Kiss se přijedou rozloučit s Prahou

Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a cesta ji zavede i do Prahy, kde se 19. června představí na stadionu v pražském Edenu. Záda jim budou krýt skutečně exkluzivní jména - asi nejslavnější texaský trojlístek ZZ Top a jedna z nejvýraznějších českých supergroup BSP.

Dalšího studiového alba Kiss už se nejspíš nedočkáme, ale dvojka Stanley - Simmons určitě najde nové způsoby, jak značku kapely zpeněžit. Dalšího studiového alba Kiss už se nejspíš nedočkáme, ale dvojka Stanley - Simmons určitě najde nové způsoby, jak značku kapely zpeněžit. Zdroj: propagační materiály Kiss

Zdaleka to není poprvé, co se čtyři muži v make-upu - Paul Stanley, Gene Simmons, Tommy Thayer a Eric Singer - rozhodli ukončit kariéru velkým turné na rozloučenou. A možná to opravdu není úplně naposled. Jenže, stejně jako u dalších generačních souputníků těchto veteránů rockových pódií platí, že čas zkrátka obelhat nelze. A tak je stále pravděpodobnější, že tentokrát je to naposled už skutečně definitivní.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Kiss vyvrhla newyorská scéna počátkem sedmdesátých let a zpočátku to vypadalo, že tahle pomalovaná čtyřka velkou díru do světa neudělá. Vše se zlomilo až legendárním živákem Alive!, na kterém se podařilo zachytit nespoutanou energii živých vystoupení. A díky kombinaci skladatelského a obchodního umu ústřední dvojky Stanley/Simmons Kiss chytli příležitost za pačesy a dnes platí za asi nejúspěšnější značku v hudebním světě.

Mají za sebou rozchod, reunion a další rozchod se dvěma původními členy - Acem Frehleym a Peterem Crissem, období bez masek i komerční karamboly. Vydali více než dvacet studiových alb, posledním z nic je Monster z roku 2012. Jejich podobizny jsou doslova na všem, od figurek, hrníčků, ručníků po pinbally, ptačí budky a dokonce i rakve. Pojem Kiss se zkrátka stal obchodní značkou a jedním ze symbolů amerického snu.

 

 

Historie texaských renegátů ZZ Top sahá ještě o něco dále než u Kiss, konkrétně do roku 1969. U jejího zrodu stál kytarista a zpěvák Billy Gibbons, ke kterému se po několika změnách v sestavě o rok později přidali basák Dusty Hill a bubeník Frank Beard. V těch dobách ještě Hill s Gibbonsem neměli své charakteristické plnovousy a hudebně se pohybovali v oblasti blues rocku. Do něj postupně zakomponovávali další a další elementy, až se propracovali ke svému nezaměnitelnému zvuku.

Největší úspěchy zaznamenali ZZ Top v osmdesátých letech s alby Eliminator a Afterburner. Výrazný podíl na tom měly syntezátory a taneční tempo písní jako Legs nebo Gimme All Your Lovin'. V devadesátých letech od opulentních produkcí ustoupili a vrátili se ke kytarovějšímu zvuku. Vzhledem k tomu, že všichni tři členové letos oslaví sedmdesáté narozeniny, je možné, že i ZZ Top se u nás také objeví naposledy.

 

 

Poslední na seznamu je česká trojka BSP - tedy Balage, Střihavka, Pavlíček. Jedná se o seskupení výrazných osobností české hudební scény bodující v devadesátých letech hlavně ikonickou baladou Země vzdálená. Na kontě mají dvě alba - anglicky zpívané BSP I: Ota Balage For Kamil Střihavka By Assistance Michal Pavlíček z roku 1993 a o rok mladší BSP II: Michal Pavlíček For Kamil Střihavka With The Assistance Of Ota Balage. Letos slaví čtvrt století existence, což chtějí oslavit nejen tím, že se vydají na turné, ale zároveň slibují i nahrávání nové hudby.

Přehled

 • Název akce: Prague Rocks 2019 - KISS, ZZ TOP
 • Datum: středa, 19 červen 2019
 • Místo: Sinobo Stadium Praha
 • Cena: 4 320 - 5 320 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Airbourne, Roxy, Praha, 2. 10. 2019

  Prohlédněte si náš fotoreport z vyprodaného koncertu australských Airbourne, který se konal ve středu 2. října v pražském klubu Roxy. Úlohy předskokanů se zhostila americká punk-rocková kapela Supersuckers.

 • Kapela The Unity se vrací do Prahy a Zlína

  Gamma Ray sice přes léto odehráli několik festivalů (včetně Masters of Rock), jinak ale moc aktivitou nehýří. Jejich ústřední mozek Kai Hansen totiž vyslyšel volání fanoušků Helloween a po úspěšném turné se věnuje přípravě nového alba. Ostatní členové sestavy se tak mohou volně věnovat svým zálibám.