Pavlov's Dog se po dvou letech vrací na česká pódia

Američtí harcovníci Pavlov's Dog se po loňské pauze vrací zpět do Čech. V rámci Live and Unleashed Tour 2013 se zastaví v úterý 5. listopadu v pražské Nové Chmelnici a o den později zavítají i do brněnské Melodky. 

Pavlov's Dog, promo z roku 1974 Pavlov's Dog, promo z roku 1974 Zdroj: Ozzy&Potkan

Je na čase rozsvítit červené žárovky, progresivní hardrocková banda z Missouri je opět na tahu. Řezavý astmatický tenor Davida Surkampa, snoubící se se zvukem houslí a mellotronu, zajistil Pavlov's Dog v rámci hardrockové scény naprosto unikátní a nenapodobitelný výraz. Nahlédneme-li pak do historie kapely, zjistíme, že je oproti jedinečnému soundu neméně působivá a unikátní. Je plná mýtů, polopravd, tajemství... a překvapivých zvratů. 

Skupina vznikla na počátku sedmdesátých let a prvními dvěma alby (Pampered Menial a At the Sound of the Bell) se velmi rychle zapsala do podvědomí rockové scény. Již první dílo provází velmi netradiční osud. Nahrávací společnost, pod kterou byla vydána první deska, umělcům v době kolem vydání alba dala vyhazov. Příležitosti se chopila konkurenční společnost, která podepsala nový konrakt a album bleskově vydala. Hitparády tak poprvé a naposled zažily velmi kuriózní situaci: Album v žebříčcích figurovalo hned dvakrát, jednou za každý label.

Čtěte také: CD: Deep Purple vydávají po osmileté pauze album Now What?

V roce 1977 Pavlov's Dog natočili v pořadí třetí desku, ale díky nízkému komerčnímu úspěchu předchozích dvou počinů se nahrávací společnost rozhodla, že se nic vydávat nebude. Sestava se vzápětí rozpadla.

Jak se celý projekt začal řítit směrem k oceánu zapomnění, osudy jednotlivých členů začaly být zahalovány do tajemného roucha. Obecně se například mělo za to, že Surkamp je mrtvý, on se však vesele protloukal klubovou scénou Seattle se skupinou Hi-Fi. Vydal s nimi EP a album. Euforie ale netrvala dlouho, nahrávací společnost se krátce po vydání složila - na investory si došlápl berní úřad.

V roce 1990 dal Surkamp s Dougem Rayburnem (mellotron,flétna) dohromady reunion, který nakonec vyústil vydáním alba Lost in America. Jedná se o čtvrté album, přestože třetí deska byla oficiálně vydána až v roce 2007 pod názvem Has Anyone Seen Siegfried? V osmdesátých letech byly vydány pirátsky pořízené nahrávky tohoto počinu nesoucí jméno kapely The St.Louis Hounds.

 

 

Kapela zůstala i na přelomu milénia víceméně aktivní, třebaže původní byli pouze dva členové. Roku 2004 se ovšem podařilo uspořádat koncert v původním složení (vyjma Siegfrieda Carvera, pozn.red). Od následujícího roku tato sestava v mírných personálních obměnách začala pravidelně projíždět Evropou a vystupovat na významných festivalech. V roce 2010 spatřilo světlo světa prozatím poslední album Echo&Boo, které bylo brzy následováno živákem Live and Unleashed.

V ČR jsme mohli naposlet spatřit Pavlov's Dog před dvěma lety. Letos zavítají do obou metropolí, bohužel již bez Douga Rayburna, který se vloni odebral do rockového nebe.  

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Kytarista Martin Barre zavzpomínal na Jethro Tull v Paláci Akropolis

  Ačkoli Martin Barre již řadu let upíná své aktivity k sólové dráze, k jeho kariéře neodmyslitelně patří působení v kapele Jethro Tull, jejíž byl po několik desetiletí hlavním kytaristou.

 • Harlej vydává nový klip a jede na turné s Komunálem

  Skupinu Harlej čekají příští rok oslavy čtvrt století existence. Předtím se chystá do studia, kde se pustí do nahrávání nové řadovky, ze které vypustila první ochutnávku v podobě klipu Nejsem zklamanej. Nejdřív ale vyrazí na společné turné s kapelou Komunál.

 • Vyprodané Roxy vidělo energický koncert Airbourne

  Australská rocková senzace je od vydání svého debutového alba Runnin' Wild v roce 2017 na stálém vzestupu. Na festivalech Airbourne hrají ve stále prestižnějších časech. Do Prahy přijeli představit nové album Boneshaker, které ale vyjde až 25. října.

 • Foto: Ulrich Ellison, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 8. 10. 2019

  Rockový Mozart, jak jej nazvali v upoutávce, Ulrich Ellison and Tribe Blues zahrál v olomouckém Bounty svůj napínavý a harmonický mix vláčného i výbušného rocku, jižanského blues, keltské a lidové hudby. Pódium mu však nestačilo, tak vešel mezi diváky a zahrál jim nejen "do ouška" ale také, sednuvší si ke stolu, k dobrému pivečku!