neděle, 25 říjen 2015 20:51

Jazzová umělkyně Esperanza Spalding vystoupí v Praze

Napsal(a)
Esperanza Spalding Esperanza Spalding Zdroj: Wikimedia.org

Čtyřnásobná držitelka Grammy Esperanza Spalding vystoupí příští týden v Praze. Představí zde svůj nový projekt Emily's D+Evolution. V roce 2011 jako první jazzová umělkyně v historii získala cenu Grammy v kategorii Objev roku. Jednatřicetiletá Spalding, v jejíž tvorbě se mísí jazz, soul, funky a latinskoamerická bossa nova, je ve světě považovaná za fenomén.

Zpěvačka, skladatelka a basistka Esperanza (Emily) Spalding v Česku v minulosti vystupovala jak se svým projektem Radio Music Society, tak v roli hosta v kapele saxofonisty Joe Lovana. V novém programu, který představí 28. října v Divadle Archa, oživuje svůj zájem o divadlo, poezii a tanec z dětství a dotýká se širšího konceptu jevištní umělecké interpretace.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

„Emily je moje druhé křestní jméno a tuto novou stylizaci používám jako svou vnitřní navigaci. Celý projekt mě přivádí zpět k dětství, z něhož znovu čerpám ničím nefiltrovanou zvídavost a používám ji jako kompas v pohybu vpřed, k uvolnění, k dalšímu rozvoji," říká Esperanza Spalding. „Doufám, že s tímto uskupením se nám podaří kolem každé písně vytvořit osobitý svět plný dráždivých témat a příběhů, vyjádřených hudbou. Písně chceme nejen hrát, ale dáme jim i divadelní podobu s jevištím ztvárněním postav, videoprojekcí a tanečním pohybem těl."

Esperanza Spalding studovala na Berklee College of Music, kde byl jejím hlavním učitelem basy John Lockwood. Již během studií na Berklee Esperanza vystupovala s takovými legendami, jakými jsou baskytarista Stanley Clarke, kytarista Pat Metheny, nebo saxofonista Joe Lovano. Mimoto však participuje v mnoha příležitostných seskupeních, např. hostovala na albech Stanleyho Clarka, nebo Mikea Sterna.

 

 

Spaldingová vystoupí 28. října v Divadle Archa v rámci festivalu Prague Music Performance. Vstupenky na koncert v prodeji v Divadle Archa a v předprodejích Ticketpro, Ticketportal a GoOut.

Přehled

 • Název akce: Esperanza Spalding
 • Datum: středa, 28 říjen 2015
 • Místo: Divadlo Archa Praha

Další články

 • Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

  Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Ve středu jej zakončil koncert hip-hopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul „od Bacha po hip-hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hip-hopovou party v režii De La Soul. Jak široké hudební spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí hudební scény, písničkář Jiří Suchý.

 • Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry Blues Alive završil koncert Kennyho Neala s jeho bratry

  Bluesová plejáda v Šumperku dospěla. K poslechu bylo poslední den mnohé, repertoáry interpretů byly stejně pestré jako jejich vlastní životní osudy, o nichž nejen blues tak rádo vypráví.

 • 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality 24. Mezinárodní festival jazzového piana nabídne přehlídku hráčské originality

  Program již 24. ročníku MFJP je tradičně pestrý. Královské klavírní disciplíně bude věnováno osm různorodých sólových recitálů špičkových hudebníků tří kontinentů, které proběhnou během čtyř pražských večerů v termínech od 25. listopadu do 18. prosince. Těšit se můžeme na umělce jako Sunna Gunnlaugs, Andreas Ulvo, Greg Burk či Chris Gall. Že i letošní MFJP bude mimořádný, naznačil ostatně už jarní prolog festivalu v režii Larryho Willise. Po setkání s legendou jsou na řadě koncerty talentů na vrcholu sil.

 • Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií Blues Alive v H-Clubu: Pod střechou melodií

  K pátečnímu, druhému a zároveň prostřednímu dni festivalové přehlídky Blues Alive v jesenickém podhůří neodmyslitelně patří i odpoledne strávené v podkroví šumperského H-Clubu. Zdejší prostor s výhledem na koleje místního nádraží tradičně hostí interprety komornějšího projevu, lakájícího k nabytí sil před hlavním programem. Letos střešní trámoví rezonovalo silněji, než tomu bývá zvykem. Oba účinkující totiž disponovali energií, která se netajila ambicí posluchačovu pohodu narušit.

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };