neděle, 05 říjen 2014 17:55

Opeth v Praze představí album Pale Communication

Napsal(a)
Opeth dorazí na konci října do Prahy, aby představili nové album Pale Communication Opeth dorazí na konci října do Prahy, aby představili nové album Pale Communication Zdroj: Opeth.com
Berlín, Varšava, Vídeň či 29. října letošního roku také hlavní město České republiky - Praha. Cestu do těchto i dalších měst plánuje stockholmská kapela Opeth. Cílem jejího putování je přitom mimo setkání s fanoušky také snaha představit zcela nové album Pale Communication, které vyšlo na konci srpna letošního roku. 
 
Skoro se zdá, že datum 29. října je pro některé metalové kapely - nejméně co se vystupování v naší zemi týče - obrovským lákadlem. V minulém roce se v tento den v Praze představila mezinárodní vlčí smečka vystupující pod jménem Powerwolf, v letošním roce nás pro změnu plánuje poctít svou návštěvou švédská skupina Opeth. A v příštím? Kdo ví. Jestli to však takto půjde dál, může se stát, že v příštím roce vás na těchto stránkách budeme zvát k návštěvě koncertu Iron Maiden, Nightwish, Sabaton či někoho zcela jiného, ale neméně slavného. 
Skupina Opeth je stejně stará jako já. Narodila se v roce 1990 a v roce 2014 tedy oslaví - téměř se chce říct úctyhodných - čtyřiadvacet let. V době před rokem 2000 rostla, dozrávala a hledala smysl a rozměr vlastní existence. Dobrým důkazem a jakousi památkou na toto období jsou pak první čtyři alba, která pod hlavičkou stockholmské značky spatřily světlo světa. 
Prvorozená deska byla nazvána Orchid (1995) a již tato svým způsobem naznačila budoucí směřování kapely. Součástí více než hodinu trvajícího díla jsou mimo jiné výtečné písně In The Mist She Was Standing či Under The Weeping Moon. Není bez zajímavosti, že oba jmenované songy – stejně jako celé debutové album – vznikají ve spolupráci s nezávislou nahrávací společností Candlelight Records, která se specializuje na black metal a death metal a která během své existence spolupracovala například se skupinou Obituary nebo Emperor. 
 
 
 
 
Další desky na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak v roce 1996 vychází Morningrise a jen o dva roky později My Arms Your Hearse. Konec této prenatální éry se poté nese ve znamení vydání přelomového dílka Still Life (1999), které na příštích téměř deset let ovlivní hudební směřování těchto progresivních Švédů a které svým silným příběhem uchvacuje mnohá romantická srdce dodnes. Ono koho by také nebavil příběh o muži, jenž byl nucen za dob hlubokého středověku opustit milovanou ženu, aby se posléze vrátil, pokusil se ji vytrhnout ze spárů všemocné církve a při tomto pokusu spolu s ní zemřel. Zpěvák skupiny Opeth Mikael Akerfeldt, Zdroj: Opeth.com
Přeskočme nyní několik alb a posuňme se přímo do současnosti, neboť v roce 2011 s vydáním novinky Heritage končí pomyslná éra nastavená láskyplným dílkem Still Life. Jen tři roky staré album je zdařilou kombinací folkových rytmů, melancholických tónů a progresivního rocku. V žádné ze skladeb také nenajdeme tolik typický growling jednoho ze zakladatelů skupiny Mikaela Akerfeldta. Výsledkem splynutí výše jmenovaných faktorů se stala jakási reminiscence na jazzrock sedmdesátých let, která nadchnula velké hudební kritiky, ale zklamala nejednoho fanouška. 
A pokud zaplakali nad tímto kouskem, zklamáním pro ně bude také album Pale Communication, které vyšlo ani ne měsíc a půl zpátky. To totiž jen potvrzuje nastolenou linii a dává vědět všem, že death metalová éra skupiny Opeth je zřejmě nenávratně v tahu.  Pokud však patříte k té části fanoušků, kteří dávají přednost vlnám, na nichž se kapela veze v současnosti, zřejmě se máte na co těšit. Nejedna píseň totiž zcela jistě zazní i v Praze již na konci října letošního roku. 
 

Přehled

 • Název akce: Opeth, Alcest
 • Datum: středa, 29 říjen 2014
 • Místo: Praha Roxy
 • Cena: 655 Kč

Další články

 • Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny Ještě jeden polibek pro Prahu - Kiss se vrátí do O2 areny

  Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a v jeho rámci ji cesta podruhé zavede i do Prahy. Zatímco letošní vystoupení se odehrálo v Edenu, 1. července příštího roku se představí v O2 areně.

 • Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín Odložený koncert Ozzyho a Judas Priest má nový termín

  Ozzy Osbourne se potýká s kupou zdravotních potíží, jež ho nutí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné. Mezi odložené termíny patří i pražský koncert v O2 areně, původně naplánovaný na 29. února. Ozzy společně s dalšími veterány - Judas Priest - vystoupí 13. listopadu příštího roku.

 • Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří Bohemian Metal Rhapsody představuje na debutovém DVD spoustu nových tváří

  Projekt Bohemian Metal Rhapsody je duševním dítětem bubeníka Citronu Radima Pařízka a má za sebou poměrně složitou genezi. Jeho prvním oficiálním produktem je DVD se záznamem vystoupení na festivalu Ostrava v plamenech v roce 2018. Zde se poprvé představili v nejnovější sestavě.

 • Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté Video: Festival Rock of Sadská se konal již pošesté

  Také tento srpen se u jezera ve středočeské Sadské sešli příznivci rockové a metalové hudby na festivalu Rock of Sadská. Jednalo se již o šestý ročník a tak se pořadatelům podařilo vychytat většinu much. A jelikož se návštěvníků sjíždí každým rokem víc a víc, mohli si dovolit i více kapel ze zahraničí. Připomeňte si v naší exkluzivní reportáži jak to letos probíhalo.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };