sobota, 09 listopad 2013 13:00

Vanilla Fudge zahrají v Česku hned dvakrát

Napsal(a)
Vanila Fudge Vanila Fudge Zdroj: pořadatel koncertu

Legendární rocková skupina Vanilla Fudge u nás vystoupí v březnu 2014 v Praze (24. 3. Nová Chmelnice) a Brně (25. 3.  Melodka). Kapela, která vznikla roku 1967, bude na turné celých 47 let po vydání debutu. Tento fakt sám o sobě je důvod, proč je vidět.

V současné sestavě Vanilla Fudge najdeme hned  tři zakládající členy: Mark Stein za hammondkami a mikrofonem, Vince Martell drtí kytaru a taktéž zpívá,  Carmine Appice sedí za bubny. Aby byla kapela komplet, potřebuje ještě basu a tu obstarává Pete Bremy.

Jak jsem zmiňoval, skupina vydala první album roku 1967. Toto eponymní album byla pouze sbírka coververzí písní jiných autorů, ale převratnou věcí na albu byl zvuk rockové kapely, v té době neslýchaný. Dominovaly v něm majestátní hammondky, symfonické postupy a bohaté harmonie. Vše doprovázelo střídání nálad, patos, přechody a dramatické vokály. Zvuk Vanila Fudge se stal odrazovým můstkem a inspirací pro mnoho kapel, což celosvětově vyústilo v mohutnou hardrockovou vlnu na počátku 70. let a mělo dopad i na celou artrockovou a progresivní scénu. Klávesista Mark Stein silně ovlivnil styl hry Jona Lorda (Deep Purple) i Kena Hensleyho (Uriah Heep).  Zvuk raných alb Deep Purple a Uriah Heep byl Vanillou Fudge výrazně poznamenán.

Čtěte také: Ken Hensley varhany jen leští

Vanilla Fudge vydala čtyři alba během let 1967-1969, což byla jejich nejslavnější éra. Hit číslo jedna You Keep Me Hanging On  pochází hned z první desky. Pravděpodobně nejlepším studiovým albem je autorské album Renaissance z roku 1968. Začátkem roku 1970 se Vanilla Fudge rozpadla. Postupem času dochází k několika reunionům ve změněných sestavách (v letech 1982,1987,1991,1999), ale všechny měly jen krátké trvání. S velkým časovým odstupem kapela vydala další studiová alba (Mystery 1984 a The Return 2002).

 

 

Nadcházející evropské turné Vanilla Fudge se třemi původními členy v sestavě bude určitě patřit mezi významné koncertní události roku 2014.

Předprodej vstupenek též v sítích www.ticketpro.cz, www.ticketstream.cz, www.ticket-art.cz, www.ticketportal.cz a www.eventim.cz.

 

 

 

 

Přehled

 • Název akce: Vanilla Fudge
 • Datum: pondělí, 24 březen 2014
 • Místo: Nová Chmelnice Praha
 • Cena: 550 Kč

Další články

 • Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu Metronome Prague 2020 oznamuje první zahraniční hvězdu

  Pátý ročník Metronome Prague, největšího pražského festivalu hudby a umění, který bude probíhat 19. a 20. června, může hrdě oznámit jméno první zahraniční kapely. Na pražském Výstavišti zahraje skupina Underworld, která tento týden vydává své desáté studiové album Drift Songs. Show, která bude nové album propagovat, by měla být neopakovatelná a největší, jakou kdy Underworld předvedli.

 • Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019 Foto: Kamil Střihavka a Leaders!, Lucerna Music Bar, 18.11.2019

  Pondělní večer patřil v Lucerna Music Baru tradičnímu podzimnímu koncertu Kamila Střihavky a jeho doprovodné kapely Leaders! .

 • Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem Mikulášská s The Tap Tap letos s předstihem

  Tradiční Mikulášská s kapelou The Tap Tap se letos uskuteční již tento týden a na novém místě, než jsem zvyklí.

 • Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč Soutěžte o voucher na nákup not v hodnotě 500 Kč

  Učíte se nebo hrajete na nějaký hudební nástroj a chcete se naučit zahrát vaši oblíbenou píseň od známého interpreta? Blíží se Vánoce, pro hudebníky jsou noty od supernoty.cz ideálním dárkem pod stromeček. Tak neváhejte a soutěžte s redakcí musicweb.cz!

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };