08.07.2012 11:30

Rock for People, den třetí: Apokalyptický vrchol v rytmu Crystal Castles Doporučeno

Chybami se člověk učí, praví známé české přísloví. A pořadatelé Rock for People předvedli závěrečný festivalový den názornou ukázku v praxi. Po organizačně chaotickém čtvrtku se týmu podařilo zabezpečit Festivalpark před blížící se bouří včas, daň v podobě Irie Révoltés si opatření přesto vyžádala. Večer i celou třídenní show však završili excentrici Crystal Castles. A byl to skvost.

Nebýt železných pohrobků stanových přístřešků v městečku, těžko by návštěvník uvěřil povídačkám o čtvrteční ničivé bouři. Areál festivalu se v brzkém odpoledni pod agresivními paprsky slunce jevil jako příhodné místo pro pokračující muzikobraní - z hlavních stageí se linuly řezavé riffy kytar amerických hardcoristů H2O nebo Britů Architects, pivní stánky čepovaly zlatavý mok ostošest.

Organizační složka festivalu zaktivizovala zbylé psychické i fyzické síly k opětovnému zprovoznění T-Mobile a Staropramen Cool Lemon stage, což bylo po stornování výstupů Faith No More a Orbital prakticky jediná šance na festivalové zmrtvýchvstání.

Na rozdíl od prvních dvou festivalových dnů tvořily hutnou část pátečního line-upu české projekty. Příznivci nestádních, osobitých formací si nenechali ujít třeba Rara Avis na redbullovém busu. Dark-popaři vsadili na harmonický setlist písní z aktuální desky Expectations, stabilizovaný singly z debutové desky jako January and the Kindred Spirit. Štiplavé slunce před stageí bez jakékoliv možnosti úkrytu do stínu však z hrstky posluchačů vycucalo veškerou energii, a dění před pódiem tak asociovalo spíš smažení šunek na pláži než životní koncert. Nehledě na to, že sterilnost death-popu pražské čtveřice vyzněla v optimistickém slunečném počasí poněkud absurdně.

Podívejte se také na fotogalerii posledního festivalového dne

2012 07 07 02 The Asteroids Galaxy TourPo syrových Rara Avis si jít spravit chuť do cukrárny. Menu na páteční večer? Atmosférický pop-jazz z úst éterické víly. Nabídka více než neodolatelná pro inspirující se dámy a hladové pány. Blondýnka Mette Lindberg zářila na pódiu jako diamant a svým uhrančivým zjevem přitáhla do prvních řad zejména hrubší charaktery, kteří si v průběhu show vehementně pořizovaly nové fotografie na pozadí svých telefonů.

Nadpozemské melodie ovládly její křehkou postavu zmítající se jako list (nebo spíš putovní toaletní papír, který se objevil znovu na scéně) ve větru a za nasládlých slabik Push the Envelope vytvořila kolem stage magickou auru. Vystoupení The Asteroids Galaxy Tour se díky unikátní atmosféře stalo jedním z nejlepších hudebních okamžiků Rock for People.

Masová základna ortodoxních příznivců Vypsané Fixy už nikoho nejspíš nevzruší, kolik zvědavců se přijde podívat na premiéru nadějných futu-rollistů A Banquet na RfP už ano. Trojice se dostala do povědomí spoluprací s producentem alb Nirvany nebo PJ Harvey, Stevem Albinim, a vysoce pozitivním ohlasům na čerstvý debut Breath. Sled prvotin z épéčka Kiss the Night! rockeři opepřili čerstvou hardrockovou sekcí. Škoda jen, že kvůli blížící se bouřce nezaznělo skladeb z prvního alba víc. Slušně zaplněné prostranství před tourbusem tak mělo možnost slyšet jen Blue Feelings, Cinnamon Skies, Far Away a I Am the Ninth Wave.

Zhruba sedmdesátiminutová preventivní evakuace návštěvníků festivalu před hlášenou vichřicí znemožnila vystoupení headlinerů Irie Révoltés. A byla také poslední možností nabrat čerstvý vítr do plic. Suffocation totiž viselo ve vzduchu.

T-Mobile stage zastřel kalný opar, všeobecné vzrušení dosáhlo svého maxima. Nevinná dívka postávající v ústraní s prvním beatem rozbila virtuální ulitu a jako zlá Alice napochodovala na pódium nastolit pořádek. Apokalypsa dle gusta Crystal Castles může začít.

 

 

This is your baptism! prorokoval zmutovaný hlas růžovovlasé (?) hříšnice a pokrevní stoupenci dvojčlenné kanadské lo-fi sekty frázi zhypnotizovaně opakovali. Smyslů zbavená a poflakující se na jevišti přitahovala pohledy silou magnetu, a když seběhla z pódia na stupínek face to face nadšencům, hystericky se po ní sápali jako po droze.

V klidnějším nikotinovém bdění odzpívala Celesticu nebo Crimewave, aby vzápětí názorně předvedla očistnou praxi znásilnění hlukem s Alice Practice. Ať už na kolenou či vleže s roztaženýma nohama v sukni, doplula s Kathem na konec fantaskního pábení. A navzdory padesátiminutovému zpoždění a následnému patnáctihodinovému přejezdu do Milána, rozběsnili krvelační Kanaďané dav desetiminutovým bonusem v čele s Intimate.

Festivalová afterparty v noblesní Magic Mirrors v neřízeném tempu nepolevila. A bouncovské pravidlo hry diktující rychle, okázale a destruktivně vlastně ani jinou možnost nepřipouští. Kay a Tvzex aka Bounce! Bounce! poskytli divokými elektronickými pasážemi a ostrými dubstepovými beaty příhodné útočiště pro přeživší z obskurního dýchánku CC. Remixy dvou tracků hrdiny Skrillexe pak symbolicky připomněly jednu z nejzásadnějších chvil osmnáctého ročníku Rock for People.

Přečtěte si také, jak probíhal předchozí festivalový den

Letošní vydání královéhradeckého festivalu se organizátorům i návštěvníkům zaryje hluboko po kůži. Škody napáchané prudkou bouří s odstupem času přebolí, absence legendy Faith No More jen stěží. Přesto mělo publikum příležitost stát se svědkem několika vzácných hudebních momentů - electropunkové krasojízdy The Prodigy, noisového dua Crystal Castles či skutečné hvězdy Skrillexe. Byť čtvrteční průtrž mračen znamenala pro leckoho konec festivalu, pro ty ostatní zafungovala ve formě zintenzivnění festivalového zážitku. A kdo ví - třeba se ještě letos sejdeme v nějakém klubu za zvuku hymen Midlife Crisis nebo Epic.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.