Kvartet Phila McDermotta předvede své umění ve Staré Pekárně

Na začátku nového roku přivane čerstvý vítr až ze vzdáleného Irska. Z této divoké země navštíví Brno kytarista, příležitostný zpěvák a dublinský rodák Phil McDermott, který s quartetem, složeným z nejlepších českých hráčů, předvede proč zrovna on patří mezi špičku v moderním jazzu.

Phil McDermott Phil McDermott Zdroj: of.stránky hudebníka

Devětatřicetiletý Ir započal svoji kariéru ve velice mladém věku. Zprvu byl kytarový samouk. Již jako náctiletý vyhrál prestižní soutěž Feis Ceoil, která se koná v Dublinu a to dokonce tři roky po sobě. Tam si jeho talentu všiml další z legendárních jazzových hráčů, David O Rourke, u kterého se Phill začal hře na kytaru, a všemu co je s tím spojené, učit.

 

 

 

Když se O Rourke přestěhoval do New Yorku, ani McDermott nezahálel. Psal se rok 2002, když se přemístil do Norska, kde žije až doposud a i zde hudebně nezůstal na stejném místě. Studoval na University of Stavanger, ze které má magisterský titul v oboru hudební performace, a i díky tomu se mu podařilo stát na stejném podiu s takovými předními jmény irské hudby, jako jsou Louis Stewart, Jim Doherty a dalšími. Z norské hudební scény spolupracuje především s Torem Brunborgem, Erlendem Sletevollem, Magnusem Rød Hauglandem a Stein Inge Brækhusem, s nimiž natočil v roce 2010 své první album s názvem Now, a se kterými je také častým účastníkem mnoha evropských světovových festivalů.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V Brně se představí s předními českými hudebníky v tomto oboru. Marek Novotný, který ho bude doprovázet na piáno, Petr Tichý, jenž je členem skupin NTS a Alvik, bude hrát na kontrabas a za bicí usedne Tomáš Hobzek. Jeho styl zprvu vycházel z tradičního amerického jazzu. Po přestěhování do Skandinávie je ovlivněn evropskou jazzovou scénou. Jeho hudba nemá za úkol předávat publiku nějaká silná poselství, je to hudba plná pohody, na odpočinek a odreagování ze stresu Vánoc ideální. Nenechte si tento koncert ujít na již známé brněnské adrese.

Další informace

Zanechat komentář