09.08.2014 7:00

Hasiči uvedou hvězdného Shai Maestra s jeho triem

Již za dva měsíce můžeme zhlédnout brilantní trio izraelského jazzového klavíristy Shaie Maestra, známého především z pětileté spolupráce s dalším z izraelských mágů, Avishaiem Cohenem. Struny kontrabasu a blány bubnů rozezní Jorge Roeder a Ziv Ravitz.

Shai Maestro se v povědomí jazzového publika pohybuje již delší dobu. Když v roce 2006 obdržel po vystudování střední školy telefonát od Avishaie Cohena, že shání klavíristu do svého tria, s rozhodováním dlouho neváhal, zavřel se do svého studia, kde doslova jedl a spal vedle piana, a připravoval se na konkurs. Jeho práce měla výsledky – Avishai, v jehož triu zatím už čekal připravený bubeník Mark Guiliana, přijal Shaie na post klavírního hráče a spolupráce tak mohla začít. Pět let trvalo, než se směřování izraelských spolupracovníků rozešlo. Trio za tu dobu odehrálo spoustu úspěšných koncertů po celém světě a natočilo čtyři desky: Gently Disturbed (2008), Sensitive Hours (2009), Aurora (2009) a Seven Seas (2010).

Spolupráce skončila v roce 2011, když Shai poznal, že on sám inklinuje k postu band leadera. Vydal se tak na cestu se svým nově vzniknuvším triem, s izraelským bubeníkem Ziv Ravitzem, kterého potkal ve svých 16ti letech na pětitýdenním letním programu Berklee College of Music v Bostonu, a s peruánským kontrabasistou Jorge Roederem. Dali se dohromady na jedné „session“ u Shaie ve studiu v Brooklynu v červenci 2010.

Plody práce

Dílo tria korunují zatím dvě desky: „Shai Maestro Trio“, natočená již po pár měsících existence tělesa a „The Road To Ithaca“, obě vydané pod francouzskou značkou Laborie Jazz. Úspěch desek není potřeba komentovat, dost výstižné je samo o sobě to, že „The Road To Ithaca“ se stala na iTunes ve Francii, Izraeli a dalších zemích jedním z pěti nejlepších jazzových alb roku.

 

{youtube}Y20NAjzJ9mU{/youtube}

 

Dominantou tria je jeho celistvý zvuk. Všichni hráči mají tak dokonale zvládnutou techniku, výraz a dynamiku, že dokáží svou hru odevzdat vyššímu celku, a tudíž tak tvoří jeden zvuk lahodící uším posluchačů. Nesmírná citlivost, která je ze hry slyšet i cítit, vzájemná komunikace a sladěné prožívání hudby činí z tohoto tělesa jedinečný útvar. Výsledek a zároveň evoluce jejich tvorby je dokladem toho, že hráči si kromě mistrovských hudebních schopností dokonale rozumí i po lidské stránce.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Stojí rozhodně za to si večer 8. října zarezervovat a dovolit si tak zkulturnění krásným zážitkem. Ten proběhne ve vinohradském Divadle U Hasičů od půl osmé večer. Jednotná cena vstupenek činí 400 korun.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.