13.01.2012 13:00

Joey DeFrancesco předvede se svým triem virtuozní hru na varhany a trubku

Joey DeFrancesco v současnosti patří k jedněm z nejznámějších jazzových varhaníků v současnosti, kdy exceluje na svých klávesách Hammond B3. Když k tomu připočteme, že tento čtyřicetiletý muzikant je též výtečným hráčem na trubku, nabízí se nám velké koncertní lákadlo v jinak poněkud, po jazzové stránce, nudnějším lednu.

Ačkoli Joey DeFrancesco již v současnosti nepatří k progresivním muzikantům, kteří by jazz posouvali vývojově dál, jeho styl hraní na varhany, který evokuje 60. léta, kdy takto Hammondkám vládl klávesista Jimmy Smith, je určitě zajímavým zážitkem, zvláště když vezmeme v potaz, že Joey DeFrancesco ozvláštňuje svá vystoupení i hrou na trubku.

Tento mohutně stavěný varhaník se projevil jako supertalent již v šestnácti letech, čehož o rok později využil trumpetista Miles Davis, který ho vzal do své kapely na koncertní turné a inspiroval tak DeFrancesca k učení se hry na trubku. Toto byl však pouze začátek jeho kariéry.Na počátku devadesátých let si ho ke spolupráci přizval kytarista John McLaughlin, s jehož triem Free Spirits několik let vystupoval. Zároveň se objevuje na dvou McLaughlinových sólových deskách, After the Rain z roku 1995 a The Promise z roku 1996.

V sedmnácti letech vystupoval s kapelou trumpetisty Milese Davise

Od té doby se počet jeho dalších významných hudebních spoluprací rozrostl i o jména jako jsou Ray Charles, Elvin Jones, John Scofield nebo Joe Lovano. Nezanedbával však zároveň ani koncertování se svojí kapelou, natož vydávání desek.

V loňském roce vydal ke svým čtyřicátinám desku s názvem 40 a ten samý rok vyšla i jeho pocta Michaelu Jacksonovi pojmenovaná Never Can Say Goodbye, kde mnohé slavné hity předělal podle svých aranží a výsledkem je opravdu velice příjemné album.

Naopak jeho čtyřicátnická deska v podstatě nenabízí nic moc nového a obrací se spíše do minulosti, což zajisté není tolik zajímavé, přestože muzikantské výkony a zvuk desky jsou naprosto perfektní. Nicméně nelze popřít jeho vynikající hráčský styl, který není jen tak běžně k vidění. Jeho vystoupení v Praze bude určitě velkým hudebním zážitkem.

Koncert Joea DeFrancesca se uskuteční 23. ledna v Praze od osmi hodin večer v divadle U hasičů. Cena vstupenek se pohybuje od 400 do 620 Kč. Jako kapelový doprovod s ním přijedou bubeník Ramon Banda a kytarista Rick Zunigar.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.