sobota, 18 říjen 2014 17:00

Legendární Saxon si do Roxy pozvali Skid Row

Napsal(a)
Skupina Saxon dorazí v listopadu do České republiky Skupina Saxon dorazí v listopadu do České republiky Zdroj: Baconmusic.co.uk

Dvě generace vývoje metalové hudby se v předvečer státního svátku setkají na pódiu pražského klubu Roxy. Britské veterány Saxon doprovodí nezničitelní Skid Row.

 

Ačkoliv nikdy nedosáhli věhlasu svých souputníků z Iron Maiden a Judas Priest, patřili Saxon vždy mezi největší hvězdy NWOBHM (nové vlny britského heavy metalu). Pod původním názvem Son of a Bitch lze dohledat jejich počátky až v roce 1976. První úspěchy zaznamenali počátkem osmdesátých let. Tehdy s alby jako Wheels of Steel či Strong Arm of the Law dláždili cestu výše uvedeným gigantům, kteří se teprve rozkoukávali. Samotné je sice koncem osmé dekády čekal ústup ze slávy, ze své cesty ale nikdy uhnuli. Naposledy se prezentovali již dvacátým albem Sacrifice, jež vyslali do světa v březnu 2013. V Praze se zastaví v rámci turné Warriors of the Tour k 35. výročí založení. Dá se tedy očekávat patřičně reprezentativní průřez celou bohatou kariérou.  

Skid Row, Zdroj: Archiv skupiny Skid Row

To americká parta Skid Row se na svou pouť vydala o v roce 1986, tedy o deset let později. A hned eponymní prvotina, která vyšla o tři roky později, je katapultovala na výsluní. Pecky jako 18 and Life nebo Youth Gone Wild pravidelně rotovaly na MTV a album samotné se nakonec pětkrát zalesklo platinou. O to větší šok přišel, když s následujícím Slave to the Grind Skid Row opustili glam metalový sound a výrazně přitvrdili. Risk se nicméně vyplatil a deska se setkává s komerčním úspěchem a kritika ji také přijala kladně. Brzy se již ale světem převalí vlna grunge a Skid Row smete s sebou. Co na tom, že desku Subhuman Race z roku 1995 kritici vynášejí do nebe, když nedokáže zaujmout dostatek fanoušků?

Když se o rok později kapela rozhodne vykopnout údajně nesnesitelně namyšleného zpěváka Sabastiana Bacha, zdá se, že její osud je zpečetěn. Nenechme se ale mýlit, tahle mrška má tuhý kořínek. Z propasti zapomnění se opět vynořuje v roce 1999, s novým pěvcem Johnnym Solingerem za mikrofonem.

 

 

Je jasné, že stadiony už asi nikdy vyprodávat nebude. Stále ale dokáže produkovat dostatečně kvalitní a osobitou muziku. Navíc se nebojí velkých výzev a v současné době už má venku dva díly plánované tematické trilogie United World Rebelion. Nechat si tyhle chlapíky ujít by byla veliká chyba.

Přehled

 • Název akce: Saxon (very special guest Skid Row)
 • Datum: neděle, 16 listopad 2014
 • Místo: Roxy Praha 1
 • Cena: 713 Kč

Další články

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 1000 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

 • Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici Lístky na pražský koncert Korn jsou stále k dispozici

  Američtí Korn se po třech letech vrátí do České republiky. 30. května 2020 v pražské Tipsport Areně představí své poslední album The Nothing. Jako předkapela vystoupí francouzská deathmetalová skupina Gojira.

 • Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku

  Na začátku listopadu se na twitterovém účtu amerického zpěváka a textaře Ozzyho Osbourna objevil status, v němž tento stále aktivní muzikant avizoval nový singl. A druhý den jej skutečně vydal. A to nebylo všechno.

 • Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy

  Protože se návrat ztracených synů Michaela Kiskeho a Kaie Hansena do sestavy Heloween setkal s ohromujícím zájmem a následující turné Pumpkins United (se dvěma zastávkami v České republice) dokázalo po celém světě nalákat stadiony nadšených fanoušků, bylo zjevné, že nemůže následovat nic jiného než další studiovka. Kapela práce na ní potvrdila, ale žádné bližší informace neposkytovala. Až dosud.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };