Bažant Pohoda 2012, den druhý: Kasabian zazářili jasněji než blesky

Páteční program festivalu Bažant Pohoda nabídl hvězdy jako Kasabian, Two Door Cinema Club, Orbital, White Lies nebo Aloe Blacc. Ve večerních hodinách se areálem prohnala velká bouřka, ovšem až na několik málo výjimek se odehrály všechny plánované koncerty.

Tom Meighan, Kasabian Tom Meighan, Kasabian Jakub Macháček, MusicWeb.cz

Počasí letos nekomplikovalo práci pořadatelům pouze na festivalu Rock For People, i Bažant Pohoda měl své obtíže. Zatímco ještě ve tři odpoledne si Mišo Kaščák, hlavní organizátor Pohody, stěžoval, že vedro a především sucho má negativní dopad na fungování sprch a splachovacích záchodů, o několik desítek minut později řešil situaci vzniklou špatným počasím ve Francii. Kvůli bouřkám tam byly rušeny některé lety, a bylo tak ohroženo vystoupení Naive New Beater a Yanna Tiersena. Ten nakonec vystoupil, i když oproti původním plánům až ve tři hodiny ráno. NNB nedorazili.

Mišo KaščákAby problémů s počasím nebylo málo, koncert jedné z největších hvězd, soulového zpěváka Aloe Blacca, přerušila silná bouřka, která na necelou hodinu přinutila organizátory přerušit hudební produkci a diváky zahnala do stanů. I přes toto zdržení se ale organizátorům nakonec podařilo dodržet velkou část plánovaného programu, například headlineři Kasabian vystoupili dokonce načas. Bouřka, které se organizátoři po zprávách z RfP velice obávali, tak nakonec pro návštěvníky byla jen nepříjemným, ale krátkým vyrušením. Díky vyprahlé půdě kolem trenčínského letiště nevzniklo takřka žádné bahno, a tak si všichni opět užívali až do ranních hodin.

Jednou z prvních kapel pátečního dne byli slovenští Talkshow. I když jejich zemi původu byste podle hudebního projevu patrně neuhádli. Talkshow zcela potlačili své bratislavské kořeny a předvedli klasický britský indie-rock, řezavé kytary, hutnou basu. Jejich hudba chvílemi připomínala Klaxons, skladba Turn Off the Radio pak kapelu The Rapture a jejich Echoes známou ze seriálu Misfits.

 

„Začínám být vyřízený, a to jsme teprve začali!“

 

Na hlavní scéně od dvou hodin zahráli Tatabojs a společně se svými posluchači bojovali s obrovským vedrem. „Začínám být výřízený,“ prohlásil bubeník a frontman Milan Cais hned po druhé písničce. Kotel byl tentokrát ještě nacpanější než obvykle, protože se jednalo o jediné stinné místo. Ovšem baskytarista Mardoša jako vždy nehleděl na počasí a celý koncert protancoval, chvílemi působil jako lektor aerobiku.

Tatabojs předvedli, že pro ně neexistují česko-slovenské státní hranice, slovenské publikum s nimi zpívalo i starší skladby z alba Biorytmy a ocenilo Tatabojs úplně stejně vřele, jako ve čtvrtek domácí Pudink paní Elvisovej. Kluci z Hanspaulky se jim za to odměnili přídavkem v podobě coveru legendární skladby Born Slippy od Underworld.

Two Door Cinema Club
Jedním z velice očekávaných koncertů byli Two Door Cinema Club opět na hlavní scéně. Dva dny předtím zahráli tito sympatičtí Britové na Rock For People a jejich vystoupení po sobě na internetu zanechalo spoustu pozitivních ohlasů. A na Pohodě TDCC své pověsti dostáli naplno. V době jejich vystoupení se již lehce ochladilo, a tak se publikum pustilo naplno do tancování, pinkali si s velkým nafukovacím balónem a užívali si svižného indie-popu. TDCC nezahráli ani jednu skladbu, která by publikum neroztancovala, diváci si hodně užívali například hit Eat that Up, It`s Good for You.

