Festival Mladí Ladí Jazz odhaluje letošní program: Těšte se na Hiromi Uehara a další hvězdy jazzové fúze

Již zanedlouho se v Praze uskuteční 5. ročník festivalu Mladí Ladí Jazz, který stejně jako v loňském roce láká na věhlasná jména světové jazzové scény. Organizátoři si kladou za cíl představit jazzovou hudbu širší posluchačské veřejnosti a podpořit i mladé domácí umělce.

Hiromi Uehara Hiromi Uehara Foto: Martin Chochola / musicweb.cz

Zatímco v loňském roce byly hlavními hvězdami rakouský Radio String Quartet Vienna, který zde odehrál fenomenální aranže skladeb proslulého klávesisty a skladatele Joea Zawinula, nebo francouzská skupina Paris Combo či soulová kapela Pitch Bender, v letošním programu najdeme prověřenější nabídku kapel.

Čtěte také: Hiromi Uehara rozhýbala Hybernii divokými rytmy

Již od 30. března započne festivalový měsíc, během kterého proběhne celkem sedm koncertních večerů, vystoupení v centru Prahy, tematické workshopy a také tradiční soutěž o nahrání debutového alba. Právě v tento den se ukáže v Paláci Akropolis první účinkující – klávesista Robert Glasper, který zazářil poprvé již na festivalu Struny podzimu v roce 2011. Tehdy během dvou koncertů představil jak svůj akustický projekt, tak v rámci akce Spotlight i elektro-jazzový experiment. V loňském roce navíc získal cenu Grammy za nejlepší R&B album – jmenovitě za své Black Radio (Robert Glasper Experiment).

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Z dalších hvězd je možné jmenovat například uznávanou britskou nu-jazzovou sestavu Portico Quartet, která do České republiky přijede 4. dubna zahrát skladby ze svého aktuálně vydaného dvojvinylu Live/Remix. Naopak nováčkem bude polská mladá nadějná skupina Jazzpospolita. Ta sází na modernější formu hudební fúze a její koncert 11. dubna v klubu Jazz Time bude určitě zážitkem jak pro jazzové příznivce, tak i pro příznivce fúze s rockem a elektroniky. O jejich renomé mluví například i fakt, že slavný producent a hudebník Bonobo si je přizval k jednomu ze svých turné.

Na Mladí Ladí Jazz zahraje i údiv budící japonská klavíristka Hiromi Uehara

Vrcholem festivalu bude ovšem koncert japonské klavíristky Hiromi Uehara na Pražské křižovatce 7. dubna. Hiromi české publikum o svých kvalitách již přesvědčila ať už ve skupině baskytaristy Stanleyho Clarka, s nímž odehrála slavný koncert na Staroměstském náměstí v roce 2010 v rámci Bohemia Jazz Festivalu, tak se svým sólovým projektem s baskytarisou Anthonym Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem na předloňském ročníku festivalu Struny podzimu.

 

 

Její brilantní klavírní technika budí respekt i u takových umělců, jako je například Chick Corea, který si ji mnohokrát přizval i k svým vlastním projektům, dokonce s ní podnikl světovou šnůru vystoupení dvou klavírních křídel. Sama testuje možnosti jazzové fúze, kdy experimentuje jak akusticky, tak i s elektricky postavenými sestavami, nebrání se navíc míchat vážnou hudbu s jazzem, aby ukázala, že možnosti pojímat jiné žánry jazzově jsou neomezené.

Sestavu zvučných jmen programu Mladí Ladí Jazz 2014 uzavře 17. dubna v klubu Jazz Dock koncert německé klavírní skupiny Tingwall Trio. Na svém kontě má již tato uznávaná kapela pět desek autorské tvorby, na níž se inspiruje převážně melancholií procítěným severským jazzem. Přesto však ozvláštňuje své rytmy i příměsemi rocku či popu. Martin Tingwall je zkrátka nevyzpytatelný kouzelník, který se nebojí experimentů a představuje v podstatě to nejlepší ze současné německé jazzové scény.

 

 

V rámci festivalu se navíc uskuteční i soutěž o cenu Jazz Fruit, která si klade za cíl podpořit mladé hudebníky. Během samostatného večera, kdy spolu porovnají své síly tři finalisté z vybraných skupin, vybere porota vítěze, který si bude moci zahrát jako předskokan Tingwall Tria. Podpora mladých kapel navíc spočívá v možnosti získání finančních prostředků na natočení desky ve spolupráci s nahrávacím studiem 3bees.

Oficiální stránky festivalu Mladí ladí Jazz

 

Další informace

  • Název akce: Mladí ladí Jazz 2014
  • Datum: neděle, 30 březen 2014
  • Místo: Praha
  • Cena: 100-800 Kč
Napsal(a):

Zanechat komentář