Rock for People osloví i milovníky tvrdší muziky

Do areálu královéhradeckého festivalu Rock for People se první červencový týden sjede přinejmenším stovka kapel rozličných žánrů. V nabídce multižánrového festivalu nechybí ani kapely vyznávající rázné kytary, hrubý a průbojný hlas a rovněž temné až extrémní texty. Z této skupinky letos v Hradci vystoupí The Devil Wears Prada, The Ghost Inside, Deathgaze či čeští Dymytry. 
Dymytry vystoupí v Hradci Králové v rámci festivalu Rock for People 2013 Dymytry vystoupí v Hradci Králové v rámci festivalu Rock for People 2013 Zdroj: dymytry.cz

Když se řekne Rock for People, většina z nás je schopna identifikovat největší český hudební festival. Festivaloví světoběžníci jsou navíc schopni vyjmenovat hlavní hvězdy posledních let a vůbec nadšeně vyprávět o atmosféře a dalších lákadlech, které festival nabízí. A že lákadel je skutečně požehnaně dokazuje i přítomnost kapel, při nichž si na své přijdou i vyznavači tvrdších žánrů. 

Přemlouvá vás váš chlapec, ať s ním jedete do Hradce? Koupila vám vaše dívka lístek k Vánocům a vy teď nešťastně koulíte očima a ptáte se sami sebe, co jakožto pravověrní vyznavači screamingu a growlingu budete dělat na multižánrovém festivalu? Nezoufejte. Zapátrali jsme v programu a máme pro vás dobrou zprávu. I královéhradecký festival přiváží několik kapel, jejichž hudební projev vás osloví a nadchne. 

Sledujte metal na Facebooku:
 

Již první oficiální den festivalu, tedy úterý 3. července, nabídne melodický hardcore v podání The Ghost Inside. Kapela má první setkání s královéhradeckým festivalem už za sebou a Českou republiku si zřejmě oblíbila natolik, že se vrací znovu. Od roku 2007, kdy se pětice muzikantů dala dohromady, vydala tři alba, přičemž na každém z nich se přitom pokouší ukázat nespoutanost klasickými metalovými a hardcorovými klišé.  Členové formace jsou navíc dříči, neboť se řídí úslovím, že jen to, co vložíš, se ti vrátí

 
 

Druhým ze zahraničních zástupců tvrdší muziky je kapela, jejíž název na první pohled spíše evokuje film, v němž přísná a nekompromisní Meryl Streep peskuje mladičkou a odhodlanou Anne Hathaway. Realita je ale jinde. Metalcorová skupina The Devil Wears Prada, která Českou republiku navštíví vůbec poprvé, vznikla v roce 2005 v americkém Daytonu. Během následujících let úspěšně vydala čtyři alba a absolvovala nespočet koncertů. Fanoušky láká na symbiózu čistého a nečistého, na jing jang hrubého deathmetalového hlasu zpěváka Mika Hraniceho a jemný zpěv kytaristy Jeremyho DePoystera. Na festivalu vystoupí ve středu. 

Čtěte také: Born of Osiris přenesli HooDoo do jiného světa

Čtvrteční den představí hned tři kapely, přičemž jedna z nich je hrdým reprezentantem domácí scény. Pražská skupina Hentai Corporation svůj hudební počin nazývá thrash-rock´n´rollem a již několik let se pokouší svými (nejen koncertními) výstupy rozvířit stojaté vody české rockové a metalové scény. A to, že se jim daří na sebe upozorňovat, potvrzuje třeba prosincový koncert s Dewinem Townsendem a Fear Factory. Kromě Hentai Corporation přinese čtvrteční podvečer také britské hardcorové Heart in Hand a zástupce zvláštní japonské metalové odnože - skupinu Deathgaze.

 

 

I poslední den Rock for People uvidíme českou skupinu a nebude to nikdo menší než Dymytry. Formace vznikla v roce 2004 a svůj hudební projev pojmenovala netradičně psy-core. Netradiční a snadno zapamatovatelná je i vizáž kapely, o níž se postarali kostyméři Národního divadla. A tak pokud chcete vidět ojedinělé predátorské masky v akci a zažít kapelu, které se v roce 2010 podařilo propracovat až na pódia slavného německého festivalu Wacken Open Air, v pátek máte šanci. 

Přehled

:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Lara Fabian oslaví koncertem v Praze své narozeniny

  Po dvou letech se do naší metropole vrátí Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu, nyní kanadská občanka, měla vždy k českému publiku výjimečně úzký vztah, který potvrdila jak šesti předchozími koncerty v naší zemi, tak pořízením záznamu z předminulého turné právě z pražské koncertní zastávky.Tentokrát k nám Lara Fabian zavítá v rámci "50 World Tour", jež odstartovala 16. září v New York City a kterým, jak název napovídá, oslavuje své 50. narozeniny.

 • Lenny Kravitz vystoupí opět v Praze

  Koncerty Lennyho Kravitze jsou pověstné svou energií a stejně tomu bude i příští rok, kdy se po dvou letech vrátí koncertovat do České republiky. Spojení hudebních stylů, jako je funk rock´n´roll a blues, je možné slyšet i na jeho zatím posledním - jedenáctém - řadovém albu Raise Vibration, které vyšlo již v roce 2018. Lenny rád naslouchá i mladším generacím hudebníků, ale nezapře několik desetiletí zkušeností na hudební svéně. Výsledkem je silný materiál v duchu jeho klasické tvorby.

 • Bruce Dickinson z Iron Maiden přijede do Prahy už v pátek

  Zpěvák britské kapely Iron Maiden, Bruce Dickinson, se znovu chystá do České republiky. Tentokrát ale přijede sólo. V Praze chce totiž představit svou autobiografii What Does This Button Do?. V druhé polovině večera bude Dickinson odpovídat i na dotazy publika.

 • Foto: Nick Schnebelen Band, Bounty Rock Café, Olomouc, 18. 10. 2019

  Špičkový americký kytarista Nick Schnebelen, kterého jsme viděli v r. 2017 jako jednu z hvězd na šumperském Blues Alive se na svém turné zastavil i v Olomouci. Syrovost jeho bluesové kytary i parádní vokální přednes uchvacuje fanoušky bluesového a bluesrockového žánru po celém světě. V březnu 2019 spatřila světlo světa jeho sólová deska Crazy All by Myself, s níž je momentálně na turné. Společně s bubeníkem Adamem Hagermanem a sošným baskytaristou Cliffem Moorem předvedli i v olomouckém Bounty Rock Café parádní koncert, ze kterého přinášíme fotoreport.