20.04.2016 23:48

Mistr groovu i balady Gerald Clayton vystoupil v rámci Piano Days

Vedle dubnového festivalu Mladí ladí jazz rozkvétá pražská klubová scéna také díky dalším projektům. Tento a minulý týden to byl cyklus koncertních večerů Piano Days, v rámci kterého vystoupily špičky jazzového klavíru za podpory významných českých pianistů. V neděli 17. dubna v pražském Jazz Docku zahrál americký klavírista Gerald Clayton se svým triem.

Jazz Dock navázal na loňský projekt Guitar Days, v letošním roce se ale pořadatelé zaměřili na pianisty. Z českých hráčů vybrali Martina Brunnera, Jiřího Levíčka a čerstvého pianistu roku Vítka Křišťana. Ze zahraničních vedle Claytona také Luise Perdoma, Aarona Goldberga a Kevina Hayse. Kromě toho se uskutečnily také dva workshopy, vedené Jiřím Levíčkem a Luisem Perdomem.

Gerald Clayton se svým triem vystupuje již osm let a za tu dobu stihl nahrát tři poměrně úspěšná alba. Předtím tři roky spolupracoval s trumpetistou Royem Hargrovem, podílel se na nahrávání Hargrovových alb Earfood a Emergence. Za zmínku stojí také například spolupráce s Dianou Krall, Clarkem Terrym a Alem Fosterem a také čtyři bohužel neproměněné nominace v amerických hudebních cenách Grammy.

Ke koncertní spolupráci si Clayton přizval výborné instrumentalisty – kontrabasistu Harishe Raghavana a bubeníka Henryho Colea, kteří se těší podobnému celosvětovému renomé. Trio v Jazz Docku představilo na jedné straně autorskou tvorbu, na straně druhé i standardy (kupříkladu od Billyho Strayhorna) v novém hávu. Kromě aktuálních skladeb zazněla také nová píseň z připravovaného alba, které má vyjít příští rok.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Claytonova hudba je velkým experimentem. V komorním podání kombinuje klasické prvky s jaderným groovem a neotřelou harmonií. Nutno ale podotknout, že nejzajímavějšími kousky byly v podání tria něžně odehrané balady. Clayton se představil sólově jak na křídlo, tak na klávesy, posluchačům učaroval improvizací unisono na oba dva nástroje. Ostatně není divu, když právě za mistrovství v improvizaci získal nominaci na Grammy. Taktéž jeho spoluhráči jsou výborní sólisté, Cole celý koncert odehrál s naprostou lehkostí a přehledem, Raghavan zase předvedl krásná melodická sóla. Přese všechno ale Claytonova tvorba (jak přejatá, tak vlastní) nemusí být srozumitelná všem, je posluchačsky náročná, trio často experimentuje s metrem a poskytují si navzájem volné improvizační plochy. K nejlepším jazzovým pianistům současnosti ho ale bez ostychu přiřadit můžeme.Klavírním cyklem nabitý duben nekončí. Na samém sklonku měsíce v Jazz Docku budeme moct oslavit Mezinárodní den jazzu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.