V Praze se bude křtít hudebně-astronomické album Matěje Benka - Planety

V těchto dnech září na českém hudebním nebi nová hvězda. Pravda, označení hvězda je s ohledem na název nového alba klavíristy Matěje Benka, Planety, poněkud zavádějící, ale v astronomickém kontextu se snad ani jiný úvod k následujícím větám nenabízí.

Obal alba Planety Obal alba Planety Zdroj: bontonland.cz

To, že má k sobě astronomie a hudba hodně blízko, může potvrdit řada z nás hudebníků i astronomů. Přesto je ale projekt Matěje Benka v mnoha ohledech jedinečný. Málokteré hudebně-astronomické projekty jsou totiž z obou, zdánlivě velice rozdílných pohledů, tak přesvědčivé a zdařilé a navíc věnované těm, ve kterých oba tyto elementy – hudba a vesmír – rezonují možná nejvíce. Dětem. Jak již název naznačuje, album je zasvěceno především, ale ne pouze, planetám. Kromě té, která ještě donedávna planetou byla – tedy Pluta, můžeme na desce objevit i skladby věnované dalším ,,obyvatelům" Sluneční soustavy. Slunci, Měsíci, a kometě.

Celkově tedy na albu nalezneme 12 skladeb, 12 skladeb to je ovšem také 12 různých interpretů. A jak uvidíte dále, výběr nemohl být lepší a zárove, stejně jako planety i rozmanitější. Richard Müller, Michael Kocáb, Klára Vytisková, Markéta Foukalová, Ondřej Ruml, Xavier Baumaxa, Radek Pastrňák, Milan Cimfe, Yvonne Sanchez, Matěj Benko, Oto Klempíř a Dan Bárta. To je 12 hudebníků, kteří propůjčili svůj hlas jednotlivým tělesům Sluneční soustavy. Každý po svém zahalili svůj osobitý hlas do krásného a navíc i po odborné stránce velmi zdařilého a srozumitelného textu. Navíc podpořeni skvělými česko-slovenskými instrumentalisty, kytaristou Peterem Binderem a Miroslavem Chyškou, baskytaristou Rasťo Uhríkem, bubeníkem Pavlem Zbořilem a Dano Šoltisem, flétnistou Michalem Žáčkem, perkusistou Vítem Halškou, saxofonistou Radkem Zapadlem, trumpetistou Oskarem Törökem a trombonistou Janem Jiruchou. Křest alba Planety proběhne 20. ledna od 18:30 v Lucerna Music Baru v Praze, a zároveň se bude jednat patrně o jedinou a unikátní příležitost spatřit všechny interprety skladeb v jeden večer na jednom pódiu.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Pokud mají astronomové a hudebníci něco společného, pak to asi nejlépe charakterizuje jedna z úvodních vět popisu nového alba: ,,Album je určeno pro malé i velké děti ve věku od 0 do 100 let". A pokud jste smyslu předešlé citace porozuměli, zcela zaručeně se vám nové album bude líbit a to bez ohledu na to, zda jste se někdy pokoušeli najít krásu uprostřed jasné letní noci na temné obloze a nebo na prknech ztemnělého koncertního pódia.

Další informace

Napsal(a):

Zanechat komentář