10.03.2014 13:00

Jazz Dock oslaví páté narozeniny

Pět let své existence oslaví již tento pátek ikona české jazzové scény a přístav dobré hudby - klub Jazz Dock. Za tu dobu si prošel nejen světlými chvilkami, ale díky stále rostoucímu zájmu publika a evidentní kvalitě vystupujících se dokázal dostat i z toho nejhoršího a stále bavit a překvapovat publikum originální dramaturgií.

Nejvetší rána padla na klub minulý rok. Při záplavách v roce 2013, při kterých byla postižena velká část Prahy, došlo i na zatopení interiéru Jazz Docku. Díky své poloze, která je na jednu stranu neodolatelná a umožňuje z klubu neopakovatelný výhled na náplavku, Dětský ostrov a okolní stavby včetně Národního divadla, je na stranu druhou snadným terčem pro povodně.

Čtěte také: Introvertní Tigran Hamasyan zahrál v Jazz Docku

Všechny potraviny, doplňky a typické bílé piano stačili majitelé naštěstí včas uschovat do bezpečí, i tak však potopa způsobila nemalé škody. Na druhou stranu pořekadlo v nouzi poznáš přítele zafungovalo v tomto případě skvěle. Spousta výborných hudebníků, a to nejenom těch tuzemských, ale i zahraničních, kteří v malebných prostorách na Janáčkově nábřeží hráli, vyjádřili „přístavu" svoji náklonnost. Většina těch českých, jako Dan Bárta a Aneta Langerová, benefičním koncertem pořádaným v Lucerně Music Baru bez nároku na honorář. A slavná světová jména, například někdejší spoluhráč Nicka Cavea - Hugo Race nebo kytarista John Scofield, vyjádřila podporu písemně do redakcí největších českých periodik. I to dodalo majitelům a zaměstnancům sílu a zanedlouho byl opět klub v plné síle i s novými nápady a elánem znovuotevřen.

Navíc samotný John Scofield odehrál ještě ten rok, pod organizací klubu Jazz Dock, v Divadle Archa vynikající koncert, kde představil své album Überjam Deux. V rámci konceptu větších koncertů mimo Jazz Dock vystoupili o rok dříve v pražském Meetfactory veteráni Medeski, Martin&Wood.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Pryč už ale od špatných vzpomínek a hurá do slavení. Pomyslné brány se otevřou ve dvacet hodin a jako první gratulant vystoupí Martin Brunner Jr. Trio. Vzniklo v roce 2007 v Praze ve složení Martin Brunner, Martin Kapusník a Petr Mikeš. Jako klasické jazzové trio hrají výhradně vlastní originální skladby, ve kterých se nechává velký prostor i hravé improvizaci. Prezentovali se hlavně na festivalech v České republice a nedávno vydali nové CD, které bylo pozitivně přijato kritiky i diváky.

Ty ve dvaadvacet hodin vystřídá na pódiu talentovaný český kytarový mág Lukáš Martínek, syn známého českého bluesového kytaristy Jana Martínka. Už od mala projevoval velký talent při hře na „elektriku" a to, že vyrůstal v hudebnické rodině, mu také neuškodilo. Je frontmanem vlastní kapely Earthquake, spolupracuje na projektech více či méně známých interpretů.

Zahrál si na jednom pódiu s Jankem Ledeckým, spolupracoval s Romanem Holým a Matějem Ruppertem v projektu Neruda nebo coby člen méně provařených jmen, jako Tony Blues Band nebo Bluesmen. Jeho neuvěřitelný kytarový drive a energie, kterou do hry dokáže dávat, ho právem vynesly na tuzemskou kytarovou špičku.

The Earthquake pod sebou skrývá ještě další dvě jména talentovaným umělců. Jedním z nich je Václav Vávra, hrající na basu a dodávající lehkému swingování důslednost, druhým v pořadí je bubenický mistr Roman Vícha. Bývalý student Ježkovy konzervatoře zvládá na bicí zahrát téměř cokoliv. Jeho universální a flexibilní hra má mnoho podob a dokáže ztvárnit téměř všechny hudební styly od groove jazzu, přes blues, až po hip hop. V dnešních dnech je mediálně známý především díky hraní v kapele Toxique. Společně naladí strunu večera na bluesovou notu interpretací hitů od Michaela Landaua nebo Robena Forda.

 

 

Večer se o půlnoci rozparádí pravým jamsession v podání DJe Herian Electro – jazz bandu, Oskara Töröka, Ondřeje Štveráčka a dalších. Bubeník Tomáš Herian a trumpetista Oskar Török, člen skupiny Vertigo, spolupracují na projektu Sato San To, v němž se prvky World Music, filmových sountracků a jazzových improvizací prolínají s elektronikou. V tomto duchu se ponese i páteční vystoupení, na kterém nebude chybět ani již zmiňovaný český saxofonista. Ondřej Štveráček patří už celá desetiletí k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Jeho hra je silně ovlivněna Johnem Coltranem – hvězdou v tomto oboru. V jamu se však ukáže jeho pravý styl a neopakující se nově vzniklé kompozice budou jistojistě stát za to.

Tento den Jazz Dock nepřijímá žádné rezervace, proto nepodceňte situaci. Večer plný kvalitní hudby, dobrého jídla a pití na vás čeká v samém centru Prahy na již známé adrese.
I za naši redakci přeji dál hodně kvalitních spoluprací, široký okruh publika a oslavu, na kterou se bude celý rok vzpomínat jen v superlativech. Vše nejlepší!

Média

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.