Michael Schenker je zpět a v plné formě

Jeden z nejvýznamnějších kytaristů v historii rockové hudby, Michael Schenker, se v rámci Temple Of Rock & Lovedrive Reunion Tour zastaví i v pražském Retro Music Hall. V pondělí 21. května to s hvězdným obsazením rozjede v rytmu Scorpions, UFO a MSG, jak to umí jen on.

Michael Schenker Michael Schenker Zdroj: Ozzy&Potkan

 Začínal se svým starším bratrem Rudolfem ve Scorpions, v pouhých sedmnácti letech s nimi vydal debut Lonesome Crow. Během předskakování UFO v následujícím turné mu bylo okamžitě nabídnuto, aby přešel na pozici sólového kytaristy k nim. A to byl pouze začátek.

Už tam se ale začaly objevovat výkyvy na osobnostní rovině. Přeci jen, ovládat neřízenou střelu jde dost mizerně. Schenker nakonec v roce 1978 UFO opustil a na tři měsíce se vrátil ke Scorpions. Kvůli problémům z vyčerpání a alkoholem byl nakonec rychle odejit. Chtěl si ho přivlastnit Ozzy Osbourne, ale Schenker, který chtěl jít úplně jinou cestou, si nárokoval takové podmínky (jako třeba soukromý tryskáč), že nabídku Ozzy rychle přehodnotil.

Michael Schenker Group

Jeho sólový projekt byl rock’n’rollový ve stejném duchu, incidenty a personální konflikty na denním pořádku, život na hraně. MSG bylo po několikerém střídání zpěváků přejmenováno na McAuley Schenker Group. Po třech albech se však i ti rozešli, a tak Schenker vystoupil s novou sestavou v roce 1990 v MTV, akusticky.

Tím však MSG pro tento okamžik skončilo. Michael se na jedno album vrátil k UFO, aby pak následně obnovil svůj sólový projekt, opět s úplně novými lidmi. Vydrželo mu to tři alba.

Nové tisíciletí začalo celkem hořce. Bez peněz, s alimenty na krku, Schenker na krátkou dobu zmizel. Byl dokonce nucen prodat některé své drahocenné kytary. Do té doby hrál výhradně na Gibson Flying V, tentokrát se ale dal dohromady se společností Dean, která mu zhotovila signature model.   

Andy Powell: Wishbone AshAndy Powell (Wishbone Ash) v rozhovoru před koncertem v Retro Music Hall (5. března 2011):

Na „véčka“ od Deanu jsem ještě nehrál, ale vím, že je vzal za své Michael Schenker, který se kdysi dávno ke klasickému Gibson flying V dostal právě přese mne. Deany jsou jeho kytary, já se zase hlásím pouze ke "svému" Gibsonu.

Jeho problémy s alkoholem ale pokračovaly dále a reunion MSG tím velmi trpěl. Michael se z těchto problémů vyhrabal až kolem roku 2009. Shodil váhu, dal se do kupy a od té doby všichni fanoušci tvrdí, že hraje lépe než kdy dříve.

Na turné Temple of Rock 2012 představí celou svou dlouhou, a možná i dost šílenou, kariéru. Pozval si na to ty nejlepší, za vokály nebude nikdo jiný než Doogie White, známý z Rainbow nebo Yngwie Malmsteen. Dále Michael nabral dva bývalé členy ze Scorpions, Hermana Rarebella (bicí) a Francise Buchholze (baskytara). Klávesy a druhou kytaru obstará Wayne Findlay, který byl již v předešlých inkarnacích MSG.  

Po vítězství sám nad sebou, a také nad značným množstvím alkoholu, je Michael zpátky. Opět se vrací světová turné s obřími zážitky ve stylu tvrdého rocku v dobách jeho největší slávy. Fanoušci Scorpions, UFO i Michael Schenker Group se mají na co těšit.

Přehled

 • Název akce: MICHAEL SCHENKER - Temple Of Rock Tour 2012
 • Datum: pondělí, 21 květen 2012
 • Místo: Retro Music Hall Praha
 • Cena: 650CZK
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Kytarista Martin Barre zavzpomínal na Jethro Tull v Paláci Akropolis

  Ačkoli Martin Barre již řadu let upíná své aktivity k sólové dráze, k jeho kariéře neodmyslitelně patří působení v kapele Jethro Tull, jejíž byl po několik desetiletí hlavním kytaristou.

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Ulrich Ellison, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 8. 10. 2019

  Rockový Mozart, jak jej nazvali v upoutávce, Ulrich Ellison and Tribe Blues zahrál v olomouckém Bounty svůj napínavý a harmonický mix vláčného i výbušného rocku, jižanského blues, keltské a lidové hudby. Pódium mu však nestačilo, tak vešel mezi diváky a zahrál jim nejen "do ouška" ale také, sednuvší si ke stolu, k dobrému pivečku!