Skladba Do You Want It All se stala jedním z momentů nečekeaného propojení hudby a přírody, kterých je letošní Pohoda plná. Nad davem začal poletovat motýl, vedro zcela ustoupilo a publikum se ponořilo do této vyloženě pohodové atmosféry, podkreslené možná nejlepší skladbou TDCC. Kapela se zrzkem Alexem Tremblem v čele pak zahrála i dvě skladby z nového alba plánovaného na podzim tohoto roku, a ukázala tak, že se ještě máme od těchto sympatických Irů na co těšit.

„Říkalo se první tři bez blesků!“

Na Orange stage v podvečer vystoupili The Heavy a plně využili citelného ochlazení, které vlilo návštěvníkům festivalu novou energii a chuť poslechnout si dobrou hudbu a zatancovat si na ni. The Heavy jim nabídli svůj lehce schizofrenní mix žánrů od country přes punk-rock až po soul či hip hop a tato kombinace si vysloužila jednu z největších diváckých návštěv pátečního programu.

2012 07 06 01 aloeblaccDíky těsné návaznosti se The Heavy podařilo ukrást část fanoušků i Aloe Blaccovi, který na ně navazoval na hlavní scéně. Soulový zpěvák už začínal svůj koncert s blížící se bouřkou v zádech, což možná také některé fanoušky odradilo. Aloe Blacc ale dokázal i pod tmavnoucí oblohou vytvořit velice pozitivní atmosféru. V jeho skladbách byl často slyšet vliv gospelového zpěvu a do zpívání zapojoval i své posluchače, kteří si s ním velmi rádi zapěli například refrén skladby You Make Me Smile.

Ovšem ve chvíli, kdy se Aloe Blacc chystal na svůj největší hit I Need a Dollar, zasáhla příroda, respektive pořadatel, a koncert byl z bezpečnostních důvodů přerušen, protože se blížila silná bouřka. Aloe Blacc ještě udělal velice vstřícné gesto, když vyběhl na zadní trakt pódia a zazpíval svou nejslavnější skladu odcházejícím divákům alespoň skrze megafon.

Celý festival byl na necelou hodinu přerušen a návštěvníci byli vyzváni, aby se schovali do stanů. V press centru sice kolovaly vtípky na téma restrikce focení s bleskem (na většině koncertů je pro fotografy stanovena restrikce focení na první tři skladby a většinou bez užití blesku, viz podtitulek, pozn.red.), na organizátorech byla patrná nervozita. Festival Pohoda si již v roce 2009 zažil pád stanu při bouřlivém počasí a zprávy z průběhu festivalu Rock For People pořadatelům na klidu rozhodně nepřidaly. Vše se ovšem obešlo bez zranění či výraznějších škod, a tak festival mohl pokračovat dál.

Čtěte také: Bažant Pohoda 2012, den první: Lou Reed poručil větru a dešti

S lehkým časovým posunem tak vystoupili Elbow a Bat For Lashes. Hlavní hvězda festivalu, britští Kasabian, už ale zahráli podle původní časového harmonogramu. Přesně o půlnoci tak spustili svou show, která na dráhu před hlavní scénu přilákala snad všechny návštěvníky festivalu. Pohoda najednou působila jako jeden z velkých britských festivalů a Kasabian předvedli, proč patří ke světové špičce. Jejich show nebyla strhující nejen po hudební stránce, ale jako snad první kapela na festivalu dokázali své posluchače uchvátit i neuvěřitelnou světelnou show.

Fanoušci na KasabianOd jedné hodiny pak svou show rozjeli White Lies na Orange stage a Orbital v Dómu. White Lies se připojili k tomu nejlepšímu, co na Pohodě zatím zahrálo. Přestože na pódiu působili poněkud staticky, jejich Depeche Mode připomínající projev (zvláště zpěv a syntetizátorové zvuky) diváci ocenili. Orbital pak v do posledního místa naplněném Dómu vytvořili neklidnou, neustále se přelévající hladinu rukou a hlav, která se tříštila, jak se zaujatí posluchači vypořádávali s beaty, které k nim duo Orbital vypouštělo skrze hustý dým.

Napsal(a):

Zanechat komentář