pondělí, 25 listopad 2019 08:00

Erar Ešus na desce Hlavně z toho nedělejme muziku klame tělem

Napsal(a)
Erar Ešus - Hlavně z toho nedělejme muziku Erar Ešus - Hlavně z toho nedělejme muziku Zdroj: Přebal CD

Rázovitý Moravskoslezský kraj vyprodukoval v minulosti kupu svébytných umělců všemožných směrů i stylů a hudba není výjimkou. Kapela Erar Ešus svůj ostravský původ nezapře, ani kdyby chtěla. Hudební scénou v naší zemi asi nezatřese, přesto by byla chyba nedat jejímu novému albu šanci.

Hlavně z toho nedělejme muziku je druhou deskou, vycházející pod hlavičkou Erar Ešus. Ovšem deska Pro lehkou holku z roku 2013 je v informacích o kapele popisována jako sólový projekt jejího kapelníka Jardy Murina. Což je paradoxní, protože jestli to chápu správně, tak aktuální počin je skladatelsky i textově také výhradně jeho dítkem. Ne, že by se tato informace dala dohledat na hodně skoupém obalu.

Pojďme ale k samotné nahrávce. Pokud byste podle názvu čekali nějakou post punkovou legrácku ve stalu Harleje, střelili byste hodně vedle. Až na pár výjimek je deska plná melancholických a často dost intimních zpovědí, občas jen za doprovodu akustické kytary. Pokud bych měl hledat srovnání, jako první mě při poslechu napadl nebožtík Franta Sahula a jeho Synové výčepu. I zde najdeme vpodstatě klasický hospodský rock a zpěv, chvílemi připomínající Milana Špalka, což v kombinaci se svéráznými verši ve stylu: "Vybledlé tričko Black Sabbath dám za okno vyvětrat, než jdu spát" ústí v zajímavý mix.

 

 

Na desce Hlavně z toho nedělejme muziku najdeme kupu nostalgie šedivějícího rockera, odmítajícího se na stará kolena přizpůsobovat novým pořádkům, které nechápe. Není to nijak originální filozofie, ale Murin má cit pro atmosféru, dokáže postavit zapamatovatelný refrén. Z písní je znát, že nejsou dílem žádného začátečníka, ale člověka, který má co říct. Nenechte se zmást obalem, Erar Ešus nabízí o dost víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

 

Přehled

 • Interpret: Erar Ešus
 • Název: Hlavně z toho nedělejme muziku
 • Formát: CD
 • Skladby: Múzy, Divní, AC/DC, Fasáda, Pavouk, Nádraží, Duet, Hříchy, Ostuda pro Sida, Zpověď, Lampy, Víno, Hlavně z toho nedělejme muziku, Za nás
 • Čas: 45:50
 • Datum vydání: 28. 9. 2019
 • Vydavatel: Erar Ešus
 • Hodnocení: 70 %

Další články

 • Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku Ozzy Osbourne vydá po deseti letech novou desku

  Na začátku listopadu se na twitterovém účtu amerického zpěváka a textaře Ozzyho Osbourna objevil status, v němž tento stále aktivní muzikant avizoval nový singl. A druhý den jej skutečně vydal. A to nebylo všechno.

 • Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy Helloween v příštím roce vydají nové album a vrátí se do Prahy

  Protože se návrat ztracených synů Michaela Kiskeho a Kaie Hansena do sestavy Heloween setkal s ohromujícím zájmem a následující turné Pumpkins United (se dvěma zastávkami v České republice) dokázalo po celém světě nalákat stadiony nadšených fanoušků, bylo zjevné, že nemůže následovat nic jiného než další studiovka. Kapela práce na ní potvrdila, ale žádné bližší informace neposkytovala. Až dosud.

 • Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí Nakupte audio supervýhodně! Black Friday s obřími slevami vrcholí

  Do Vánoc zbývá méně jak měsíc a vánoční nákupy nabírají na obrátkách. Pokud chcete na dárcích nějakou tu korunu ušetřit, je ideální nakoupit je v rámci akce Black Friday. Podívali jsme se proto do obchodu Mobil Pohotovost a vybrali ty nejzajímavější kousky.

 • Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest Nadupanému lineupu Masters of Rock vévodí Judas Priest

  Asi nejlepší sestavu vystupujících si na příští rok nachystali pořadatelé příštího ročníku vizovického festivalu Masters of Rock. Nejvýraznější akvizicí jsou bezesporu metaloví pionýři Judas Priest, ale tím výčet zajímavých jmen ani zdaleka nekončí.

Další podobné články

var sklikData = { elm: "sklikReklama_57358", zoneId: 57358, w: 728, h: 90 };