Leprous přenesli Prahu do jiné dimenze

Ve čtvrtek 17. října v pražkém klubu Nová Chmelnice předivo času rozplynulo do mlžného oparu, když norská progresivní kapela Leprous naživo předvedla své houbičkové dílo. Jak celý trip vypadal?

Kapela Leprous Kapela Leprous Zdroj: www.nocleansinging.com

Večer progresivního metalu otevřela moravská kapla Personal Signet, která ve své půlhodince předvedla obstojnou variaci na metal ze škatulky Dream Theater. Poměrně vyvážený materiál stavěl především na dynamické kytaře což s nástupem druhé kapely včera – polských Blindead – působilo velmi kontrastně.

Polská grupa posunula dostud relativně veselou atmosféru do ponurých vod doom-metalového zoufalství. Jakékoli výrazné melodie byly nahrazeny houpavými a táhlými kytarovými riffy podpořenými hlasem který se táhl jako proud duší z komína Kopfrkinglovy spalovny. Posléze čas vypršel a set, který v paměti na dlouho neuvízne vyšuměl, aby se plácek připravil pro krále večera.

 

 

Když bylo vše připraveno, světla zhasla a zahulený vzduch se naplnil očekáváním. Míhající se stíny v obligátních oblecích vyvolaly salvu aplausu od stohlavého davu. Jekot následně přešel v úvodní přerušovaný kytarový akord značící začátek skladby Foe z nového alba Coal. Okamžité stoprocentní nasazení norů nasadilo laťku pořádně vysoko. Einar Solberg s přehledem sypal vokály jako z nahrávky, zaujaté běsnění přešlo v andělsky jemné party podpořené sborovými hlasy kytaristů.

Drugtrip po skandinávsku

Následná hitovka The Valley už navozovala díky hypnotickým melodiím stavy podobné tripu a přestože se na tvorbu Leprous nedá v kuse pořádně pařit refrén měl pořádnou odezvu. Dalo by se říci, že pásmo skladeb čítající i pecky jako The Cloak, Restless, Forced Entry nebo Coal nemělo po celou dobu trvání slabé místo. V druhé polovině se zdálo, že se zvuk trochu rozpliznul, ale naprosto přesvědčivý výkon Leprous tento fakt nezkalil.

 

 

Hudební mix metalu, psychotického cirkusu, pink-floydovského zasnění a muzikálových partů po hodině a půl ukončila vyskandovaná hymna Waste of Air aby učinila už tak perfektní koncert naprosto dokonalým. Po vystoupení na letošním Brutal Assaultu i v Nové Chmelnici Leprous dokázali, že jsou silnou kapelou s dobrými nápady, a že nás v budoucnu ještě určitě překvapí.

Napsal(a):

Zanechat komentář