Praze, kde vystoupila již v pouhých čtrnácti letech s Českou filharmonií.

Naposledy se v Praze objevila jako členka kapely jazzrockového baskytarového veterána Stanleyho Clarka v roce 2010. Na Strunách podzimu představí již 3. října svůj současný hudební projekt pod názvem Voice ve formě tria s baskytaristou Anthonym Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem.

Rollins SonnyDalší jazzovou událostí bude návrat Sonnyho Rollinse do Prahy, který v ní vystoupí na den přesně po 30 letech - 31. října. Navzdory svému vysokému věku, letos mu bude 82 let, je stále velmi aktivní a výraznou hudební osobností i v současnosti.

Jazzovou nabídku uzavřou vystoupení amerického zpěváka Gregoryho Portera 9. října a brazilské zpěvačky a skladatelky Joyce Morano 14. října. Gregory Porter je považován za nový objev mezi jazzovými zpěváky, a v Praze tak představí své písně z alb Be Good z letoška, ale i loňské desky Water, která byla nominována na cenu Grammy.

Brazilka Joyce Morano obohatí program Strun podzimu o svěží vítr svých písní kombinujících jazzové standardy, bossa novu a tradici brazilských legend, jako byl například Antonio Carlos Jobim.

Po této nadílce přichází čas i na různé hudební zajímavosti. Jednou z takových bude i vystoupení kontratenorového zpěváka Philippa Jarousského s doprovodem Venice Baroque Orchestra. Na koncertě 23. září v Rudolfinu dojde na árie slavného barokního kastráta Farinelliho v podání tohoto třiatřicetiletého pěveckého talentu.

Na tento koncert naváže svým vystoupením již 30. září v kostele svaté Anny americká violoncellistka Alisa Weilerstein, která v Praze zahraje písně Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho či Benjamina Brittena. Její výjimečná hráčská technika a přirozená virtuozita skýtá vzrušující podívanou i pro posluchače, kteří neholdují této hudbě. Naopak se jedná o skvělý způsob, jak těmto lidem tuto hudbu přiblížit a aktualizovat ji tak.

Do prostředí africké hudby nás zavede The Brodsky Quartet & Tunde Jegede

Skladatel s africkými kořeny Tunde Jugede se představí 24. října na Pražské křižovatce s uznávaným smyčcovým kvartetem The Brodsky Quartet poměrně netradičním způsobem. Kromě klasických komorních písní od Beethovena nebo Mendelssohna dojde i na vlastní písně tohoto afrického autora, který podpoří kvartet svojí hrou na strunný nástroj Kora. Nejedná se tedy o pouhou interpretaci vážné hudby, neboť tak v repertoáru nalezneme i písně spadající pod world music či pop.

G Bryars M Nicolaou3K vodám minimalismu nás zavede Gavin Bryars Ensemble. Tímto multimediálním vystoupením nám skladatel představí své nejslavnější skladby, zvláště svoji první z roku 1969 s názvem Potopení Titaniku. Při příležitosti sto let od této smutné události za podpory zvuků gramofonu a obrazových projekcí skladatel a kontrabasista Gavin Bryars polechtá sluch diváků svými zamyšlenými kompozicemi. Koncert proběhne 18. října ve Veletržním paláci.

Sérii koncertů uzavřeme tím zřejmě nejexotičtějším představením na celém festivale. Jedná se o ženské trio Ayarkhaan z Jakutska, které se věnuje tradičním zpěvům místních šamanů. Tyto vokální zpěvy ve skutečnosti odkazují na jakousi tajnou řeč, kterou využíval šaman pro komunikaci s duchy. Své zpěvy podpoří členy tria i hrou na jeden z nejstarších a nejprimitivnějších nástrojů na světě – brumle, který obohacuje celé vystoupení o fantaskní zvukové barvy, přenášející posluchače až někam na Sibiř.

Tak vypadá ve zkratce program letošních Strun podzimu. Kromě této široké koncertní nadílky mysleli organizátoři opět i na nejmenší diváky. V divadle Minor od 19. do 21. října pod názvem Struny Dětem nabídnou koncerty pro děti, zvukové workshopy a další zajímavosti. Na samotný závěr festivalu se 3. listopadu uskuteční také opět festivalová noc Spotlight v klubu Roxy, jejíž program bude teprve ohlášen.

Vstupenky se dají zakoupit v předprodejní síti Ticketpro, lze je také nově zaplatit on-line platbou (tzv. HOMEticket) přes internet a vytisknout si lístky doma. Slevy jsou dostupné jak pro seniory nad 65 let, držitele průkazů ZTP a ZTP-P, tak i pro studenty po předložení karty ISIC.

Přehled

 • Název akce: Struny podzimu
 • Datum: neděle, 23 září 2012
 • Místo: Praha

Další články

 • Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

  Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Ve středu jej zakončil koncert hip-hopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul „od Bacha po hip-hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hip-hopovou party v režii De La Soul. Jak široké hudební spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí hudební scény, písničkář Jiří Suchý.

 • Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu

  Pátý ročník Metronome Prague, největšího pražského festivalu hudby a umění, který bude probíhat 19. a 20. června, může hrdě oznámit jméno první zahraniční kapely. Na pražském Výstavišti zahraje skupina Underworld, která tento týden vydává své desáté studiové album Drift Songs. Show, která bude nové album propagovat, by měla být neopakovatelná a největší, jakou kdy Underworld předvedli.

 • Skupina USB Band vydává skladbu Adventní Skupina USB Band vydává skladbu Adventní

  Skupina USB BAND vydává 2. prosince v nové podobě píseň nazvanou Adventní, kterou kapela původně nahrála se zpěvačkou Bárou Basikovou, v nové verzi ji již zpívá Veronika Součková, toho času ještě na turné se Spirituál kvintetem.

 • Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019 Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019

  Pondělní večer patřil v Lucerna Music Baru tradičnímu podzimnímu koncertu Kamila Střihavky a jeho doprovodné kapely Leaders! .

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };