Kontroverzní kapela Laibach představí v Praze nové album

Po dlouhých osmi letech slovinští Laibach vydávají novou desku s názvem Spectre, s kterou vyrážejí na jarní turné nejen po Evropě. Jejich pražská zastávka je v plánu 18. dubna 2014 v Divadle Archa.

Laibach Laibach Foto: Maya Nightingale

Album Spectre volně navazuje na koncepční desku Volk (2006), na které jsou nahrány národní hymny Laibachem upravené do originální podoby. Nové skladby jsou o dost elektroničtější, s texty vyjadřujícími jednoznačně vyhraněný politický postoj. To je pro Laibach novinkou, neboť doposud se vždy ostře distancovali od označení politické kapely, přestože jejich texty neustále kroužily kolem těchto témat.

 

{youtube}gwJH_vuVDJ4{/youtube}

 

Ostatně právě díky politickým textům a podtextům nebyly začátky kapely Laibach vůbec jednoduché. V znikla v roce 1980, ale první album vydali až po pěti letech v Hamburku. Ve své vlasti po celý ten čas bojovali s cenzurou a výsledkem byl zákaz činnosti na celém území tehdejší Jugoslávie. Nově vydané album bylo tedy rekapitulací tvorby za poslední čtyři roky, což se odrazilo i v jeho názvu - Rekapitulacija 1980 - 1984. O rok později vyšlo další album Nova Akropola, tentokrát v Anglii. Skupina přes nepřízeň ve své domovině tvořila a nahrávala dál. Opět Britové se pak ujali jejich průlomového alba Opus dei, které vyšlo na jaře roku 1987. Dva roky si pak počkali na velké turné po Evropě a Spojených státech, při kterém představili svůj nový počin Sympathy For The Devil (1989). Bylo velice úspěšné a Laibach si brzy získali sympatie a přízeň publika po celém světě svou svébytnou industriální hudbou, odvážnými multimediálními pódiovými projekty a zajímavou neokoukanou show.

 

Čtěte také: Electroswingová jízda se vrací. Parov Stelar vystoupí v Brně

 

I u nás mají velký počet fanoušků a jejich poslední koncert v roce 2012 v Paláci Akropolis byl toho důkazem - bylo narváno až po strop, což velmi umocnilo atmosféru.
Letošní turné startují 6. března ve Švýcarsku a čítá celkem 24 vystoupení v největších evropských městech. Nejen však tam. Úplně poprvé se Laibach vydají i do Číny a Hong Kongu, kde bude koncert doprovázen i výstavou Laibach Kunst a seminářem Laibach na tamní Městské univerzitě. Jak se říká : „Jiný kraj - jiný mrav" a díky svébytnému projevu bude potřeba v druhé části zeměkoule Laibach posluchačům blíže představit, aby lépe pochopili význam jejich tvorby v Evropě.
Vstupenky již nyní zakoupíte v Divadle Archa a předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal a

Eventim.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář